İçişleri Bakanlığı: Ali İsmail olayında delil karartılmadı

İçişleri Bakanlığı: Ali İsmail olayında delil karartılmadı
İçişleri Bakanlığı: Ali İsmail olayında delil karartılmadı
İçişleri Bakanlığı Ali İsmail Korkmaz'ın yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin 'delilleri karartılmadı' açıklaması yaptı.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı’ndan, Ali İsmail Korkmaz’ın polis ve bazı sivil kişiler tarafından dövülerek öldürülmesine ilişkin Radikal’in ortaya çıkardığı görüntülerler başlayan tartışmalar üzerine açıklama geldi. İddia edildiği şekilde delillerin karartılması asla söz konusu olmadığını kaydeden Bakanlık, “İçişleri Bakanlığı olarak toplumsal olaylarda orantısız güç kullanımı ve yasal sınırları aşan müdahaleler titizlikle incelenmekte ve konusu suç teşkil eden hususlar adli mercilere iletilmektedir. Nitekim bu müessif olayda da yürütülen adli soruşturmaya yardımcı olunmakta, ayrıca bu konu idari yönden de müfettişlerimizce incelenmektedir” dedi.

Gezi Parkı protestoları kapsamında Eskişehir İli’nde yapılan gösteriler dolayısıyla hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile ilgili bazı basın-yayın organlarında yer alan iddia ve yorumlar nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulduğunu vurgulayan İçişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle dedi:

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR
“Ali İsmail Korkmaz isimli vatandaşımız 03.06.2013 günü saat 02:10 da Anadolu Üniversitesi Hastanesine baş ve omuz ağrısı şikâyeti ile müracaatta bulunmuş, daha sonra 04.06.2013 günü akşam saatlerinde beyin kanaması geçirdiği tanısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde ameliyata alınmış ve tedavisi devam ederken 10.07.2013 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Bu olayın aydınlatılması ve tüm sorumluların bulunması için Bakanlığımız birimlerince, adli makamlar ile koordineli bir şekilde gerekli çalışmalar titizlikle yürütülmekte ve olaya ilişkin tüm deliller toplanmakta ve adli makamlara teslim edilmektedir. Bugün itibariyle adli ve idari soruşturmalar devam etmekle birlikte, soruşturma kapsamında elde edilen bulgular ışığında halen biri polis memuru olmak üzere 4 kişinin tutuklu ve üç polis memurunun ise tutuksuz olarak yargılanmaları devam etmektedir.

DELİL KARARTMA ASLA SÖZKONUSU DEĞİL
İddia edildiği şekilde delillerin karartılması asla söz konusu olmadığı gibi, bu müessif olayın aydınlatılması için tüm adli delillerin ve olay yeri civarındaki tüm kamera görüntülerinin toplanması sağlanmış, adli makamların talimatları polis ve jandarmamız tarafından yerine getirilerek olaya karışan kişi ve görevlilerin tespiti için gerekli bütün çalışmalar titizlikle yürütülmüştür.

KONU İDARİ YÖNDEN İNCELENİYOR
İçişleri Bakanlığı olarak toplumsal olaylarda orantısız güç kullanımı ve yasal sınırları aşan müdahaleler titizlikle incelenmekte ve konusu suç teşkil eden hususlar adli mercilere iletilmektedir. Nitekim bu müessif olayda da yürütülen adli soruşturmaya yardımcı olunmakta, ayrıca bu konu idari yönden de müfettişlerimizce incelenmektedir.
Bu vesileyle bir kez daha hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’a Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabırlar dileriz.”