İçki yasağı ile ilgili Vali'den açıklama

İçki yasağı ile ilgili Vali'den açıklama
İçki yasağı ile ilgili Vali'den açıklama
Afyonkarahisar Valisi, 'Kentte içkiyi yasakladığı' yönünde yer alan haberlere ilişkin 'yasakların zaten var olduğunu, yeni bir yasak koymadıklarını' söyledi.

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'ın ana yolda bulunan bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, sıkışık yapılaşma nedeniyle vatandaşların eğlenebileceği çok az yerin bulunduğunu söyledi.

Uygulamadan dolayı çok olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

“Afyonkarahisar'da eğlenilebilecek çok az yerlerden biri de Hıdırlık Tepesi'dir. Burası kutsal bir mekan. Yeşillik, ormanlık, halkın dinlendiği, eğlendiği bir yer. Ancak, akşam saatlerinde araçlarıyla buraya gelen yüzlerce genç , araç içinde veya dışında alkol tüketiyor. Yol kenarlarında, yolların kesiştiği yerde arabalar duruyor ve alkol tüketiliyor. Alkollü şekilde araç kullanıyorlar. Bu nedenle birçok kavgalar oluyor. Halk bu nedenle parklara gidemiyor. Nerede boş bir bina varsa orası alkol tüketenlerin, serserilerin mekanı oluyor. Hatta 'tinercilerin mekanı oluyor' diye sık sık şikayetler geliyor.”

Balkanlıoğlu, söz konusu bölgede yaşayanların, “Çoluk, çocuk perişan olduklarını, sıkıntı çektiklerini” vurguladıklarını dile getirerek, “Alkol nedeniyle birçok ölümlü trafik kazası yaşanıyor. Afyonkarahisar'da işlenen cinayet sayısı, bölgedeki diğer illere göre 2-3 kat fazla. Bunların da büyük bir bölümü alkolden kaynaklanıyor” dedi.

“YASAK SAHALAR İÇİNDE PİKNİK ALANLARI YOK”
Yasağın sadece Afyonkarahisar'ı bağlayacağını belirten Balkanlıoğlu, “Yasak, Kabahatler Kanunu kapsamındadır. Eski mevzuata göre piknik alanlarında alkol tüketmek yasaktı. Bu maddenin üzerini çizdim. Yani piknik alanlarında alkol tüketimi yasak değil. Her yer yasakmış gibi bir algılama oldu. Böyle bir şey yok. Piknik alanlarıyla ilgili tasarı önüme geldiğinde sadece onu çizmiştim. Yasak alanlar, üzerini çizdiğim halde kayıtlara öyle geçmiş. Onu düzelttiriyorum şimdi” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, halktan yasakla ilgili çok olumlu tepkiler aldıklarına değinerek, şunları kaydetti:

“Yasak sahalar içinde piknik alanları yok. Tüm vatandaşlarımız 'Sayın Valim Allah razı olsun, çok iyi oldu' diye elektronik posta attı, telefon etti. Kimse, 'niye bunu böyle yaptın' diye tepki göstermedi. 'Bu işten muzdarip oldum' diyen bir Afyonkarahisarlı yok. Emniyet ve jandarma bölgelerinde güvenlik güçleri, bu konuyu takip edecek. Zaten bu yasaklar mevcut. Dünyanın birçok ülkesinde yasak. Ülkemizde de yasak zaten. Mabetlerde, mabet yakınlarında, camilerde, apartman boşluklarında, meskun mahalde... Bu şekilde açıktan içki içmek, çevreyi rahatsız etmek zaten yasak. Biz zaten yasak olan şeyi derleyip, toplayıp, ete ve kemiğe büründürdük. Ekstra yeni bir şey yapmadık. Eski köye yeni adet getirmedik. Çoğu, mevzuatta mevcut. Biz halkın dikkatini buraya çektik.”

“ESKİDEN NERELERDE SERBESTSE YİNE SERBEST”
Ruhsatlı yerlerde, kapalı mekanlarda alkol tüketmenin yasak olmadığını ifade eden Balkanlıoğlu, “Eskiden nerelerde serbestse yine serbest. Eskiden nerelerde yasaksa, yine yasak. Bizim koyduğumuz yasağı birçok il 5-10 sene önce koymuş. Eskişehir, Ordu, Çankırı gibi iller de koymuş. Hatta Çankırı'da bir vatandaş yasağı yargıya taşımış. Danıştay kararıyla valilik haklı bulunmuş” diye konuştu.

Balkanlıoğlu, içkili yerlerde herhangi bir ruhsat iptalinin söz konusu olmadığını, yasağın 15 gün sonra yürürlüğe gireceğini sözlerine ekledi. (aa)

Kamu esenliği için 'içki yasağı'


  http://www.radikal.com.tr/1086256108625611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Düşündürücü - Hierophant

  Tüketim konusunda sıkıntı yok. Can sağlığı önemli ise elbette ki böyle hayati kararlar verilmeli ama satışını durdurmak/engellemek işte o apayrı bir konu.

  içki içecek yer. - ertanöngür

  Bu da, içki içilebilecek yere ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu yerlerin sayısı ihtiyacı karşılamıyorsa içki içen azalmıyor, orada burada içilmeye devam ediliyor demek ki...

  B"Benim beklediğim olumlu tepki başka da...." - birgün

  "Medya geniş yer verdi...sayın başbakanım da illaki duymuştur...sayın bakanlarım da güzel yapmış falan dediyse artık ona...allaaaaaaa...olum irfan yeminle sırtın yere gelmez...aklımı seviim:)))"

  Rusya Örneği. - Clear

  Bırakın İsveç,Norveç,Finlandiya gibi dünyanın en özgür,laik ve uygar ülkelerinde konulan alkol yasaklarını; burnumuzun dibindeki Rusya'ya bir göz atalım.Bu yıl,Moskova'da şehir turu yapmadan önce rehberimiz uyardı:sakın olaki dışarda,gündüz saatlerinde,saat 21.00'a kadar (9) derece üzerinde alkol almaya kalkmayın; 23.00'den sonra da hiç almayın.Sadece 21.00-23.00 arasında yüksek derece alkol almak yasal,diğerlerine hapis ya da para cezası var.Hatta başından geçen bir anekdotu da anlattı.Ekibinden iki kişi kayıpmış; konsolosluk kanalıyla araştırdıklarında hapiste olduklarını öğrenmişler.Kurtarmak için gitmişler.Bu iki kafadar "biz eski ve sıkı komunistlerdeniz,şu Lenin heykelinin önünde şerefe Rus votkası kaldırdık,felekten bir gün çalalım diye; ama bu Rus polisi anında tepemizde bitti ve bizi buraya tıktı" diye durumlarını özetlemiş.Rehber,konuyu Rusça'ya tecüme ederek "onlar Lenin hayanı,bunun hiç mi anlamı yok?" diye vicdan sömürüsü dahil her yola başvurmuş.Sonunda adam başına 500 dolar ödeyip çıkartmışlar.Bu ülkelerin hiçbirisi müslüman değil.Hepsi de laik...Demekki ne inanç özgürlüğü ile alkol yasağının ve ne de laiklikle alkol özgürlüğünün bir alakası yok.Alaka kuran, sadece bizim aklı evveller...Toplumu rahatsız eden ya da zarar veren her şey, toplumu korumak için tepki görür ve yasaklarla karşıkarşıya kalır ya da sınırlanır.Azınlık hakları demek,çoğunluğun üzerine dayatma yapmak değildir.Üç beş iş yerinin çıkarı için ise, hiç kimse topluma dayatma yapamaz.Gerekirse valilik,halk oylaması yapsın ve konuyu noktalasın.

  kabahatler kanunu - ercint

  koskoca vali fikrini ve icraatını savunamıyorsa zaten meşru bir pozisyonda durmuyor demektir. kabahatler kanunu içki içmeyi yasaklamıyor. çevreyi rahatsız edecek şekilde sarhoşluğu ve gürültüyü yasaklıyor. böyle bir durum varsa görevliler gerekli yaptırımı uygular kimse de itiraz etmez ancak burada valilik kendi işini bırakmış milletin yaşam tarzına müdahaleye kalkışıyor. türkiye'de biz bunların hizmetle görevli olduğunu çoktan unuttuk kamu otoritesi olarak icraatleri sorgulanmaz birer pozisyona getirdik. kendileri vatandaşa lütufta bulunur. vatandaşın hakları diye bir şey yoktur. kafa hep aynı kafa. dünkü radikalde de bursa emniyet müdürü parklarda bahçelerdeki gençlerden rahatsızlığını dışa vuruyordu. neymiş ahlaksızlık varmış ama müdahale hakları yokmuş. beyefendinin bahsettiği şey cinsel ilişki değil herhalde. zira ona müdahale hakları var. ee o zaman yakındığı şey nedir beyefendilerin? hepimizin bildiği ama görmezden geldiği hususlar bunlar. sizin göreviniz vatandaşın rahatını ve huzurunu temin etmek. bunun için vatandaşın vergisi ile size maaş ödeniyor. yerinizi bileceksiniz ve vatandaşın yaşam tarzına burnunuzu sokmamayı öğreneceksiniz. olay budur.

  Dünyanın birçok ülkesinde yasak. Ülkemizde de yasak - dilek13

  Bir insan söylediği sözler, savunduğu düşüncelerden emin değilse yalanı başka yalanlarla perçinlemek ister. Örneğin söze ’’ Dünyanın birçok ülkesinde yasak diyerek başlar. Peki sormazlar mı Vali bey; siz dünyanın kaç ülkesini gördünüz hangilerinde böyle yasaklar var? İçki içmeyen biriyim, yazacaklarım da kesinlikle içki savunması olmayacak. İsmini anımsamadığım düşünürün biri söylüyor du, ’’CEHALET ÇEŞİTLİDİR BİR BİÇİMİNE KARŞI MÜCADELE EDELİM DERKEN BİR BAŞKA BİÇİMİNİ ÜRETMEK MÜMKÜNDÜR’’ Vali beyin yaptıkları aynen öyle oluyor. Çağdaş demokrasilerde ne düşünce suçuna ne de halkı yasaklarla hizaya getirme cehaletine rastlanmaz. Düşünceler, ‘zararlı’ ve ‘zararsız’, ‘tehlikeli’ ve ‘tehlikesiz’ diye ayrılmaz. Zararlı düşünce, tehlikeli düşünce yoktur, doğru düşünce, yanlış düşünce vardır. Düşüncelerin doğruluğu ya da yanlışlığı ancak özgür bir ortamda ölçülüp tartışılır ama yasaklanmaz. Beğenmediğimiz her şeyi yasaklayalım anlayışı ilkellikten başka bir şeyi ortaya koymaz. Peki size sormazlar mı sayın Vali; “Siz bütün doğruların ölçütü müsün?” Peki size sormazlar mı sayın Vali; İçip içip bağıran, kavga eden, huzuru bozan bütün bu pisliklerde sizin ve düzeninizin ne kadar payı var? Bu yasakları koyarken bu insanlar neden içiyor diye kendinize sorabiliyormusunuz? İlim, edebiyat yasaklamalarla çökmüş, eğitim yasaklamalarla tükenmiş, ahlak yasaklamalarla bozulmuş, insan ilişkileri yasaklamalarla berbat olmuştur. Yasaklamaların bozduğu yaşamı yasaklamalarla düzeltmeye kalkmak esaslı bir gericiliğin kaynağından beslenmiyor mu? Halk sizden çok mu memnun? Halk siyasetten durup dururken mi soğudu? Halk evinde sabah akşam film izlediği için mi sinemalara gitmiyor? Halkımızın bu eğitimi, bu gazeteleri, bu dizileri, bu haber programlarını sevdiği kesin mi? Yasaklama çekicilik kazandırır, başka bir işe yaramaz. Dindarların yoğun olduğu şehir Konya, içki tüketiminin en fazla olduğu şehir de Konya, sizde bir çağrışım yapıyor mu? Porno filmlerinin en fazla izlendiği ülke Türkiye acaba hangi yasakları düşünüyorsunuz?

  Kıvırmayın - generalduncan

  İçkili yer açmak isteyenlere ruhsat verilmediğini hepimiz biliyoruz. İnsanlar niye ormanlara sokaklara gidiyor sanıyorsunuz? Yer yok. Kendi de söylemiş zaten ama onun derdi başka. Kabahatler kanununu da yanlış anlatıyor. Açık alanda içki içmek yasak falan değil vali efendi. Sarhoş olup gürültü yapmak yasak. O da şikayet olursa. Başbakanın gibi yalan söyleme.