İçişleri'ne sürpriz

'Savunma' tutmadı
Mısır Çarşısı'nda 1998'de meydana gelen yedi ölümlü patlamada yaralanan Levent Sevil'in İçişleri'ne açtığı tazminat davası bitti. İçişleri'nin, 'Patlama terör eylemi, dava yakaladığımız kişilere açılmalı' savunması, 90 bin YTL'lik tazminat kararına temel oldu.
Ceza davası sürüyor
Mahkeme, "Toplumsal risk taşıyan olaylarda zararı idare tazmin eder" dedi. Patlamanın 'bomba'dan mı, gaz sıkışmasından mı meydana geldiği ise ağır cezadaki Mısır Çarşısı davasında ana tartışma konusu.

İSTANBUL - Mısır Çarşısı'nda yaklaşık yedi yıl önce meydana gelen patlamada ağır yaralanan Levent Sevil, İçişleri Bakanlığı'ndan yaklaşık 90 bin YTL tazminat kazandı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, sosyal devlet ilkesi gereğince Levent Sevil'in uğradığı zararın tüm topluma pay edilmesi gerektiğine hükmetti. İçişleri Bakanlığı kendini "Failler yakalanmıştır, zararın onlardan tazmin edilmesi gerekir" diye savundu. Halbuki patlamanın gerçekten bir terör eylemi sonucuda mı yoksa gaz sıkışması nedeniyle mi gerçekleştiği hâlâ belli değil.
1998 yılının haziran ayında, her saat kalabalık olan Mısır Çarşısı'nın Eminönü'ne bakan kapısında büyük bir patlama olmuştu. Olayda yedi kişi ölmüş, 120'den fazla kişi yaralanmıştı. Sedyelerle hastaneye taşınanlardan biri de Levent Sevil'di.
Önce öldü sanıldı
Gümrük komisyoncusu Sevil o gün bir müşterisiyle buluşmaya gidiyordu. Patlama olduğu sırada çarşının önünden geçen Sevil, ağır yaralandı, hatta öldü sanılarak morga kaldırıldı. Bir görevlinin fark etmesi sonucu yaşadığı anlaşıldı. Vücudu büyük hasar görmüştü. Sevil için hayat bundan sonra daha zor oldu. İşinden ayrıldı. Daha bir yaşına basmamış oğlu Emirhan için yaşaması, ayakta kalması gerekiyordu. 10 ameliyet geçirdi. Patlamanın ardından iki yıl geçtikten sonra Sevil dava açmaya karar verdi.
Sevil, avukatları aracılığıyla 2000 yılında idare mahkemesine başvurdu ve zararının tazmini için İçişleri Bakanlığı'ndan 50 bin YTL istedi. Dava Türkiye'de örneğine pek rastlanılmayan 'sosyal risk' ilkesine dayanıyordu. Yani patlamanın hedefi devletti, tüm toplum risk altındaydı ve idare gerekli önlemi almamıştı. Zararı ödemek de devletin sorumluluğundaydı. Buna karşılık İçişleri Bakanlığı mahkemeye gönderdiği savunmalarında, Sevil'in zararına neden olan olay ile idare arasında nedensellik ilişkisi bulunmadığını ileri sürdü. Savunmada şöyle denildi:
"Olayı gerçekleştirenlerin tutuklanmaları nedeniyle tazminat isteminin idareye değil, olayın faillerine yöneltilmesi gerektiği görüşündeyiz. Terörden zarar görenlere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yardım yapılmasının mümkün olması ve bu çerçevede davacıya ayni yardımların yanı sıra 223 milyon lira nakdi yardım yapılmış olması nedeniyle de tazminat istemlerinin dayanağı bulunmamaktadır."
Halbuki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davada mahkeme aralarında Pınar Selek'in de bulunduğu 15 sanık hakkında henüz suçlu kararı vermedi. Üstelik patlamaya tüp gazın neden olduğu yönünde gelen bilirkişi raporu üzerine Pınar Selek'in de aralarında bulunduğu 11 kişi tahliye edildi. Yedi kişinin öldüğü patlamaya tüpgazın mı yoksa bir bombanın mı neden olduğu konusunda ise tartışma sürüyor.
Yargı: İdare suçlu
Süren davaya rağmen İçişleri Bakanlığı'nın patlamayı terör eylemi olarak kabul etmesinin de etkisiyle dava yaklaşık beş yıl sonra sonuçlandı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nı yasal faiziyle birlikte 89 bin 861 YTL tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkemenin kararında, Türkiye'nin 'sosyal hukuk devleti' olduğu vurgulanarak, 'sosyal risk' ilkesi anlatıldı. Buna göre, tüm toplumu ilgilendiren ve toplumsal risk taşıyan olaylarda ortaya çıkan zararın idare tarafından karşılanması gerektiği belirtilerek, eylemin davalı idare tarafından 'terör eylemi' olarak kabul edildiği vurgulandı. Kararda, terör eylemleri sonucu kişilerin salt toplumun bireyi olmaları nedeniyle uğradıkları zararların, genel güvenlik ve asayişi sağlamak ve korumakla görevli idarece tazmini gerektiği ifade edildi.
Davayı yürüten avukatlar Nurhayat Erdem ve Cengiz Hortoğlu da şu yorumda bulundu: "Toplumda 'imece' usulü yardımlaşma vardır. Bu karar da idarenin kusurundan çok, sosyal dayanışma ilkesine dayanıyor. Toplumsal bir olayda zarar görenin, zararı toplumun diğer bireyleri tarafından da paylaşılıyor. Sevil'in bu olayda suçu yok, sadece oradan geçiyordu. Ona yönelik bir eylem değildi. Karar kesinleştikten sonra, benzer olaylar için örnek olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7434407434400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.