'İçki yasağı' teklifi gözden geçirilecek

'İçki yasağı' teklifi gözden geçirilecek
'İçki yasağı' teklifi gözden geçirilecek
TBMM'ye sunulan torba yasada yer alan düzenlemede 'alkol kullanımının alışveriş merkezlerinden turistik tesislere kadar yasaklanmasını' öngeren teklif tartışma yarattı. AKP'den tasarının 'gözden geçirileceği' açıklaması geldi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Geçen hafta TBMM Başkanlığı’na sunulan AKP ’nin içki yasaklarını içeren yasa teklifi sektör firmalarının kafasını karıştırdı. Firmalar, yasa teklifinin bu şekliyle kabul edilmesi halinde turizm teşvik belgesine sahip olan ve Turizm bakanlığından ruhsat alan oteller de dahil olmak üzere, 100 metre yakınında bir eğitim kurumu bulunan satış noktası ve restoranlarda içki satılamayacağını kaydettiler. Bu arada TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün görüşülmeye başlanan yasa teklifi Alt Komisyon’a gönderildi. Alt Komisyon teklif üzerindeki çalışmaları bu hafta bitirecek, haftaya tekrar üst komisyon’da ele alıancak. Teklif sahibi Recai Berber, düzenleme ile şu an satışta olan içki şişelerinin etkileneceği için bir geçiş dönemine ilişkin düzenleme yapılabileceğini söyledi. Komisyon’da Berber’e 4. Murad benzetmesi yapıldı. 


100 METREDE SÜRÜCÜ KURSU VARSA...
Alt Komisyon teklif ile ilgili bugün çalışmalarına başlayacak. Bu arada içki sektöründen firmalar, yasa teklifinde yer alan “ibadethaneler ile her türlü eğitim ve öğretim faaliyetinin icra edileceği tesisler” denildiği için, 100 metre yakınında sürücü kursu olan bir turistik tesis, bir içkili restoran, otel, bakkal ya da marketin alkollü içki satış ruhsatı iptal edilebileceğini gündeme getirdiler. Aslında 100 metre yasağı önceden de vardı. Ancak mevcut düzenlemede resmi okullar kapsamda. Yasa teklifinde ise ayrım yapılmadığı için yasak kapsamının genişlediği belirtiliyor. Maddeye göre kapalı içki satışı yapılan bakkal, market, büfe gibi perakende noktalar ile açık içki satışı yapılan restoran, bar gibi işyerleri ve turizm teşvik belgesine sahip tüm işletmelerden oluşan satış noktalarının cami ve her türlü eğitim faaliyetinin yapıldığı tesislere 100 metre mesafeden yakın olması yasaklanacak. Bu madde böyle geçerse, sadece okullar değil, sürücü kursu, bilgisayar kursu, mesleki kurslar, dans kursu gibi akla gelebilecek herhangi bir kurs da eğitim tesisi sayılabilecek ve 100 metre yakında hiçbir şekilde şişeyle yada kadehle içki satılamayacak. 


SEKTÖR NE DİYOR?
İçki sektörünün görüşlerine göre, bu kural uygulanırsa İstanbul’da İstiklal caddesinde, ne Çiçek pasajı kalacak, ne Asmalı Mescit ne de Nevizade…Çünkü İstiklal Caddesi üzerinde bir çok binada çeşitli kurslar veriliyor. Çiçek Pasajı’nın karşısında Galatasaray lisesi olduğu için bu pasajdaki restoranların ruhsatları iptal tehlikesinde. Sultanahmet Meydanı, Galata kulesi civarındaki oteller de ruhsatlarından vazgeçmek durumunda kalacaklar. Ortaköy’deki, Kumkapı’daki ya da Kadıköy’deki birçok restoran da içki satamayacak. Bodrum, Çeşme, Antalya gibi turistik yerlerde de içkili restoran sayısı en az yüzde 60 -70 azalacak. Getirilen yasak sadece turizm işletme belgesi olan restoran, otel ve işletmelerle de sınırlı değil, 100 metre kuralı, bakkal, market ve büfelere de uygulanacağından etrafında herhangi bir eğitim tesisi, ibadethane, kilise bulunmayan bakkal ve market bulmak zor olacağı için sadece İstanbul’da bakkalların yüzde 70’inin içki satış ruhsatını kaybedeceği hesaplanıyor. 


SİYAH CAM MI TAKILACAK?
Teklifteki bir başka maddeye göre, alkollü içki satılan ve tüketilen yerlerde içki içildiği ve satıldığının dışarıdan görünmemesi gerekiyor. Maddede, bu kurala uymayan işletme sahibine 50.000 TL ye kadar para cezası verilmesi öngörülüyor. Madde aynı zamanda bakkal, büfe veya market gibi tüm perakende içki satış yerlerini de kapsadığından vitrinlerde içki bulunmayacağı gibi içerisi görünmesin diye camları da boyamak zorunda kalabilecekler. 

Teklifle alkollü içki markalarının, gazete, dergi, internet reklamları tamamen yasaklanıyor ve hiçbir etkinliğe şirket ticari unvanı ile dahi destekleyici olunmasına izin verilmiyor. Bu güne kadar alkollü içki üretici firmalar bazen bir marka ile bazen de şirket ticari unvanları ile sanat ve kültür etkinliklerine destekleyici olabiliyordu. Ancak bu teklif sponsorluğu tamamen yasaklıyor. Özellikle İKSV’nin kültür sanat etkinlikleri, sinema ve müzik festivallerinde bu firmalar sponsor oluyordu. Ancak şimdi hiç birisi mümkün değil. Alkol üreticileri herhangi biçimde kurumsal sosyal sorumluluk projesi de yapamayacaklar.
Alkollü içki markaları başka hiçbir ürün üzerinde kullanılamayacağından artık restoranlardaki, logolu kadehler, buz kovaları, şemsiyeler, masa örtüleri, bakkallardaki bira dolapları, minderler ve hatta şirket çalışanının üzerindeki tişört üzerinde bile sattığı ürünün marka ve logosu yazamayacak.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, yasa teklifiyle, 100 metre yakınında ibadethane ve her türlü eğitim kurumu olan yerlerde içki satışının yasaklandığını belirterek, yakınında sürücü kursu, biçki dikiş kursu varsa bile bu yasak kapsamına girebileceğini söyledi. Ayaydın, "En azından mevcutların kazanılmış haklarının korunması lazım. Otel açılmış yanına diğelim ki cami yapıldı ne olacak?" dedi.


Palandöken: “Bu yasa gerçekleşirse ülkenin imajı zedelenir” 

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den içki yasakları yasa teklifine uyarı geldi. Sürpriz şekilde gündeme gelen alkol yasağının ekonominin çarklarını durdurma noktasına getireceğini ve ülkenin imajını zedeleyeceğini belirten Palandökten, bu teklif acilen geriye alınması gerektiğini söyledi. Palandöken, şunları söyledi:

“Alkollü içki satış ve pazarlama kurallarını yeniden düzenleyen torba kanun bu şekli ile kabul edilirse öncelikle ülkemizin imajı zedelenecektir. En önemlisi ekonomi ölme noktasına gelecektir. Son zamanda ülke turizminin gelişmesinde öncü rol oynayan otel, restoran ve bakkallar yok olma noktasına gelir. Bu süreç çok hassas bir süreçtir. Biz alkol satışından önce eğitime önem veriyoruz ve 18 yaşın altında satış yapmıyoruz. Bu yasa ile kaçak alkol üretimi ve satışı mutlaka artacaktır. Bu da milyarlarca vergi kaybı anlamına ve insanlarımızın ölümü demektir.”


  http://www.radikal.com.tr/1133560113356027

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Uyutuluyor, uyuşturuluyoruz! - Pe@ce

  Yok hocam, birileri bizi gerizekâlı yerine koyuyor, kutuplaştırıyor, polemiklerle uyutuyor; Uludere ellerine yüzlerine bulaştı, hemen "kürtaj in/out" oldu; şimdi Reyhanlı ellerine yüzlerine bulaştı, bu sefer de "alkol in/out" muhabbetine getiriliyoruz. Dileyen içer dileyen içmez, yeter artık be; her dönem benzer muhabbetlerle uyutuluyor, uyuşturuluyoruz. Bundan daha güzel uyuşturucu mu var?

  gülerler - noname99

  AKP böyle devam etsin. çok iyi yapıyorlar. 10 yıldır gerçek ajandalarını ortaya koyamadılar. Koyamadıkları için de oyları yükseldi aslında. Şimdi açılıyor defterler. Kendini Refah Partisi'yn benzetip aynı oyları alcağını sanıyor. Oysa biraz kafası çalışan bir adam gider alkol tüketiminin en yoğun olduğu illerin edirne ve izmirden sonra orta anadoluda olduğunu görür. Kime oy veriyor orası acaba şu anda. Evet akpye. Sen şimdi adamın akşamdan akşama attığı bir teke mudahale edip orda kalacağını mı sanıyorsun. Beklersin. Zaten kıllar sizi şu barış sürecinden dolayı. Aklınızı kullanın kaşımayın bence.

  Allahim sen nelere kadirsin;su insanlara biraz kimya dersi veren yokmu??? - 14Bernard

  Bu kadar mi Alkol seven sadece 20 kisimi?Iyi demek Akciger,Girtlak,Mide ve diger Kanser turlerine aday sadece 20 Aydin kisi.Umarim RTE gicik oldugunuz icin onun zittina Alkolik olmazsiniz.Sizler cok akilli olup akilsiz haraket edenlerden misiniz yoksa.ALKOL yasaklanmali.

  Haberi Okuyunca gidip Rakı aldım - Moşe

  Şeriatçıların yasakçılıklarına bir kanıt. Adamların her şeyle sorunu var.Bilim, akıl, demokrasi, insan hakları uzak kavramlar.12 Eylül anayasası ile yönetiyorlar; ona bile işlerine gelmediğinde uymuyorlar. Biz mi uyacağız? Şerefe dostlar! Ne demiş Hayyam : Şarabın adı kötüye çıkmış, kendi hoş, Hele bir güzelle içersen daha bir hoş; Harammış şarap, olsun, bana göre hava hoş: Hem, bana sorarsan, haram olan herşey hoş.

  içki ve ay meselesi - kullaniciadlikisi

  birisi içki içince aya mı çıkacağız demiş. içki içmeyenler aya çıktı da bizim mi haberimiz olmadı? ayyaş dediğiniz bütün milletler aya gitti siz hala ay takvimindesiniz.

  BİR OSMANLI PAŞASI - pispor

  içkiyi yasaklar.bir gün tebdili kiyafet "(kılık değiştirmek)ederek gece üsküdara kayıkla çıkar dolaşır bakar köşede bir bektaşi yaklaşır yanına bektaşi onu görür görmez ihtiyaten şarap şişeni iki eli ile arkasına saklar.ancak padişah yaklaşır derki sen içki içiyordun yok beyim der.o zaman elini göster der bektaşi bir eli ile şişeyi tutar diğer elini gösterir. padişah diğer elini göster bu defa el değiştirir.padişah her iki elini göster dediğinde bektaşi "bxk" yeme senin niyetin bana şişeyi kırdırtmak.sonucu bilmem padişah şişeyi bektaşiye kırdırt mı yoksa bektaşi şişesini kurtardımı bilemem ama bu yasaklar bana bunu hatırlattı.

  niye sadece alkol? - drozer

  Sözde halkı, gençleri alkolün zararlarından korumak için çıkarıyorlar bu yasaları. Peki niye sadece alkol? Sigara için aynı yasaları çıkarmıyorlar? Buradan belli ki, dertleri korumak falan değil. Bari, dürüst olun, gerçek niyetinizi açık açık söyleyin!..