İçişleri Bakanı Güler: Araç Suriye'den geldi

İçişleri Bakanı Güler: Araç Suriye'den geldi
İçişleri Bakanı Güler: Araç Suriye'den geldi
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü'nde patlayan aracın Suriye tarafından geldiğini belirterek "Güçlü bir patlayıcı kullanılmış" dedi.

HATAY - Güler, Reyhanlı ilçesindeki incelemelerin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile Hatay Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında aldıkları haber üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın ve ilgili bakanların konuyu an be an takip ettiklerini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ilk açıklamanın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapıldığını hatırlatan Güler, kendilerinin de hemen Hatay'a geldiklerini söyledi.

Güler, olaydan sonra çeşitli spekülasyonların olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İlk açıklamamızda belirtmiştik. Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiğini, saat 14.17'de kameralarda görüntü olarak park ettiğini tespit ettik. 20 dakikalık bir aradan sonra da olay patlama gerçekleşiyor. Güçlü bir patlayıcının olduğu tespit edildi.”

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya el konulduğunu, jandarmadan da takviye edilmiş emniyet güçleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer ihtisas elemanlarının delilleri topladığını ifade eden Güler, “Şu anda da gerek istihbarat, gerek güvenlik makamlarımızca geniş bir incelemeye tabi tutuldu. Kimlikler tespit ediliyor. Şu anda kesin bir netice almadığımız için size isimleri veya gelişmeleri soruşturmanın gizliliğini de nazara alarak açıklama durumunda değiliz, ama önümüzdeki günlerde bu konuda size yeterli açıklamada bulunacağız” dedi.

Güvenlikle ilgili bütün tedbirlerin alındığını da dile getiren Bakan Güler, ölenlere Allah'tan rahmet diledi ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

BAKAN YAZICI: GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILACAK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, güvenlik önlemlerinin daha fazla artırılacağını söyleyerek “Belki Türkiye 'ye hemen girişte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sadece sahip olduğu bir tane mobil x-ray cihazımızı da talimat verdim, inşallah bu kapıya konuşlandıracağız” dedi.

Böylesine vahim ve 13 kişinin vefat ettiği bir olayın hemen akabinde gümrük kapıları ve ticaretle ilgili bir değerlendirme yapmanın çok anlamlı ve doğru olmadığını ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

“Ama bir beklenti var. Bu kapı önemli kapılarımızdan bir tanesi. Gümrüklü sahanın 20 metre dışında ara bölgede cereyan eden bir eylem. Tabii eylem dolayısıyla 2007 yılında modernize edip faaliyete geçirdiğimiz ve yap işlet devret modeli kapsamında Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ vasıtasıyla faaliyetini sürdürdüğü bu modern kapıda teknolojik donanımlar büyük ölçüde zarar görmüştür. Bunların işlevsel durumu devam ediyor mu? etmiyor mu? Bunu bilecek durumda değiliz. Çünkü sahada adli kovuşturma çerçevesinde alınmış önlem dolayısıyla giriş çıkış yasak. Bu süreç devam ediyor. Bu süreç bitince elbette ki bizim teknik ekibimiz ve TOBB'un teknik ekibi hazır bekliyor, değerlendirme yapacaklar.”

“HEDEF SİVLLERDİ”
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, bir basın mensubunun “Saldırının belli bir hedefi var mıydı?” şeklindeki sorusu üzerine, “Şu aşamada bu konuda bir şey söylemek için erken. Ama kamera kayıtlarında gözüken şu, giriş çıkış yapılan ve aracın park edildiği yerde yoğun bir trafik var ve orada yayalar var. Burada bir patlamanın olmasıyla çok sayıda can kaybının olacağı çıplak gözle görülüyor. Dolasıyla oradaki sivil vatandaşlar açık hedef. Orası güvenlik güçlerinin olmadığı ve sivillerin olduğu bir bölge. O açıdan hedef siviller gibi gözüküyor” diye konuştu.