İçki yasağı Topkapı Sarayı'na çıkarma yaptı

İçki yasağı Topkapı Sarayı'na çıkarma yaptı
İçki yasağı Topkapı Sarayı'na çıkarma yaptı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı Sarayı'nın avlusunda 40 yıldır hizmet veren Konyalı Lokantası'nda içki servisi yapılmasıyla ilgili bir şikayet dilekçesini işleme koydu. "Peygamberin dişi dahil bulunan alanda küfredercesine içki sunuluyor" ifadeli dilekçeyi, belediye değerlendirmeye aldı.Hürriyet’in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Necat Selimoğlu adlı vatandaşın, restoranda içki servisi yapmasıyla ilgili bir şikayet dilekçesini işleme koydu. Selimoğlu dilekçesinde, "İslam dünyasının peygamberinin dişi dahil bulunduğu alana küfredercesine verilen içki ruhsatının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu çerçevesinde değerlendirmesini ve gerekli işlemin yapılmasını arz ederim" dedi.

Yasal işlem başlattık

Belediye Koruma Uygulama ve Denetim (KUDEP) Müdürü Şimşek Deniz, Selimoğlu’nun dilekçesiyle birlikte hazırladığı yazıyı, Koruma Kurulu’nun yanı sıra Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü ve Sağlık Daire Başkanlığı’na gönderdi. Sarayın İslam dünyasının ortak alanı olduğunu belirten belediye, lokantanın, Mukaddes Emanetler Dairesi’nin 50 metre yakınında olduğunu vurguladı. KUDEP Müdürü Deniz, dilekçeyi yorumsuz olarak ilgili yerlere gönderdiklerini söyledi.

40 yıldır Saray’dayız

Konyalı Lokantası işletme sahibi Savaş Bulut, 40 yıldır Saray’da restoran hizmeti verdiklerini ve beş yıldır da içki ruhsatlarının olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Biz, Saray içerisinde özellikle turistlere hizmet eden bir yeriz. Burada ’Niye içki satıyorlar’ gibi sıkıntılardan haberimiz var. Ama devletin bize vermiş olduğu içki ve turizm ruhsatımız var. Bugüne kadar içki içilmesinden dolayı restoranımızda hiçbir olay ve sorun yaşanmadı.”