İçişleri'nden önce Dışişleri'nden tepki

Hrant Dink cinayete kurban gittikten sonra ilk resmi açıklamayı İçişleri değil Dışişleri Bakanlığı yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken meydana gelen suikasttan bir saat sonra hükümet cephesinden ilk tepkiyi verdi.

ANKARA - Hrant Dink cinayete kurban gittikten sonra ilk resmi açıklamayı İçişleri değil Dışişleri Bakanlığı yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken meydana gelen suikasttan bir saat sonra hükümet cephesinden ilk tepkiyi verdi.
Bakanlık suikasttan, büyük üzüntü duyulduğunu vurgulayarak saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şöyle denildi: "AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Ermeni cemaatinin seçkin mensuplarından biri olan vatandaşımız Hrant Dink'in uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiği büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.
Bu menfur saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Saldırının fail veya failleri en kısa zamanda yakalanacak ve adalete teslim edileceklerdir. Kamuoyumuzca da yakından tanınan bir sima olan Hrant Dink'in kaybından dolayı ailesine, yakınlarına, AGOS gazetesi camiasına, basınımıza ve Türkiye Ermeni cemaati başta olmak üzere, halkımıza başsağlığı ve müteveffa yazar ve aydına Tanrı'dan rahmet diliyoruz."