İçişleri Bakanlığı 'gaz'a ayar verdi

İçişleri Bakanlığı 'gaz'a ayar verdi
İçişleri Bakanlığı 'gaz'a ayar verdi

İçişleri Bakanlığı Gezi eylemlerinde yoğun gaz bombası kullanılmasına gösterilen tepkiler üzerine ‘gaz’ı azaltacak tedbirler belirledi. 

Önce su ve uyarı, sonra gaz 


Bakan Muammer Güler’in imzasıyla valiliklere gönderilen genelgeye göre eylemlere müdahale edilirken gaz mühimmatından önce tazyikli suyla müdahale edilecek, gaz bombasıyla müdahaleden önce ses araçlarıyla gaz bombası atılacağı duyurulacak ve gruptan ayrılmak isteyenlere fırsat verilecek. Gazlı müdahaleden önce boya veya biber gazı kapsülleri atabilen darbe etkili savunma tüfeği ara silah olarak kullanılacak. Gaz kullanmadan önce etki alanında okul , hastane, kreş ve huzurevi olup olmadığına dikkat edilecek. Grubun yaşlı, kadın , engelli profiline göre stratejisi belirlenecek. Kullanılan gaz türü ve miktarından olay mahallindeki en üst rütbeli amir yetkili ve sorumlu olacak. Olayın uzun sürmesi halinde, gaz kullanımına bir süre ara verilecek, çevreye veya polise karşı direniş olmadıkça gazlı müdahaleden kaçınılacak. Yakalama ve gözaltı suretiyle de gaz kullanımı azaltılacak. Gözaltı işlemleriyse kameraya alınacak.


  http://www.radikal.com.tr/113945711394572

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne mahalle arası? - rafadan

  Mahalle arası mı? Adamlar kapalı yerlere, lobilere, revirlere, hastahanelere, insanların oturma odalarına sıktı gazı. Ne mahalle arası? Bu yazı da göz boyamadan öte bşr şey değil. İşler tekrar kızışınca bin beterini yapmaktan geri durmaz bunlar.

  Cok Gec Alınmıs Bır Karar - BURCU-A

  Bu kadar basit ve akil bir kararı, bunca olu ve yaralıdan sonra mı aldınız ancak? Olaylar esnasında kalabalıkların içinde yaşlı, çoluk cocuk oldugunu bilmiyor muydunuz sanki? Mahalle aralarına sıktınız ya gazı!! Yazıklar olsun...