İçişleri Bakanlığı: HDP'ye bombalı saldırının faili tespit edildi

İçişleri Bakanlığı: HDP'ye bombalı saldırının faili tespit edildi
İçişleri Bakanlığı: HDP'ye bombalı saldırının faili tespit edildi
İçişleir Bakanlığı, HDP il binalarına yönelik bombalı saldırıları gerçekleştiren saldırganlardan birinin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

RADİKAL - Adana ve Mersin'de HDP İl Binalarına yapılan bombalı saldırılarla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ardından İçişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı.

Açıklamada, " Şahsın açık kimliği güvenlik birimlerince tespit edilmiştir. Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007 yılında Ankara İlinde yasadışı sol bir örgütün faaliyetlerine katılarak 2911 sayılı Kanuna muhalefet ve kamu malına zarar vermek suçlarından tutuklandığı, yine aynı yılda İstanbul ilinde yasadışı sol bir örgüt faaliyetleri ile irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Şahsın yakalanmasına yönelik olarak gereken tüm çalışmalar özenle yürütülmektedir" denildi.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Adana/Seyhan ve Mersin/Akdeniz HDP parti binalarında 18.05.2015 tarihinde saat 10.00 sıralarında el yapımı bombaların patlaması neticesinde 4 vatandaşımız çeşitli yerlerinden yaralanmış ve maddi hasar meydana gelmiştir. Patlamalarla ilgili olarak güvenlik güçlerimiz tarafından soruşturmalar derhal ve titiz bir şekilde başlatılmış, yapılan çalışmalarda olayın çiçek saksıları içerisine gizlenmiş patlayıcı düzeneklerinin kullanılması neticesinde meydana geldiği anlaşılmıştır.

BOMBALAR 1 GÜN ÖNCEDEN YERLEŞTİRİLMİŞ

Güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan yoğun ve titiz çalışmalardan; bombaların bir gün öncesinden şüpheli bir erkek şahıs tarafından bahsi geçen parti binalarına bırakıldığı, şahsın ailesi ile birlikte 1990 yılında Van İlimizden gelerek Adana İlimize yerleştiği, her iki eylemin failinin de aynı şahıs olduğu belirlenmiştir. Şahsın açık kimliği güvenlik birimlerince tespit edilmiştir. Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007 yılında Ankara İlinde yasadışı sol bir örgütün faaliyetlerine katılarak 2911 sayılı Kanuna muhalefet ve kamu malına zarar vermek suçlarından tutuklandığı, yine aynı yılda İstanbul ilinde yasadışı sol bir örgüt faaliyetleri ile irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Şahsın yakalanmasına yönelik olarak gereken tüm çalışmalar özenle yürütülmektedir. Bu vesileyle olayda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz."
AA

Davutoğlu: HDP'ye saldıran DHKP-C'den tutuklanan bir terörist çıktı

ABD Büyükelçiliği Müsteşarı Friedman'dan Mersin'de HDP'ye ziyaret


  http://www.radikal.com.tr/136285513628554

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bari - Ali Fistan

  Bari olayin failini buldugunu iddia ederken bunu birinin ustune yikmaya calisacaksan, hedef saptiracaksan, insanlarin hele hele HDP'ye olumlu bakanlarin inanacagi odaklarin ustune yikmaya calis bari de belki inanir insanlar. Yani dense ki asiri milliyetci, asiri dindar, asiri ulusalci, asiri hukumet yanlisi falan o zaman belki yeriz. Buna kim inanir, zira mantigi yok. Boyle yapmakla ne sadece kimseyi inandiramiyorlar ayni zamanda failleri oldugundan farkli gostermeye calistiklarini ispatlamis olup olayin ardinda easas kimin oldugunu da ortaya sermis olurlar.

  Salla belki tutar - user968474

  Hem Yahudi hem CHP'li hemde bir DHKP-C li kominist tarafindan yapilmis da olabilir.

  PİS BİR TEZGÂH BU! - Ali Karatay

  İster çok sevsin, ister nefret, isterse de benim gibi ağır biçimde eleştirsin, herkes Cephe'nin yaptığı eylemi üstleneceğini bilir, savunulması en zor eylemlerini de üstlenmişlerdir, hep beraber göreceğiz ki bu eylemi üstlenmeyecekler, çünkü onlar yapmadılar. Ya tamamen alâkasız bir devrimciyi fail diye teşhir ediyorlar, ya da ajanlaştırdıkları bir unsuru bu iş için kullandılar. Eğer bu işin arkasında yoksanız, sevgili muktedirler, neden hedef saptırmaya çalışıyorsunuz?

  HİÇ SANMIYORUM - Selimserincan

  DHKP-C nin bu saldırıda ne faydası olabilir?...Hiç inandırıcı değil. Velev ki öyle olsun. Peki diğer 60-65 saldırıyı kimler yaptı? Kim ki HDP'yi içine sindiremiyor ve onun meclise girmesini hazmedemiyorsa, faillerin adresi odur...Sen HDP barajı geçemezse süper olur diye hayal kur; sonra eylemleri de solcuların üzerine yık. Yemezler.