İçişleri Bakanı Güler: O sapanlı teyze de kuş avlıyormuş demek ki!

İçişleri Bakanı Güler: O sapanlı teyze de kuş avlıyormuş demek ki!
İçişleri Bakanı Güler: O sapanlı teyze de kuş avlıyormuş demek ki!
İçişleri Bakanı Muammer Güler: İstanbul'daki operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında kamuoyunda 'sapanlı teyze' olarak bilinen kadının da bulunduğunu söyledi.

ANKARAİçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul 'daki operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında, Gezi Parkı protestoları sırasında polis müdahalesine karşı serum lastiğinden yapılmış sapan kullanırken görüntülenen kadını ima ederek, “sapanlı teyze”nin de bulunduğunu söyledi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, Eskişehir Valisi ile ilgili sürecin sorulması üzerine, olayla ilgili mülkiye müfettişi görevlendirdiğini ve incelemelerin sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Kim ne yanlış yapmışsa karşılığını bulur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti. Yanlış yapanla ilgili cezası suç teşkil ediyorsa, adli süreç işler. Disiplin suçunu teşkil ediyorsa disiplin hükümleri uygulanır. İdari tedbir gerekiyorsa idarenin takdiri çerçevesinde idari tedbirler uygulanır. Bunların hepsinin kanunda karşılığı var.
Ama ben baştan söyledim: Ben bu üslubu tasvip etmiyorum. Valinin de üslubu doğru değil ama muhatabı olan basın mensubunun da valinin iddia ettiği şekilde davranışları olmuşsa, sataşması olmuşsa o da uygun değil. Herkes usulü dairesinde görevini yaparsa, bir sorun çıkmaz."


‘SİLAHLI GÖSTERİCİLERİN 3'Ü GÖZALTINDA’
Muammer Güler, dün Maltepe Gülsuyu, Sultangazi ve Gazi Mahallesi'nde operasyon yapıldığını anımsatarak, "5'i kadın 34 kişi gözaltına alındı. Orada provokasyon vardı, polisi üzerlerine çekip, kadınla, çocukla polisi karşı karşıya getirip, ölümlere sebebiyet verip, geçmişte yaşanan gazi olaylarının tekrarı planlanmıştı. Polis böyle bir oyuna gelmedi ama orada silah gösterisinde bulunan 9 kişinin kimlikleri ayrı ayrı tespit edildi, 3'ü gözaltına alındı, diğerlerinin de yakalanması için gerekli çalışmalar yapılıyor. Kimsenin yaptığı yanına kalmaz, hele şehir içinde eşkıyalıkla, terör örgütü faaliyetleriyle bir yere varılması mümkün değil" dedi.

Güler, "orada uyuşturucu çetelerinin de olduğunun" hatırlatılması üzerine, geçen hafta yapılan operasyonda 22 kişinin gözaltına alındığını, 14'ünün tutuklandığın, 3'ü hakkında da adli kontrol karar verildiğini kaydetti.
Bakan Güler, "Biz hangi örgüt olursa... Peş peşe... Hem o çatışan örgütlerden birisi hakkında geçen hafta operasyon yapıldı, cinayete karışan kişi yakalandı, ifadesinde de itiraf etti, silahı attığı yerden silah da bulundu. Polisin yapması gereken her şey yapıldı. Hangi terör örgütü olursa olsun, hiç bir ayırım yapmadan, üzerine gideriz ve gereğini yaparız" diye konuştu.

"Örgüt polisi uyuşturucu çeteleri ile bağlantısı varmış gibi göstermeye çalışıyor" sözleri üzerine ise Güler, şöyle konuştu: "Örgüt önce kendi faaliyetlerini sorgulasın bir bakalım. Hangi faaliyetler içerisinde. Biz yasadışı örgüt deyince hiç bir şekilde tolerans göstermeyeceğimiz, müsamaha etmeyeceğimiz eylemleri vardır. Kimse kendi eylemlerini saklayacak şekilde veya dikkati başka yerlere çevirecek şekilde davranış içine girmesin. Gereğini adil makamlar yapar. Yargı mercileri bu suçların kim tarafından, nasıl işlendiğini delilleriyle beraber ortaya koyar ve gerekli cezaları verilir. Bizim görevimiz suçluları suç delilleriyle beraber adil yargının önüne çıkartmaktır."


‘DEMİR BİLYELERİ ATAN SAPANLI TEYZE’
Güler, ‘sapanlı teyzenin durumunun’ sorulması üzerine, "Demir bilyeleri atan sapanlı teyze. O sapanlı teyze de dün gözaltına alınanlar arasında. Sapanı kime atıyordu teyze acaba, kuş mu avlıyordu? Demek ki kuş avlıyormuş! Orada polise atılan taş toplumun düzenini hedef alan bir taştır. Böyle bir sorumsuzluk örneği olamaz. Kim olursa olsun, ister bayan ister erkek; ister yaşlı, ister genç. O tasvip edilecek bir hareket midir? Sadece sapan atma meselesi değil, hakkında örgüt üyeliğinden iddia da var" ifadelerini kullandı.

“Başörtüsü yönetmeliğinin polis teşkilatında nasıl uygulanacağı" ile ilgili soruyu yanıtlayan Güler, "Bu düzenleme doğru, hayırlı olsun. Emniyet teşkilatımız, resmi üniformalılar ile ilgili istisna getirildi, diğerleri ile ilgili olarak yönetmelik neyi öngörüyorsa biz de onu uygulayacağız" dedi.

Bakan Güler, vesayetleri kaldıra kaldıra geldiklerini söyleyerek, özgürlüklerin en geniş anlamda kullanılmasını sağlayanın AK Parti Hükümetleri olduğunu sözlerine ekledi.


AA


  http://www.radikal.com.tr/115468711546879

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Konunun Temeli - Adil İnsanoğlu

  27 Mayıs Pazartesi günü, iki adım mesafeden Ceyda Sungur hanımefendiye gaz sıkan polis memurunu izah etmek gerekmiyor mu önce? Hiçbir yetkili kendisinden bir özür bile dilemedi henüz. Yazıklar olsun.

  Samimi Olalim - Haltun71

  Artik Samimi olmanin zamani gelmedimi? O Teyzeyi oraya getiren, sapani kullanan o hInc nereden gelir acaba. Artik samimi, cesur konusalimmi? O teyzeyi oraya getiren "Alevilik Sorunudur" Artik kimse karnindan konusmasin. O teyze sapani TC polisene degil, Muaviye ordusuna attigini saniyor. Taksim meydanini da Kerbela saniyor. Artik konusalimmi?

  ... - user1153100

  Bu eylemcinin kimseyi avladigini düsünmüyorum. Sadece kendisini polisten ve devlete karsi koruyor.

  kim demiş - durden

  ?Kim ne yanlış yapmışsa karşılığını bulur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti. Yanlış yapanla ilgili cezası suç teşkil ediyorsa, adli süreç işler. Disiplin suçunu teşkil ediyorsa disiplin hükümleri uygulanır...diye buyurdu kendine hukuk devletinin değerli bakanı

  Keşke herkes o teyze gibi olsa! - ymardin

  İfade özgürlüğünü kullandı diye biber gazı ve tomalarla ezilen demokrat ve aydın gençliğin güç sahiplerine karşı direnişine destek verse!Protest tarzı olmayan toplumların vay haline!

  Yani bir bayani güya saldirgan diye tutuklamislar - siradanbirisi

  Ama akp döneminde onlarca polis insan öldürdü. Bunlarin hesabini ver güler.

  nalıncı keseri - emir acar

  muammer güler'in keseri sadece kendine yontuyor. en hükümet sevdalısı yazar bile "1 haziran'a kadar yapılan gösteriler barışçıldı ama sonra kötü niyetli göstericilerle işin şirazesi kaydı" savunmasına sarılıyor. hepsi polisin o sırada aşırı şiddet uyguladığını kabul ediyor. devletin özellikle toplumsal olaylar için eğitimden geçirdiği polis kuvvetleri o eğitimine rağmen kontrolden çıkıp insanları öldürüp, kör edip, sakat bıraktıktan sonra bu uygulamalara maruz kalan vatandaşın nasıl tamamen kontrollü davranarak en ufak bir yasa ihlali yapmamasını bekliyorsunuz? şöyle diyor güler " ?Kim ne yanlış yapmışsa karşılığını bulur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti. Yanlış yapanla ilgili cezası suç teşkil ediyorsa, adli süreç işler. Disiplin suçunu teşkil ediyorsa disiplin hükümleri uygulanır. İdari tedbir gerekiyorsa idarenin takdiri çerçevesinde idari tedbirler uygulanır. Bunların hepsinin kanunda karşılığı var." söyler misiniz gülsuyu'nda oturan teyzeyi bulma gücünüz var da kasklarındaki numarayı kapatarak bizzat içişleri bakanlığı'nın koyduğu polis kanunlarını çiğneyen polisleri mi bulmaya gücünüz yok? kaç tanesini soruşturmaya aldınız? kaç tanesi ceza yedi. alenen adam öldürülen ahmet şahbaz yeni atama aldı. bu söylemlerle ancak kendi seçmeninizi idare edebilirsiniz ama diğer vatandaşların size karşı duymadığı güveni asla tamir edemezsiniz.