İçki yasağı mahkemeye takıldı

İçki yasağı mahkemeye takıldı
İçki yasağı mahkemeye takıldı

Vali Balkanlıoğlu, Kararı temyiz edeceğiz dedi.

Afyonkarahisar İdare Mahkemesi, il sınırlarında açık alanlarda içki içilmesini yasaklayan valilik genelgesini 'anayasaya aykırı' diye iptal etti.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, geçen yıl 27 Nisan’da il sınırları içerisindeki açık alanlarda, her türlü alkollü içki tüketilmesini yasaklayan genelge yayımlamıştı. Genelgede, ‘kamuya açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda veya meskûn mahallerde karayollarında umuma mahsus yerlerde, her çeşit taşıma araçlarının içerisinde açıkta alkol içilmesi veya satışının’ yasak olduğu belirtilmişti. Bu genelgenin yürürlüğünün durdurulması için bir vatandaş dava açtı. 

Valilikten kaza savunması 
Mahkemeye savunma gönderen Afyonkarahisar Valiliği açık alanda içki içilmesini yasaklama gerekçesi olarak ‘Alkol kullananların belirli alanları mesken tuttuğunu, buralarda taşkınlık yapıldığını, özel araçlarda içki tüketiminin alışkanlık haline getirildiğini ve alkollü araç kullanılarak trafik kazalarına neden olunduğunu, trafik kazalarının önlenmesi amacı ile idari tedbir olarak düzenlemenin yapıldığını belirtti. Savunma sonrası
mahkeme verdiği kararla genelgeyi iptal etti. Mahkemenin kararında, alkollü araç kullananlara ne tür işlemler yapılacağının 2918 sayılı kanun ile belirlendiğine, ayrıca alkollü olarak başkalarının huzurunu bozanlara verilecek cezanın ne olduğu kanun maddesi ile belirlendiğinden, valiliğin bunun yerine yasal dayanağı ve yetkisi olmadan yasaklama kararı aldığına dikkat çekildi. Mahkeme, genelgenin anayasanın 13. maddesindeki yasallık ilkesine aykırı olduğunu dile getirdi.
Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu “Mevzuatın dışında yeni bir yasak getirmedik, bu da iptal edilmişse Bölge İdare Mahkemesi ‘yanlış anlamıştır’ manasına geliyor” dedi.