İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan HDP'ye ev baskını yanıtı

İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan HDP'ye ev baskını yanıtı
İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan HDP'ye ev baskını yanıtı
HDP'nin 'Milletvekilimiz Ferhat Encü'nün bulunduğu eve asker baskını" şeklinde duyurduğu olayla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala" Milletvekilinin olması gereken yer Meclis kürsüsü ve siyasi alan. Terörist organlardan yana tavır koymak kabul edilebilir bir tutum değil" dedi.

RADİKAL-İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'da sorularını yanıtladı. Dün HDP'nin sosyla medyadan "Başbakan'ın "ev ev temizlik" dediği bu. Milletvekilimiz Ferhat Encü'nün bulunduğu eve asker baskını" şeklinde duyurduğu olaya ilişkin konuşan Bakan Ala şunları söyledi: "Önce şunu söyleyelim millet niye milletvekili seçer? Siyasi partileri niye vardır? Siyasetçiler millete hizmet için seçilirler. Polis orada terörist faaliyetleri sonlandırmak için var. Normalde işbirliği yapmaları gerekiyor. Bir evin aranmasına kimin karar vereceği, arama yapılacak mı, yapılmayacak mı değerlendirme yapması gereken yer yargı. O evin aranmasına karar verilmiş. Polis memuru bunun değerlendirmesini yapmak durumunda değil. O eve ilişkin aranma kararını veren yer farklı. Bu işin hukuki boyutu. Milletvekilinin olması gereken yer Meclis kürsüsü ve siyasi alan. Teröristlerin gelip onlar üzerinde baskı kurulmasını vatandaş istese oy vermez. Terörist organlardan yana tavır koymak kabul edilebilir bir tutum değil. Demokrasiyi hendeklere gömmeye çalışıyorlar."

 Başbakan'ın "ev ev temizlik" dediği bu. Milletvekilimiz Ferhat Encü'nün bulunduğu eve asker baskını. https://t.co/fmWHUQKzJV

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Sokağa çıkma yasakları ile ilgili de konuşan Ala, "Sokağa çıkma yasaklarını operasyon yapılırken vatandaşlara zarar gelmesin diye yapıyoruz. Bu konularda bir sıkıntı olursa hemen gidereceğiz. Operasyonlar teröristler temizleninceye kadar devam edecek" dedi. Şu ana kadar 18 belediye başkanı ve 41 meclis üyesi hakkında işlem yapıldığını dile getiren Ala, "Hem adli hem de idari soruşturma açıldı. Bunlar görevden uzaklaştırılırken, bir kısmı tutuklandı" diye konuştu. PKK'ya yönelik operasyonlarda, 862'si ağır ve uzun namlulu olmak üzere 2 bin 240 silah yakalandığını, yaklaşık 10 ton patlayıcı ile 10 bin adet molotofkokteyli ele geçirildiğini de söyledi. 

IŞİD İLE MÜCADELE

IŞİD ile mücadele hakkında da konuşan Bakan Ala, "Suriye'de terörist faaliyetlere katılacakları değerlendirilen 123 ülkeden 33 bin 746 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı koyduk. O isimler Türkiye'ye geldiğinde ülkeye giremiyorlar. Ülkelerle istihbarat ve görüş alış verişinde bulunduk. Bir de Türkiye'de yakalananlar var. 89 ülkeden 2 bin 783 kişi Türkiye'de yakalandı ve sınır dışı edildi" dedi.