İçişleri Bakanı Güler: Araç Suriye'den geldi

İçişleri Bakanı Güler: Araç Suriye'den geldi
İçişleri Bakanı Güler: Araç Suriye'den geldi
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Cilvegözü'nde patlayan aracın Suriye tarafından geldiğini belirterek "Güçlü bir patlayıcı kullanılmış" dedi.

HATAY - Güler, Reyhanlı ilçesindeki incelemelerin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile Hatay Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında aldıkları haber üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın ve ilgili bakanların konuyu an be an takip ettiklerini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ilk açıklamanın Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapıldığını hatırlatan Güler, kendilerinin de hemen Hatay'a geldiklerini söyledi.

Güler, olaydan sonra çeşitli spekülasyonların olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“İlk açıklamamızda belirtmiştik. Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye tarafından geldiğini, saat 14.17'de kameralarda görüntü olarak park ettiğini tespit ettik. 20 dakikalık bir aradan sonra da olay patlama gerçekleşiyor. Güçlü bir patlayıcının olduğu tespit edildi.”

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya el konulduğunu, jandarmadan da takviye edilmiş emniyet güçleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer ihtisas elemanlarının delilleri topladığını ifade eden Güler, “Şu anda da gerek istihbarat, gerek güvenlik makamlarımızca geniş bir incelemeye tabi tutuldu. Kimlikler tespit ediliyor. Şu anda kesin bir netice almadığımız için size isimleri veya gelişmeleri soruşturmanın gizliliğini de nazara alarak açıklama durumunda değiliz, ama önümüzdeki günlerde bu konuda size yeterli açıklamada bulunacağız” dedi.

Güvenlikle ilgili bütün tedbirlerin alındığını da dile getiren Bakan Güler, ölenlere Allah'tan rahmet diledi ve yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

BAKAN YAZICI: GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILACAK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, güvenlik önlemlerinin daha fazla artırılacağını söyleyerek “Belki Türkiye 'ye hemen girişte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sadece sahip olduğu bir tane mobil x-ray cihazımızı da talimat verdim, inşallah bu kapıya konuşlandıracağız” dedi.

Böylesine vahim ve 13 kişinin vefat ettiği bir olayın hemen akabinde gümrük kapıları ve ticaretle ilgili bir değerlendirme yapmanın çok anlamlı ve doğru olmadığını ifade eden Yazıcı, şunları söyledi:

“Ama bir beklenti var. Bu kapı önemli kapılarımızdan bir tanesi. Gümrüklü sahanın 20 metre dışında ara bölgede cereyan eden bir eylem. Tabii eylem dolayısıyla 2007 yılında modernize edip faaliyete geçirdiğimiz ve yap işlet devret modeli kapsamında Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nin (TOBB) Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ vasıtasıyla faaliyetini sürdürdüğü bu modern kapıda teknolojik donanımlar büyük ölçüde zarar görmüştür. Bunların işlevsel durumu devam ediyor mu? etmiyor mu? Bunu bilecek durumda değiliz. Çünkü sahada adli kovuşturma çerçevesinde alınmış önlem dolayısıyla giriş çıkış yasak. Bu süreç devam ediyor. Bu süreç bitince elbette ki bizim teknik ekibimiz ve TOBB'un teknik ekibi hazır bekliyor, değerlendirme yapacaklar.”

“HEDEF SİVLLERDİ”
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, bir basın mensubunun “Saldırının belli bir hedefi var mıydı?” şeklindeki sorusu üzerine, “Şu aşamada bu konuda bir şey söylemek için erken. Ama kamera kayıtlarında gözüken şu, giriş çıkış yapılan ve aracın park edildiği yerde yoğun bir trafik var ve orada yayalar var. Burada bir patlamanın olmasıyla çok sayıda can kaybının olacağı çıplak gözle görülüyor. Dolasıyla oradaki sivil vatandaşlar açık hedef. Orası güvenlik güçlerinin olmadığı ve sivillerin olduğu bir bölge. O açıdan hedef siviller gibi gözüküyor” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1120990112099011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorun Büyük - ozcann

  Hadi diyelim Türkiye Suriye politikasını değiştirmek zorunda kaldı.Hatay'a doldurulan radikal islamcıları ne yapacaksınız.Bu devlet tahliye olduktan sonra gözetim altında tutmak zorunda olduğu dört beş tane hizbullahçıyı bile takip etmedi.Zaten bu adamlar da kendilerini patlatmaya çok hevesli.O zaman halkın güvenliği nasıl sağlanacak?

  ARAÇ SÜRİYEDEN GELMİŞ İSE - pispor

  Türkiyenin süriyedeki iç savaşa gırtlağına kadar battığının bir göstergesidir.çünkü türkiye direk alınmış,zaten kontrol noktasının yanında patlamış.o zaman abd elçiliğine konulan canlı bombada da süriyenin parmağı olabilir

  Fazla Zorlama - Deniz-Necat

  Bu arac Türkiyeden çıkış kapısından hemen sonra patladı yada patlatıldı. Haberlerin hemen bgu nokta uzereinde yoğunlaşmaları hiç dikkatinzi çekmedimi. Kim yaptı önemli ama daha önemlisi bizim ne işimiz var Suriye'de, neden bulaştık bu savaşa. Türkiye bil-fiil savaşa girmiş durumdadır. Sadece askerini Suriye'ye göndermediği kaldı.

  Karisik - aliselvi

  nasil olduda bu sefer PKK yapti denilmedi cok sasirdim halbuki günah kecimiz hazirdi böyle durumlarda hayretler icindeyim. Degerli arkadaslar olay bana göre söyle olusmustur. Bombali arac sözüm ona direnisciler tarafindan türkiye sinirlari icinde hazirlanip esat güclerine karsi kullanilmak istenmekteydi, olay ellerinde patlayincada o yapti bu yaptilarla kafa karisikligi yaratilmaktadir. Bambali araba eylemleri Irakta, Afganistanda ve Radikal islamcilarin savastigi ülkülerde en etkili savasma taktigidir..

  evdeki hesap - farqini

  evdeki hesabın çarşıya uymadığının en güzel örneği bu olay olsa gerek, chp hatay milletvekili m.ali edipoğlu, patlatılan aracın türkiyeden gittiğini, ve sınırı geçtikten 40 metre sonra patladığını söylüyor, patlatılan ve paramparça olan bir aracın plakası nasıl tespit ediliyor hemen? aracın plakasının suriye plakalı olduğunun tespiti için türk tarafından geçemsi gerekir haliyle, suriyeden gelen bir aracın ilkin palakasının tespit eidlmesi manidardır. diğer bir husus olayın bu yönde olduğunun kantı olarak basının bu işi fazla kurcalamaması ve sür manşet etmemesi, çünkü hükümetin ve belli çevrelerin umdukları şekilde ceryan etmeyen bir olay sözkonusudur. bir plan yaptılar ama o planı ellerine yüzlerine bulaştırdırlar. suriye yönetiminin boşalttığı ve muhaliflerin denetiminde olan bir bölgede ceryan eden bu hadisenin suriye yönetimine mal edilmek istenmesi ayrıca manidardır. çünkü görmek isteyip göremiyenlerin dışında herkes çok iyi biliyor ki gerçek denildiği gibi değildir.emperyalislere hizmet eden bir anlayıştan herşey beklenir....

  Zihin jimnastiji - farqini

  Bu ülke o kadar tuhaf ve emir ehli bir hükümet tarafından yönetiliyor ki istiyen istediği yöne çekip sayelerinde çıkar elde edebiliyor, iki hafta önce ankara'da abd büyük elçiliğine yönelik abd nin oyunu ile bir saldırı gerçekleştirildi,aradan bir kaç gün geçti, terör tasarısını bu hükümet meclisten jet hızıyla geçirtti, bunun sonunda abd nin terörist ilan ettiği tüm oluşumlara bizim meclis de direk terörist ilan etmek zorunda bırakıldı, ardından israil suriyeye saldırı düzenledi,tepki biraz beklentinin üstünde gerçekleşti, bu demek oluyor ki İsrail direk saldırı yaparsa suriyeye, islam ülkelerinden ciddi anlamda bir tepki veya irandan karşı saldırı gelir,bölgede büyük katılımlı bir savaş olur. peki ne yapılmalı? tek çıkar, türkiyeyi bu savaşa direk mudahil etme; kürd bölgesinin elde ettiği kazanımları bertaraf etme, bölgede bir güvenli bölge oluşturma...bunu direk yapmak da olmaz bir sebep olmalı, bu sebebi de suriye çıkartmıyacağına göre, ordaki türkiyenin beslediği eli kanlı teröristlerin buna bir sebep yaratması gerekirdi, ki nitekim dün yaptılar, olaydan sadece 20 dk önce muhaliflerin liderinden birinin görüldüğü bir yerde büyük bir patlamanın olması bir çok şeyin izahı için yeterdir artar bile.yapılan bombanın da gaziantepte kullanılan bomba ile benzer olması da bunu yapanların besledikleri eli kanlı teröristlerin olma olasılığın büyük oranda yükseltmektedir....

  Neden? - vancetti

  Bu patlama neden benim topraklarımda oluyor?, Ben Suriye'nin iç işlerine karışmak zorundamıydım?, Esed yahut Esad bu kadar kanlı bir diktatördü de bin neden onunla kanka olduk. Sonrada çark ettik. Bence bu soruların sorulması gerekir. Pakistan'ın eskiden ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi hiçte fena değildi. ABD destekli radikal dincilere verdiği desteğin hesabını ödüyor şimdi. Emperyalistler savaşı kendi toprakların da istemezler. Onların para savaşları hep başka ülkelerin topraklarında olur. Bence olaylara sebep sonuç ilişkisiyle yaklaşmak daha doğru olur.