İçişleri Bakanlığı'ndan servis genelgesi

Öğrenci taşımak için özel izni bulunmayan ve rehber personel istihdam etmeyen araçların öğrenci taşımalarına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı, yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde, valilikleri servis
araçları konusunda uyardı. Öğrenci taşımak için özel izni bulunmayan ve rehber
personel istihdam etmeyen araçların öğrenci taşımalarına izin verilmeyecek.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, valilere genelge göndererek, okul servis
araçlarının denetimi için yeni eğitim ve öğretim yılında alınacak tedbirleri
bildirdi. Okul servis araçlarının çalışma esaslarını düzenleyen yasalara atıfta bulunan Aksu, öğrenci taşıyacak araçların Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi almak zorunda olduğunu anımsattı. Aksu, servis araçlarının bu belgeyle sadece büyükşehir belediyesi sınırları içinde öğrenci taşıyabileceğini hatırlattı. Genelgede, öğrenci servisleri ve öğrencilerin karışabileceği kazaları önlemek için alınacak önlemler şöyle sıralandı:
* Araçların altı ayda bir bakımdan geçirilmesi ve bakım işlemlerinin Okul
Servis Aracı Bakım ve Onarım Takip Formu'na işlenmesi sağlanacak.
* Araçlarda, taşıt içi düzeni sağlamak, anaokulu ve ilköğretim statüsündeki
okul öğrencilerine biniş ve inişte yardımcı olacak rehber personel bulunacak.
* Araçlara taşıma sınırını aşacak şekilde öğrenci bindirilmesi önlenecek. Öğrencilerin emniyet kemeri takması sağlanacak.
* Okulların açılacağı 13 Eylül'den itibaren okul önleri ve çevresindeki trafik önlemi artırılacak. Okulların giriş ve çıkış saatleri takip edilecek ve önem arzeden kavşak ve yollarda öğrencilerin can güvenliği için personel görevlendirilecek.
* Öğrencilerin okula güvenli şekilde giriş ve çıkışını sağlamak amacıyla istekli öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan Okul Geçidi Görevlileri uygulamasına geçilmesi için milli eğitim müdürlükleri ile işbirliği içinde çalışma başlatılacak.
* Okul servis araçları, şoförler ve rehber personel etkin şekilde denetlenecek. Öğrencilerin can güvenliğinin sağlanması için alınan önlemler öğretim yılı boyunca titizlikle uygulanacak.