İçlerinden sadece 180'inin yüzü gülecek

Adana Adliyesi'ne alınacak 40 zabıt kâtibi kadrosu için 5 bin kişi başvurdu. Sabah binaya hücum eden adaylar, sıra beklerken yanlarında getirdikleri klavyelerle, 3 dakikada 90 ve üzerinde kelime yazabilmek için alıştırma yaptı.

ADANA/İZMİR/BURSA/DİYARBAKIR - Adana Adliyesi'ne alınacak 40 zabıt kâtibi kadrosu için 5 bin kişi başvurdu. Sabah binaya hücum eden adaylar, sıra beklerken yanlarında getirdikleri klavyelerle, 3 dakikada 90 ve üzerinde kelime yazabilmek için alıştırma yaptı.
Adliye çevresindeki internet kafeler de adaylarla doldu taştı. Bazı adaylar sınavda yazdırılan metnin, adliye civarındaki kırtasiyelerde 50 YKr karşılığında satıldığını iddia etti. 5 bin kişinin içinden seçilecek 40 şanslı zabıt kâtibi, 'devlet katında, yaklaşık 650 bin YTL maaşla' çalışacak. Çoğu üniversite mezunu adayların görüntüsü, işsizlik oranı yüzde 9.9, işsiz sayısıysa 2 milyon 426 bine ulaşan Türkiye'nin durumunu özetledi.
Adana'daki izdiham görüntüleri zabıt kâtibi açığı olan üç ilde daha tekrarlandı. Bursa'da 40 zabıt kâtibi için 2 bin 138, İzmir 'de 60 zabıt kâtibi için 3 bin 200, Diyarbakır'da 40 kadro için 3 bin kişi başvurdu. Bursa Adliyesi'ne hücum eden adayları polis bahçeye çıkardı. Daha sonra tek tek isim okunarak içeriye alındılar. İzmirli adaylardan gıda mühendisi Özlem Coşkun "650 YTL gibi düşük bir maaşa rağmen bunu bile kabul eder hale geldik. Özel sektörde iş yok. Son çare devletimize sığındık" dedi. (Radikal, dha, aa)