İçişleri Bakanlığı: Vatandaşlar uyku tulumunun kenarından tuttular

İçişleri Bakanlığı: Vatandaşlar uyku tulumunun kenarından tuttular
İçişleri Bakanlığı: Vatandaşlar uyku tulumunun kenarından tuttular
Ağrı'nın Diyadin ilçesinde yaşanan çatışma sonrasına ait videoların yayınlanması sonrası Genelkurmay ve Hükümet cephesinden art arda açıklamalar gelmeye devam ediyor.

RADİKAL - İçişleri Bakanlığı, Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek Köyü bölgesinde 11 Nisan Cumartesi günü yaşananlarla ilgili yazılı bir açıklama daha yaptı.

'UYKU TULUMUNUN KENARINDAN TUTMAK SURETİYLE TAŞIMA FAALİYETİNE KATILDILAR'

"Fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alındığı" ve "sevk edilen birliklerin üzerine açılan yoğun ateş sonucu 4 jandarmanın yaralandığı, 5 teröristin etkisiz hale getirildiği 1 teröristin de yaralı olarak yakalandığı" ifade edilen açıklamada yaralı askerlerin halk tarafından tahliyesine ilişkin olarak, "Jandarmamız, kendilerine ait uyku tulumları ile yaralılarımızı helikopterlerin bulunduğu yere nakletmeye çalışırken, bölgeye giren vatandaşlar yaralıların kendilerinin de yardımıyla tahliye edilmesini talep etmiş, akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır" denildi.

Genelkurmay'dan askerleri taşıyan halka teşekkür

Altan Tan'dan PKK'ya çağrı


İçişleri Bakanlığı'ndan Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek Köyünde yaşananlarla ilgili olarak yapılan ikinci açıklamanın tam metni şöyle:

"4 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Doğubeyazıt İlçesi Güngören Köyü’nde düzenlenen etkinliğe Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları gelerek örgüt lehine propaganda yapmışlardır.
Demokrasilerde propaganda yapmak demokratik bir hak iken, "silahlı propaganda" yaparak halkın hür iradesinin baskı altına alınması ise asla kabul edilemez.
11 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alınmıştır.
Bu doğrultuda Doğubeyazıt İlçesi Güngören Köyü’nde yaşananların tekrarlamaması, bölücü terör örgütü mensuplarının vatandaşlara yönelik "silahlı propaganda" yapmasının önüne geçilmesi, yaklaşan seçim öncesi vatandaşların hür iradelerinin baskı altına alınmaması ve etkinliğe katılacakların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede jandarma birimlerimiz görevlendirilmiştir.
Görevlendirilen jandarma birimlerimize terör örgütü mensupları tarafından ateş açılmış ve bu ilk ateşte 4 jandarmamız yaralanmıştır. Çatışmada 5 terörist etkisiz hale getirilmiş ve bir terörist yaralı olarak yakalanmıştır. Bölgeye geçiş sırasında saldırı olması, kamu düzenine ilişkin hassasiyetimizi doğrulamakta ve alınan tedbirlerin gerekliliğini göstermektedir.
Tüm bu yaşananların ardından yaralı jandarmalarımızın tahliyesi ile ilgili olarak da aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

05.10 SIRALARINDA YOĞUN ATEŞ

Sabah saat 05:10 sıralarında birliklerimizin üzerine BTÖ mensuplarınca açılan yoğun ateş neticesinde yaralanan 4 jandarmamızın tahliye edilebilmesi için bölgeye sevk edilen Taarruz ve Skorsky helikopterleri, BTÖ mensuplarının yoğun ateşi nedeniyle tahliye işlemini gerçekleştirememiş, ateş esnasında taarruz helikopterlerinden biri isabet almıştır.
Güvenlik nedeniyle, vatandaşların çatışma bölgesine girmemesi için önlem alınmış, bölgeye girmek isteyen vatandaşlara izin verilmemiştir.

16.00 ÇATIŞMA DURDU, TAHLİYE BAŞLADI

Ancak saat 16:00 sıralarında arama noktalarının bulunduğu yere yakın tarla ve arazilerin boş kesimlerinden bazı vatandaşlar yaya olarak çatışmanın olduğu bölgeye girmiş, terör örgütü mensuplarının ateş ettiği bölgeye intikal etmişlerdir.
Bu esnada çatışma durmuş, ateşin kesilmesiyle birlikte güvenlik güçlerimizce süratle yaralıların tahliyesi hazırlıklarına başlanmıştır.

Serkan Demirtaş yazdı. "Tesadüfe bakın: Ağrı Valisi bir gün önce ne demiş?"

VATANDAŞLAR UYKU TULUMUNUN KENARINDAN TUTMAK SURETİYLE TAŞIMA FAALİYETİNE KATILDI

Müteakiben bölgeye giren aynı vatandaşlar (yaklaşık 20-25 kişi) birliklerimizin bulunduğu noktaya gelmişler, bölgenin suç mahalli olduğu ikazında bulunulmasına rağmen ilerlemeye devam etmiş ve jandarmamızın bulunduğu mevzilere varmışlardır.
Bu esnada jandarmamız, kendilerine ait uyku tulumları ile yaralılarımızı helikopterlerin bulunduğu yere nakletmeye çalışırken, bölgeye giren vatandaşlar yaralıların kendilerinin de yardımıyla tahliye edilmesini talep etmiş, akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır.
Gerek yaralı jandarmalarımızın, gerekse yaralı terör örgütü mensubunun, helikoptere bindirilerek tahliyeleri sağlanmıştır.
İlk etapta Ağrı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralı güvenlik güçlerimiz, akabinde ambulans uçakla GATA’ya sevk edilmişlerdir.
Yaralı 3 askerimizin sağlık durumları iyi olup, diğer askerimizin sağlık durumu ise gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hızla iyiye gitmektedir.
Sonuç olarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, onları her türlü tehdit ve baskıya karşı korumak için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir." (DHA)

HDP'li Pervin Buldan da Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti

Ezgi Başaran yazdı. "AKP-HDP meydan muharebesine hoş geldiniz!"


  http://www.radikal.com.tr/133523913352395

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  inkar etmet - kocero 21

  bu kadar inkarsizlik bu kadar suratsizlik olmaz be simdiye kadar kürdü diliyle beraber inkar etiniz simdi yardimini bile inkar ediyorsunuz kendinizi gülünc komik haline düsürüyorsunuz,bu kadar yalanci inkarci bir zihniyet olurmu???? bunu akepeye oy veren kürdüm diyen kulaklari sagirmi yoksa gözleri görmüyorlarmi?????

  Kafama takılanlar - mustafamus

  Kafama iki şey takıldı: 1-Sayın Cumhurbaşkanı çatışma devam ederken dağın başındaki 25 kişiyi nasıl saydı da kesin sayı verdi? 2- Boş kovan sayıları veriliyor ve bu sayılar akla hizmet değil, sanki orada ordular çatışmış gibi. Kırsal alanda bu kadar boş kovan kısa sürede nasıl toplandı, nasıl sayıldı? Şimdiye dek hiç kırsal alanda çatışma yerlerinde boş kovan toplanıp sayıldığını hiç duymadık.

  GERÇEKLER ANCAK BU KADAR SAPTIRILABİLİR - m.rozbilen

  Ağrı olaylarının cereyan ettiği günden itibaren kamuoyu'na intikal eden bilgi, haber ve açıklamalar karşısında gittikçe gülünç duruma düşen bir devlet yönetimini görüyoruz. Gerçeklerin bu kadar saptırılabileceğini beklemiyorduk doğrusu. Ama ne yazık ki devletimizin süregelen alışkanlığı mı desem, pişkinliği mi desem, aymazlığı mı desem, bile bile yalan uydurması mı desem hepsi yeridir. İçişleri Bakanlığının bu son açıklaması ise tam bir komedi. Bu açıklamadan anlıyoruz ki, uyku tulumunun kenarından tutmak ve taşımak yardım değilmiş. Peki neresinden tutulursa yardım olur? Kaldı ki Genelkurmay'ın dünkü açıklaması halkın yardımının takdire şayan olduğu yönünde idi. Bu gün ne değişti de yardım olmaktan çıktı? Acaba yardım sırasında çekilen sesli görüntülerde, "size insanlık dersi vereceğiz" sözü mü birilerine dokundu? Gerçekten devlet yetkilileri konuştukça, açıklama yaptıkça batıyorlar. Makyajı düşen kim? Allah için bir sefer olsun doğru konuşun. Ağrı olayının büyük bir tezgah olduğu Genelkurmayın "vali istedi biz de emre uyduk" açıklamasıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hiç bir tezgah, insan hayatının önünde olamaz.

  derhal o vatandaşlar hakkında - biradahikayesi

  kamu malı olan uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle zarar vermekten dava açılmalıdır. ve kimsenin türkiye cumhuriyetinin gücünü test edemeyeceği gerçeği vurgulanarak hadleri bildirilmelidir!!

  ayıp - aharasa

  ne kadar terbiyesizce ve kompleksli bir açıklama. hükümetin kürt sorununa nasıl baktığına, vatandaşını nasıl küçümsediğine dair bir işaret. çok ayıp çok. bir hükümet vatandaşını böyel küçültmeye çalışır mı?. oraya gelip acıları paylaşmaları bile yeterlidir.