İçişleri Bakanlığı 'Kürdistan' ismine onay vermedi

İçişleri Bakanlığı 'Kürdistan' ismine onay vermedi
İçişleri Bakanlığı 'Kürdistan' ismine onay vermedi
İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır'daki bir gençlik derneğinin isminde yer alan Kürdistan sözcüğüyle ilgili kararında, "Kürdistan kelimesi Anayasanın 14. ve TCK'nın 302. maddelerine göre suçtur. Dernek adında bu kelime kullanılamaz" dedi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da kurulan 'Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği'nin adına İçişleri Bakanlığı onay vermedi. Bakanlıktan Derneğe gönderilen yazıda, Kürdistan kelimesinin Anayasanın 14'üncü ve TCK'nın 302'nci maddelerine göre suç oluşturduğu belirtilerek, Derneğin adının değiştirilmesi istendi. Dernek Başkan Yardımcısı Roger Cağer, adlarını değiştirmeyeceklerini ve kendilerine dava açılması durumunda bunu mahkemelere taşıyacaklarını söyledi.

Diyarbakır'daki Kürdistan Gençlik Hareketi Derneğinin tabelasında yer alan Kürdistan ismine İçişleri Bakanlığı onay vermedi. Diyarbakır'da kurulan ve yasa gereği tabelasını asan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneğinin tüzüğünü inceleyen Diyarbakır Valiliği, Dernek adında yer alan Kürdistan kelimesi ile ilgili tereddüt yaşayınca, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığından görüş istedi. İçişleri Bakanlığından Diyarbakır Valiliğine gönderilen yazıda, 5253 sayılı Kanunun 28'nci maddesinde Derneklerin İçişleri Bakanlığı'nın izni ile kullanabileceği kelimelerin belirtildiği, aynı kanunun 29'uncu maddesinde de derneklerin mevcut veya mahkeme kararıyla kapatılmış veya feshedilmiş bir siyasi partinin, bir sendikanın, bir üst kuruluşun bir derneğin adını kullanamayacağının hüküm altına alındığı belirtilerek, "5253 sayılı kanunda dernek adlarında kullanılması yasak kelimeler ile ilgili başka bir düzenleme bulunmaması, Derneklerin 28 ve 29'uncu maddelerde yasaklananlar dışındaki istedikleri her kelimeyi adlarında kullanabilecekleri anlamına gelmemektedir" denildi.

Derneğe de tebliğ edilen İçişleri Bakanlığı yazısında, Anayasanın 14 ve TCK'nın 302'nci maddelerinde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve birliği bozmak suç olarak tanımlandığı ifade edilerek, "5253 sayılı kanunun 30'uncu maddesinin 1'nci fıkrasının (b) bendinde Anayasa ve kanunlarla açıkça yasaklanan amaçları ve konusu suç teşkil eden fiilleri gerçekleştirmek amacıyla dernek kurulamayacağı hüküm altına alınmış. Bu yasağa aykırı hareket edilmesi halinde uygulanacak müeyyideler ise aynı kanunun 32'nci maddesinin (p) bendinde belirtilmiştir. Bu yasal düzenlemeler gereğince Diyarbakır ilinde kurulan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği'nin adında bulunan Kürdistan kelimesi, Anayasanın 14'üncü maddesi ve TCK'nın 302'nci maddelerinde yer alan düzenlemelere göre suç oluşturduğundan, söz konusu olan kelimenin Dernek adında kullanılmasının uygun değildir" denildi.

Bakanlıktan gelen yazıda Derneğin adının değiştirilmesi istenirken, Derneği Başkan Yardımcısı Roger Çager ise yazıya tepki gösterdi. Cağer, Kürdistan isminin yasalara göre aykırı olmadığını ve Anayasanın 14 ve TCK'nın 302'nci maddelerinin ihlal edilmesi için silahlı bir örgütün kurulup eylem yapılması gerektiğini ifade ederek, "Biz Derneğimizin adını değiştirmeyeceğiz. Yasal süre dolduktan sonra kapatılması için mahkemede dava açılacak. Biz yargıda bunun mücadelesini vereceğiz. İç hukuk yollarından sonuç alamaz isek AİHM'e kadar bu olayı taşıyacağız" diye konuştu.


FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114822011482209

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Birlikte Yaşama Şeysi - ibretnüma

  Madem birlikte yaşama idealine koşuyorsunuz. O Kürdistan'ın orada ne işi var. "Ayrılacağım" diyorsanız illa muamele değişsin yani.

  Savci bey! - Ari Zerdüst

  Kürdistan kelimesi osmanli arsivlerinde sakli bulunuyor.Tüm dünya Kürdistani kürdistan olarak biliyor.Sen nerede yasiyorsun.Kimin adina,hesabina calisiyorsun? Bir toprak parcasinin ismi neden bu kadar seni öfkelendiriyor.Senin basindakiler Imralida Kürdistanin en basindaki insanla görüsme yapmakta! Ve sen tüm bunlara rahmen kalkmissin "bu kelime anayasaya aykiri" diyorsun.12 eylül fasist anayasaya göre yasak olsa dahi o fasist anayasayi kim takar ki! Ben Kürdüm.Dogdugum toprak parcasinin ismi Kürt oldugumdan dolayi KÜRDISTAN.Ma baskasina ne düser ki?

  Ne diyeyim - Amedi botan

  O zaman hepiniz suçlusunuz ve kurdistanda Milyonlarca insan suçlu hadi hepsini yargılayın ama önce kendinizi yargılayın AMdem suç Neden Hükümet Güney KURDİSTAN yetkilileriyle ve KURDİSTAN bayrağı altında görüşmeler yaptığında işlem yapmıyrsunuz...... Gazetelerde Tv lerde dergilerde Her yerde Kurdistan var :) işlem yapmıyrosunuz siz yalancısıznı ve Bişey yapamayıcağınızda biliyorsunz LAF olsun diye konuşmak işe yaramaz bu Yıldırma ve Sindirme Politikaları işe yaramaz artık..... 100 YILdır yasaktı siz ne kazandınız dönüp tarihinize bakınız Birde KÜRDLer ne kazandı bunada bakın... KURDİSTAN 12 bin yıldır Vardı Dünyanın sonuna kadarda VAR olacak ne yapsanızda NAfile siz öleceksiniz kemikleriniz toprak olacak ama KURDİSTAn var olacak :)..... şahsen ben bu açıklamayı hiç ciddiye almam boş sözler laflar hepsi tava tencere

  tc anoyasası - Efendisiz65

  işte bu yüzden pkk var içişleri bakanlığı! bu yüzden pkk kuruldu. sizin anayasanız bir halkın varlığının reddi üzerine kurulmuş. bu kadar kan dökülmesinin nedenide bu! şimdi güney kürdistan olarak bilinen ve sizin ağzınıza almaya tırstığınız ırak kürdistanındaki kürdistanda sizin için anayasal suç oluşturuyor mu? yok oluşturmuyorsa yani oradaki kürdistan size dokunmuyorsa sizin şirketlerinizin en çok iş yaptığı yer orkadoğuda şu an güney kürdistan. onlarla para alışverişine okey ama bendekinin ismine anayasal suç öyle mi? kusura bakmayın ama anayasanız yüzsüzlük üzerine kurulu ve azıcık öngörünüz varsa kendi selahiyetiniz açısından bu saçma anayasayı değiştirin!

  UGRASTIGIMIZ ISLERE BAKIN ! - palenke

  Uygar ülkeleri yakalamak ve Ekonomi,Demokrasi konusunda onlara yaklasmak adina ortaya cikan bir Partide bir Icisleri Bakanliginin ugrastigi islere bakin.Bin yildir o Bölgenin adi olan Kurdistan ismine acilan bir dernege karsi cikmak akli selim degil.Biz Türkler artik alisalim Kurdistan kelimesine,etrafimiz kan gölü biz ise Terörü cözüyoruz.

  anayasal suç? - OrtaParmak

  bana göre hiç birşey "tartışılamaz" değildir ama, bu kadar mevcut anayasaya "bağlıysanız"; ilk 3 maddenin tartışılması da anayasaya göre suçtur. dolayısıyla, işime geldiği zaman anayasaya uyar işime gelmediği zaman uymam şeklinde bir yaklaşım doğru değil...

  icisleri bakanligi kürdistan ismi...... - miskin2

  ati alan üsküdari gecti. secimler yaklasiyor ama artik icmez kimse böyle corbayi g,özler acildi sanirsam.