İçişleri: 81 validen 12'si imam hatipli

Bir gazetecinin 'Valilerin çoğu imam hatip mezunu' sözlerine kızan Başbakan'ın talimatıyla İçişleri açıkladı: 12 vali imam hatip mezunu ?

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘imam hatipli vali’ tartışmaları üzerine verdiği talimat doğrultusunda valilerin eğitimlerini açıkladı.  81 il valisinden 12’si (yüzde 14.8) imam hatip lisesi mezunu.
Başbakan Erdoğan önceki gün Kütahya mitinginde Doğan Grubu’nda çalışan bir gazetecinin, valilerin çoğunun imam-hatipli olduğunu söylediğini anımsatıp, “Talimat verdim kaç valinin imam hatipli olduğunu açıklıyacağız” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine İçişleri Bakanlığı’ndan dün konuya ilişkin açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu iddia ‘hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan, gerçek dışı bir beyan’ olarak nitelendi. Valilerin ilgili kanunlar gereğince Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla atandığı anımsatılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
“657 sayılı kanunun istisnai memuriyetlere ilişkin 59’uncu maddesi gereğince, memuriyete atanma genel şartlarını taşıyan her Türk vatandaşı vali olarak atanabilir, ancak mevcut il valilerinin tamamı kaymakam kökenlidir. 2006’da yapılan yasal düzenlemeye göre, kaymakamların vali olarak atanabilmesi için 1. sınıf mülki amiri olmaları, başka bir deyişle en az 15 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmaları ve olumlu sicil almaları gerekmektedir.
Mevcut valilerin 55’i siyasal bilgiler fakültesi, 26’sı ise hukuk fakültesi mezunudur. Kaymakam olabilmek için üniversitelerin siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yüksek öğretim kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki en az dört yıl süreli fakültelerden mezun olmak şartı aranmakta ve merkezi sistem ile yapılan sınavı kazanmak gerekmektedir. Valiler mezun oldukları ilkokul, ortaokul ve liselere göre değil, bilgi, birikim, ehliyet ve liyakatlerine göre atanmaktadır. Halen görev yapan 81 il valisinin 69’u (yüzde 85.2) genel lise, 12’si (yüzde 14.8) ise imam-hatip lisesi mezunudur.” (Radikal)