İçişleri Bakanı Güler: Taksim'e müdahale etmeyeceğiz

İçişleri Bakanı Güler: Taksim'e müdahale etmeyeceğiz
İçişleri Bakanı Güler: Taksim'e müdahale etmeyeceğiz
İçişleri Bakanı Güler, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda dün akşama kadar 48 ilde 90'ın üzerinde gösteri gerçekleştirildiğini, 939 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla başlayan süreçte, bugün itibarıyla 48 ilde 90'ın üzerinde gösteri gerçekleştirildiğini, 939 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan bir kısmının ifadelerinin tamamlanmasından sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Bakan Güler, 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları dolayısıyla Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törene gelişinde gazetecilerin gösterileri ilişkin sorusunu yanıtladı.

Güler, 28-31 Mayıs tarihlerinde 30 ilde çeşitli gösteriler düzenlendiğini, bugün itibarıyla ise 48 ilde 90'ın üzerinde basın açıklaması, oturma eylemi ve korsan gösteriler yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bununla ilgili olarak polisimiz gerekli önlemleri aldı. Birçok yerde bazen müdahaleler de yapıldı. Şu anda çeşitli illerde 939 gözaltı yapıldı. Bunların bir kısmı ifadeleri alınarak bırakılıyor. Bir kısmının da cumhuriyet savcılarının talimatları gereğince gözaltı hallerine mahkemeye sevk edilmek üzere devam ediliyor. Bu olaylarda 26 güvenlik görevlimiz yaralandı. 53 vatandaş yaralandı. Bunların 19'u İstanbul 'da biri yoğun bakımda, diğerlerinin de tedavilerine devam ediliyor."

CHP 'lilerin Taksim'e gitmek istemesi nedeniyle saat 16.00'dan itibaren güvenlik önlemlerinin kaldırıldığını dile getiren Güler, şu anda meydanda bir kalabalığın bulunduğunu, Bakanlığının da önlemleri sürdüreceğini kaydetti.

Güler, bir gazetecinin, "Bu kalabalık Taksim'de duruyor. Bir aşamadan sonra müdahale söz konusu mu?" sorusuna, gülerek, "Evet, duruyorlar. Biz de biliyoruz. Hemen müdahale etmemizi istiyorsanız, müdahale etmeyeceğiz" karşılığını verdi.

Bu arada İstanbul'daki olaylarda gözaltına alınanlardan 81 kişinin adliyedeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/1135906113590616

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - kaamos

  bütün tv kanalları, bakan ve radikal hepsi rakamlar üzerinde oynuyorlar. bazıları yaralı polis sayısıyla oynuyor. bazıları yaralı sivil sayısıyla oynuyor. gerçek olan şu ki yaralı sivil sayısı çok ama çok fazla 1000 leri aşabilir.

  Pois silahla bir Eylemciyi öldürdü - Moşe

  Katil polis Katil Güler

  Radikal uyutma - Moşe

  Polis şiddeti geri dönmüş. Birgünde okudum.Haber ver haber! Oyalama bizi!

  Yalandır - Moşe

  Senin vereceğin rakamlar doğru değildir. İnanırlığın yok; orantıyla ilgili hep sorunlusun çünkü.

  İç işleri bakanı güler:taksim hk. - fgemak

  bu seviyeye gelen olayların yatışması için AKP canbazları susup sükünetin oluşmasını bekleyip tekrar harekete geçeceklerdir,toplum bu AKP canbazlarının tekrar toparlanmasına fırsat vermiyeceğini düşünüyoruz.

  ... - yldrmklChe

  bu insanların vicdanlarını anlayamıyorum onlarca ildeki binlerce göstericinin yüzlercesini göz altına alıyorsunuz onlarcasını yaralıyorsunuz. sonra bazı yazılı-görsel medyada göstericiler daha doğrusu bazı marjinal gruplar polise saldırdı diyo ha bi de taksim civarında hiç bir polis memuru yokmuş gülsem mi ağlasam mı bilemedim

  DHF... - çınar doğan62

  ZULMÜN SALTANATINI YIKACAĞIZ.HALK İKTİDARI KURACAĞIZ...