İçişleri Bakanı Selami Altınok: 2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanı Selami Altınok: 2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanı Selami Altınok: 2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanı Selami Altınok, "22 Temmuz'dan bu yana 2 bin 483 terör olayı meydana geldi.Buna karşı jandarma, emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının yurt içinde 4 bin 328 operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildi" dedi.

İçişleri Bakanı Selami Altınok, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu. İçişleri Bakanı Altınok, "22 Temmuz'dan bu yana ülke genelinde 2 bin 483 terör olayı meydana geldi. Buna karşı jandarma, emniyet ve silahlı kuvvetler mensuplarının yurt içinde 4 bin 328 operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda 2 binin üzerinde teröristin etkisiz hale getirildi" dedi. PKK 'nın  şehitliklerinin kişisel gayretlerle yapılamayacağını, bunların kamu desteği, yerel yönetim desteği alınarak yapıldığını belirten Altınok, "Tamamını yıktık. Bundan sonra kalanlar varsa onları da yıkmaya devam edeceğiz. Sözde şehitlik ve mezarlık dedikleri alanların etrafındaki binalardan 35 tane kaleşnikof aldık. Kaleşnikoflara namaz kıldırmıyorlar" diye konuştu. 

Bakan Altınok şunları dile getirdi: 

Ortadoğu 'da yaşananlar, Arap Baharı sonucunda PKK da kendisine dışarıdan sunulan bir takım önerilerle herhalde hayallere kapıldı diye düşünüyorum. Bu hayaller sonucunda belki çözüm sürecinin başlangıcında kabullenmiş olduğu değerlendirmeleri ve kabulleri değiştirebileceğini, daha fazlasını alacağı hayallerine kapıldı. Ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü, dört bin yıllık devlet geleneği, buna müsaade etmez, etmeyeceğini de gördüler.

'SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ HUKUKİ ALTYAPISI VAR'

Sokağa çıkma yasağı, hukuki bir alt yapıya dayanıyor. Bunun tek bir gerekçesi var vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak. 90'lı yıllar söylemini kesinlikle kabul etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti her şeyi hukuk çerçevesinde yapıyor. 90'lı yıllar söyleminde terör örgütü kaldı. 90'lı yıllar söylemini terör örgütü gerçekleştiriyor. Cizre olayı gündemde kaldığı için söylüyoruz mutlaka bir fırın açtık, mutlaka bir eczane açtık. Ama terör örgütü açılmasın diye özel gayret etti, onlara baskı yaptı. Bunların açılmadığı dönemlerde, dün Silvan'da valimizle konuştum. Diyarbakır'dan kamyonlarla ekmek götürdüler.

AHMET HAKAN'A SALDIRI 

Ahmet Hakan Coşkun ile alakalı 2007 yılında yakın koruma tedbiri uygulanmaya başlanmış. Bir yıl sonra, İstanbul'daki arkadaşlarımızın bana verdiği bilgiye göre, kendi talebi üzerine yakın koruma tedbiri çağrılı koruma tedbirine çevrilmiş. Polisler farklı gazetelerden ideolojisi, siyasi fikri ne olursa olsun çok sayıda gazeteciyi koruyor. Bu görevi üstlenen İstanbul Koruma Şube Müdürlüğünde yaklaşık bin 500 polis görev yaptığını kaydetti.

AA