İçişleri Bakanı Aksu görevini yapmanın huzuru içinde

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Hrant Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast'la birlikte kameralara poz veren polis ve jandarmalar için "Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Kim hatalıysa cezasını görür" dedi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Hrant Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast'la birlikte kameralara poz veren polis ve jandarmalar için "Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Kim hatalıysa cezasını görür" dedi. Aksu, görevini iyi yaptığını, istifa etmeyeceğini söyledi.
Radikal'in Hrant Dink suikastinin ardından yaşanan skandallara ilişkin sorularını yanıtlayan bakan Aksu, tetikçi Samast'ın poster gibi fotoğrafının çekildiği Samsun'a da bir mülkiye, bir polis ve bir jandarma müfettişi gönderdiğini söyledi.
Aksu, "Dün (önceki gün) akşam saatlerinde diğer görüntüler intikal edince gerekli tedbirleri aldık. Türkiye hukuk devletidir. Kim hatalıysa cezasını görür. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız" dedi. Samsun'da polislerin görevden alındığı, jandarmaların görev yerinin değiştirildiğinin hatırlatılması üzerine Aksu, "Jandarmanın kendi kanunu bu şekilde işliyor" diye konuştu. Televizyonlara yansıyan görüntülerle ilgili Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da ayrıca soruşturma başlattığını belirten Aksu, Jandarma Genel Komutanı'yla görüştüğünü, herkesin çok üzgün olduğunu söyledi.
Soruşturmayı bekliyor
Aksu, Dink suikasti soruşturmasında tutuklanan zanlıların siyasi motivasyon birliği içinde olup olmadıkları yönündeki soruya "Onu bilemem, savcılık soruşturmasında belli olur" karşılığını verdi. CHP lideri Deniz Baykal'ın kendisini istifaya çağırdığı anımsatılan Aksu, "Görevimi iyi yaptığım kanaatindeyim. İstifa etmeyeceğim" dedi.