İçişleri Bakanı Güler: O sapanlı teyze de kuş avlıyormuş demek ki!

İçişleri Bakanı Güler: O sapanlı teyze de kuş avlıyormuş demek ki!
İçişleri Bakanı Güler: O sapanlı teyze de kuş avlıyormuş demek ki!
İçişleri Bakanı Muammer Güler: İstanbul'daki operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında kamuoyunda 'sapanlı teyze' olarak bilinen kadının da bulunduğunu söyledi.

ANKARAİçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul 'daki operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında, Gezi Parkı protestoları sırasında polis müdahalesine karşı serum lastiğinden yapılmış sapan kullanırken görüntülenen kadını ima ederek, “sapanlı teyze”nin de bulunduğunu söyledi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Eskişehir Valisi ile ilgili sürecin sorulması üzerine, olayla ilgili mülkiye müfettişi görevlendirdiğini ve incelemelerin sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Kim ne yanlış yapmışsa karşılığını bulur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti. Yanlış yapanla ilgili cezası suç teşkil ediyorsa, adli süreç işler. Disiplin suçunu teşkil ediyorsa disiplin hükümleri uygulanır. İdari tedbir gerekiyorsa idarenin takdiri çerçevesinde idari tedbirler uygulanır. Bunların hepsinin kanunda karşılığı var.
Ama ben baştan söyledim: Ben bu üslubu tasvip etmiyorum. Valinin de üslubu doğru değil ama muhatabı olan basın mensubunun da valinin iddia ettiği şekilde davranışları olmuşsa, sataşması olmuşsa o da uygun değil. Herkes usulü dairesinde görevini yaparsa, bir sorun çıkmaz."


‘SİLAHLI GÖSTERİCİLERİN 3'Ü GÖZALTINDA’
Muammer Güler, dün Maltepe Gülsuyu, Sultangazi ve Gazi Mahallesi'nde operasyon yapıldığını anımsatarak, "5'i kadın 34 kişi gözaltına alındı. Orada provokasyon vardı, polisi üzerlerine çekip, kadınla, çocukla polisi karşı karşıya getirip, ölümlere sebebiyet verip, geçmişte yaşanan gazi olaylarının tekrarı planlanmıştı. Polis böyle bir oyuna gelmedi ama orada silah gösterisinde bulunan 9 kişinin kimlikleri ayrı ayrı tespit edildi, 3'ü gözaltına alındı, diğerlerinin de yakalanması için gerekli çalışmalar yapılıyor. Kimsenin yaptığı yanına kalmaz, hele şehir içinde eşkıyalıkla, terör örgütü faaliyetleriyle bir yere varılması mümkün değil" dedi.

Güler, "orada uyuşturucu çetelerinin de olduğunun" hatırlatılması üzerine, geçen hafta yapılan operasyonda 22 kişinin gözaltına alındığını, 14'ünün tutuklandığın, 3'ü hakkında da adli kontrol karar verildiğini kaydetti.
Bakan Güler, "Biz hangi örgüt olursa... Peş peşe... Hem o çatışan örgütlerden birisi hakkında geçen hafta operasyon yapıldı, cinayete karışan kişi yakalandı, ifadesinde de itiraf etti, silahı attığı yerden silah da bulundu. Polisin yapması gereken her şey yapıldı. Hangi terör örgütü olursa olsun, hiç bir ayırım yapmadan, üzerine gideriz ve gereğini yaparız" diye konuştu.

"Örgüt polisi uyuşturucu çeteleri ile bağlantısı varmış gibi göstermeye çalışıyor" sözleri üzerine ise Güler, şöyle konuştu: "Örgüt önce kendi faaliyetlerini sorgulasın bir bakalım. Hangi faaliyetler içerisinde. Biz yasadışı örgüt deyince hiç bir şekilde tolerans göstermeyeceğimiz, müsamaha etmeyeceğimiz eylemleri vardır. Kimse kendi eylemlerini saklayacak şekilde veya dikkati başka yerlere çevirecek şekilde davranış içine girmesin. Gereğini adil makamlar yapar. Yargı mercileri bu suçların kim tarafından, nasıl işlendiğini delilleriyle beraber ortaya koyar ve gerekli cezaları verilir. Bizim görevimiz suçluları suç delilleriyle beraber adil yargının önüne çıkartmaktır."


‘DEMİR BİLYELERİ ATAN SAPANLI TEYZE’
Güler, ‘sapanlı teyzenin durumunun’ sorulması üzerine, "Demir bilyeleri atan sapanlı teyze. O sapanlı teyze de dün gözaltına alınanlar arasında. Sapanı kime atıyordu teyze acaba, kuş mu avlıyordu? Demek ki kuş avlıyormuş! Orada polise atılan taş toplumun düzenini hedef alan bir taştır. Böyle bir sorumsuzluk örneği olamaz. Kim olursa olsun, ister bayan ister erkek; ister yaşlı, ister genç. O tasvip edilecek bir hareket midir? Sadece sapan atma meselesi değil, hakkında örgüt üyeliğinden iddia da var" ifadelerini kullandı.

“Başörtüsü yönetmeliğinin polis teşkilatında nasıl uygulanacağı" ile ilgili soruyu yanıtlayan Güler, "Bu düzenleme doğru, hayırlı olsun. Emniyet teşkilatımız, resmi üniformalılar ile ilgili istisna getirildi, diğerleri ile ilgili olarak yönetmelik neyi öngörüyorsa biz de onu uygulayacağız" dedi.

Bakan Güler, vesayetleri kaldıra kaldıra geldiklerini söyleyerek, özgürlüklerin en geniş anlamda kullanılmasını sağlayanın AK Parti Hükümetleri olduğunu sözlerine ekledi.


AA