@ismailsaymaz

İçişleri Bakanlığı'na Couvert faturası

İçişleri Bakanlığı'na Couvert faturası
İçişleri Bakanlığı'na Couvert faturası
Gezi eylemleri sırasında sınır dışı edilen Fransız öğrenci  Elisa Couvert 'haksız gözaltı' nedeniyle İçişleri Bakanlığı'ndan 10 bin TL tazminat kazandı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınıp pasaportu ve oturma izni olmasına rağmen sınır dışı edilen Sorbonne Üniversitesi öğrencisi ve İnsan Hakları Derneği stajyeri Elisa Couvert, 10 bin TL manevi tazminata hak kazandı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi, daha önce Couvert hakkındaki gözaltı ve sınır dışı işlemlerinin iptal edildiğini hatırlatarak, şu halde genç kadının sekiz gün boyunca haksız şekilde Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutulduğu ve “hukuka uygun olmayan sebeplerle özgürlüğünden yoksun kaldığı” için İçişleri Bakanlığı’nı mahkum etti.

Fransız asıllı Couvert’in suçu, İstanbul’da Gezi Parkı’na müdahale edildiği 15 Haziran 2013’te gazdan etkilenerek, Beyoğlu’ndaki SDP binasına sığınması olmuştu. SDP’ye yönelik baskında gözaltına alınan ve dört gün Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan Couvert, “anayasal düzeni alaşağı etmek, halkı isyana teşvik, molotof atmak” ile suçlanmıştı. Sorgusunda, “SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın partisine yaptırmak istediği, hayalini kurduğu tarzda, arayıp da bulamayacağı eylemlere” katılıp katılmadığı sorulmuştu. Partiyle ilişkisi saptanamayan Couvert, Ekim 2013’e kadar oturma izni bulunmasına rağmen Yabancılar Şubesi’ne gönderilmişti. Kumkapı’daki Yabancılar Misafirhanesi’nde tutulan Couvert’in Türkiye ’de “Kürtçeyi sonradan öğrenen Kürtler hakkındaki” tez araştırması yapması, hakkında delil olarak gösterilmişti. İçişleri Bakanlığı mesai günü olmadığı halde Couvert’i 22 Haziran’da sınır dışı etmişti.

Couvert’in avukatı Gülizar Tuncer’in açtığı dava sonucunda İstanbul 7. İdare Mahkemesi, hakkında bir karar verilmediği ve pasaportu da bulunduğu halde genç kadının misafirhanede tutulmasının hukuka aykırı olduğu sonucuna varmış ve bu işlem iptal edilmişti. Ankara ’da açılan bir başka davada da Couvert’in sınır dışı edilmesine ilişkin karar için yürütmeyi durdurmaya hükmedilmişti.  

Sunun üzerine Avukat Tuncer, yine İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Mahkeme, geçen 19 Mart’ta verdiği kararında Couvert hakkında başlatılan soruşturmada 26 Kasım 2013’te takipsizlik verildiği kaydedildi. Sınır dışı işlemine ilişkin kararın da iptal edildiği belirtilerek, “Dolayısıyla davacı hakkında tesis edilen idari işlemlerin hukuka aykırı olduğunun yargı kararıyla ortaya konulduğu ve davacının üzerine atılı fiillerin de sabit olmadığı” ifade edildi. Couvert’in 15-23 Haziran 2013 arasında haksız olarak Geri Gönderme Merkezi’nde tutulduğu vurgulanarak, “Söz konusu dönem içerisinde hukuka uygun olmayan sebeplerle özgürlüğünden yoksun kalması nedeniyle duyduğu elem ve üzüntünün kısmen de olsa giderilmesi için” 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi