İçişleri Bakanı: Bir orta yol buluruz

İçişleri Bakanı: Bir orta yol buluruz
İçişleri Bakanı: Bir orta yol buluruz
Gezi Parkı'nı değerlendiren İçişleri Bakanı Güler, "İstenmeyen olayları tabii ben de üzüntüyle karşılıyorum ama polisin dağıtmaktan başka çaresi yok" dedi. Güler, bir orta yol bulunacağını söyledi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Gezi Parkı’nda polisin göstericilere müdahalesini değerlendiren İçişleri Bakanı Muammer Güler, “İstenmeyen olayları tabii ben de üzüntüyle karşılıyorum ama tabi polisin ‘girmeyin' veya 'burada bu yasak eylemi yapmayın’ dediği yerlere ısrarla girilmek istenmesi halinde de polisin dağıtmaktan başka çaresi yok” dedi.

TBMM kulisinde bir grup gazetecinin sorularını cevaplandıran Bakan Güler, “Hak ve özgürlüklerin kullanımında polise mukavemet edilmemesi, polisin de orantılı güç kullanması hepsi kanunların gereği olan şeyler” dedi. Ancak Perşembe gününden beri Gezi Parkı'nda “inatlaşma” olduğunu söyleyen Bakan Güler, “belli kitlelerin” parktan ayrılmadığını ifade etti. Güler, sözlerine şöyle devam etti:

'DAYATMA VAR'

“Yayalaştırma adına yapılan hizmetlere mani olma durumu söz konusu. Maalesef milletvekillerimiz de her türlü imkan kendilerine tanınmasına rağmen, ‘Hayır, biz beraberimizdeki kişilerle oraya gireceğiz’ şeklinde bir dayatmaları var. Bakın şu anda Belediye Meclisi’nde CHP ’nin üyelerinin de ittifakı ile alınmış yayalaştırma projesi uygulanıyor. Onun dışında bir şey uygulanmıyor. Bunu kamuoyuna tabi ki belediye yönetimi açıklayacaktır.

'POLİSİN BAŞKA ÇARESİ YOK'

"İstenmeyen olayları tabi ben de üzüntüyle karşılıyorum ama tabi polisin ‘girmeyin veya burada bu yasak eylemi yapmayın’ dediği yerlere ısrarla girilmek istenmesi halinde de polisin dağıtmaktan başka çaresi yok. Milletvekillerinin hepsiyle görüştüm. Bizim arkadaşlarımızın gösterdiği ilgiyi hepsi biliyorlar. Hiçbir milletvekiline, tek bir polisin yaptığı kötü bir şey yok. Ancak milletvekilleri ‘hayır biz gitmiyoruz, arkamızdaki o eylemcilerle beraber veya diğer gruplarla beraber bu işi yapacağız’ dedikleri zaman da arkadaşlarımızın ‘hayır’ deyip kendilerini ayırıp, grubu ayırıp, grubu dağıtmaktan başka yapacakları bir şey yok. Bir orta yol bulunacak ve karşılıklı anlayışla bu çözülecektir. İstenmeyen olaylardan biz de üzüntü duyuyoruz. Aklı selim ile hareket edilerek bu işin önleneceğini inanıyorum. Herkes bu konuda çaba sarf ediyor.” Güler ayrıca orantısız güç kullanımı ile ilgili de inceleme başlattıklarını belirtti.