İçkide ilk yasak 6 saat sürecek

İçkide ilk yasak 6 saat sürecek
İçkide ilk yasak 6 saat sürecek
Alkolle ilgili yasaklar bu geceden itibaren başlıyor.
Haber: Neşe KARANFİL / Arşivi

İçki satışını saat 22.00 ile sabah 06.00 arasında yasaklayan uygulama bu gece (9 Eylül) devreye girecek. Ancak yasak bu gece yarısı saat 24.00’te başlayıp sabah 06.00’ya kadar sürecek. Böylece ilk satış yasağı 6 saat uygulanmış olacak. Yarından itibaren ise içki satış yasağı saat 22.00’de başlayacak.

NERELERDE SATILAMAYACAK?
İçki yasaklarını düzenleyen yasa haziran ayında yürürlüğe girmişti. Düzenleme için de 90 günlük bir geçiş süreci konulmuştu. O süre bu gece yarısı (9 Eylül) doluyor. İçki satışına getirilen saat sınırlaması perakende olarak satış yapılan büfe, market, bakkal gibi yerlerde geçerli olacak. Bir restoranda yemek yenilirken içilen içkide saat sınırlaması yok. Ancak saat 22.00’den sonra büfeden içki satılamayacak. Bu yasağa uymayanlara para cezası uygulanacak.

29 BİN LİRADAN BAŞLIYOR
Yasağı ihlal edenlere 29 bin 303 lira ile 146 bin 527 lira arasında para cezası var. Bunun nasıl kontrol edileceği ise çok net değil. Tütün ve Alkol Kurumu’nun (TAPDK) çıkardığı yönetmelikte sadece içki satışının saat 22.00 ile sabah 06.00 arasında yasak olduğuna yönelik ifade yer alıyor. Uygulamaya yönelik yeni mevzuat çalışmasının tamamlandığı, ancak henüz imzaya sunulmadığı öğrenildi. Sektör yetkilileri yerinde denetim ve fiş kontrolü üzerinden denetimlerin yapılabileceğini belirtiyor. Cezayı TAPDK kesecek. Ceza uygulamasında yasağı ihlal eden işletme sahibinin mali durumunun da göz önüne alınacağı ifade ediliyor.

ALKOLLÜ ÜRÜNLER DIŞARIDAN GÖRÜNMEYECEK
Yasayla getirilen bir başka düzenleme de bugün devreye giriyor. Yasada, “Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemez” düzenlemesi bulunuyor. Bunun için de 90 günlük geçiş süresi vardı. O süre de bugün doluyor. Büfelerde içkiler artık dışardan görülmeyecek şekilde satılacak.

TESK: KORSAN SATIŞ OLUR
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin büfecilere müşteri kaybettireceği görüşünde. Uygulamanın haksız rekabete yol açacağını savunan Palandöken, “Yandaki meyhane içki satışına devam ederken büfeci satamayacak” dedi. Özellikle turistik bölgelerde esnafın daha fazla etkileneceğine işaret eden Palandöken, saat 22.00’den sonra içki satın almak isteyen bir turiste durumun izah edilmesinin zor olduğunu söyledi. Palandöken, kimi esnafın müşteri kaybetmemek adına korsan satış yapabileceği uyarısında bulundu.