İçişleri Bakanlığı'ndan 'istihbarat belgeleri' açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan 'istihbarat belgeleri' açıklaması
İçişleri Bakanlığı'ndan 'istihbarat belgeleri' açıklaması
İçişleri Bakanlığından , "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığına ait olduğu ileri sürülen Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamayla ilgili birtakım gizli belgelerin bilgisayar korsanlarınca ele geçirildiği" iddialarına yönelik açıklama yapıldı

ANKARA - İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığına ait olduğu ileri sürülen Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamayla ilgili birtakım gizli belgelerin bilgisayar korsanlarınca ele geçirildiği" iddialarına yönelik, "Ele geçirildiği iddia edilen belgelerin Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs'ta meydana gelen patlamayla hiçbir ilgisinin olmadığı" bildirildi.

Bakanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organları ile internet sitelerinde, "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığına ait olduğu ileri sürülen, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama olayı ile ilgili birtakım gizli belgelerin, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiği" iddialarına yönelik haberlerin yer aldığı belirtildi.

‘REYHANLI PATLAMALARI İLE İLGİSİ YOK’

Açıklamada, "Konuya ilişkin yapılan ilk inceleme neticesinde, haberde ele geçirildiği iddia edilen belgelerin, Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te meydana gelen patlamayla hiçbir ilgisinin olmadığı, Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bu olayla ilgili yapılan soruşturma neticesinde, olayda kullanılan araçların kimler tarafından alınarak olay yerine getirildiği, nerede muhafaza edildiği, bombaların nasıl yerleştirildiğinin aydınlatıldığı, olayın asli faillerinden bazıları ile yardım ve yataklık yapanların yakalanarak tutuklandığı, halihazırda soruşturmanın devam ettiği" bilgisine yer verildi.

‘İSTİHBARAT BAŞKA BİR TERÖR ÖRGÜTÜNE YÖNELİK’

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Haberde yer alan 25 Nisan 2013 tarihli bilgi notundaki istihbaratın başka bir terör örgütü tarafından planlanan farklı bir terör eylemine ilişkin hazırlıkları kapsadığı ve buna ilişkin gerekli tedbirlerin alındığı, ele geçirildiği iddia edilen belgelerin, Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili Jandarma Genel Komutanlığı ile diğer kurumlardan alınan, 'ikaz mahiyetli' bilgileri içerdiği, söz konusu belgelerin, Jandarma Genel Komutanlığı bilgisayar sistemlerine girilerek alınmadığı ancak bir il jandarma komutanlığınca, kendi ast birliklerine gönderilen evrakın bir görevli tarafından fiziki olarak veya fotoğrafının çekilmesi suretiyle alınarak, e-posta yoluyla bilgisayar korsanlarına ulaştırılmış olduğu ve konuya ilişkin Jandarma Genel Komutanlığınca idari ve adli tahkikata başlanıldığı, meydana gelen terör eylemlerinin faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmaların titizlikle yürütülmesinin yanı sıra terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmadan muhtemel terör eylemlerini önlemeye yönelik her türlü güvenlik ve istihbarat tedbirlerinin alındığı ve takibinin yapıldığı, kamuoyuna saygıyla duyurulur."(AA)


  http://www.radikal.com.tr/113478211347823

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evet - tachibana

  Belgelerde adı geçen kişilerin Reyhanlı'da ki patlamadan sorumlu tutulup tutuklanması da belgelerin gerçekten(!) başka bir olaya ait istihbarat olduğunu gösteriyor. Yerseniz, yemezseniz de sorun yok, onlar hala burdalar...

  peki... - emrahadilcan

  bu belge reyhanlı katliamı ile hiç ilişkili değil diyelim. peki belgelerde bahsedilen bomba dolu araçlar ve bu araçların el-nusra'ya ait oluşu da mı gerçek değil? benim vergilerimle, benim vatanımın hükümdarınca beslenen bu "kelimenin sözlük anlamıyla teröristler" neden bomba dolu araçlarla cirit atıyorlar? her şeyden öte;o bombalar sınırın öte yanında patlatılınca masum mu oluyorsunuz?

  İnsan - anaximenes

  bir kere çarşafa dolaşmaya, arabayı mıcıra kaptırmaya görsün. Sittin sene toplayamaz direksiyonu. Daha ne 'ikna' beyanatları duyacağız kimbilir..