İçişleri: Asker kendini korudu

İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen müfettişler, Konya'nın Ahırlı ilçesine bağlı Akkise beldesinde bir...

ANKARA - İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen müfettişler, Konya'nın Ahırlı ilçesine bağlı Akkise beldesinde bir kişinin öldüğü olayla ilgili ilk incelemesini tamamladı. Müfettişler, 'Jandarmanın saldırıya uğrayan personelini kurtarmak için silah kullanmak zorunda kaldığı'nı belirtti.
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, soruşturmanın selameti açısından Ahırlı İlçe Jandarma Komutanı ve Karakol Komutanı'nın başka bir göreve alındığı anımsatılarak, olayın tasvibinin mümkün olmadığı kaydedildi.
İlk değerlendirme
Açıklamada, İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen iki mülkiye başmüfettişi ile bir jandarma müfettişinin ilk değerlendirme notunu hazırladıkları kaydedilerek, olayın
'umuma açık yerlerin kontrolü' sırasında meydana geldiği savunuldu. Jandarmanın çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kahvehanede 'yaşı küçük olduğu değerlendirilen' bir şahıstan kimliğini istediği, bu sırada gösterilen mukavemete çevredekilerin de katılımıyla büyüyen kalabalığın kimliği olmayan ve direnen iki genci jandarmanın elinden zorla aldığı aktarıldı. Jandarmanın ikinci kez geldiğinde ise hakaret ve direnişle karşılaştığı ve saldırıya uğradığı belirtilerek şöyle denildi:
"Olayın jandarmanın saldırıya uğrayan personelini kurtarmak için silah kullanmak zorunda kalmasından kaynaklandığı, ateş açılmasının kişileri yaralamak veya zayiat vermek amacıyla olmadığı, uyarı amaçlı, topluluğu dağıtmak ve kalabalıktan kurtarmak amacını taşıdığı anlaşılmıştır" denildi.