İcme suları takibe alındı

Sağlık Bakanlığı içme sularında kolera mikrobu bulunduğuna ilişkin iddialar üzerine harekete geçerek, kentlerin içme ve kullanma sularını takibe aldı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı içme sularında kolera mikrobu bulunduğuna ilişkin iddialar üzerine harekete geçerek, kentlerin içme ve kullanma sularını takibe aldı. Valiliklere genelge gönderen bakanlık, AB'ye uyum kapsamı çerçevesinde tüm içme-kullanma sularının denetimlerinin, numuneler alınarak analizlerinin yapılması ve bir kayıt sistemi oluşturularak sürekli izlenmesini istedi. Genelgede, il sağlık müdürlüklerine gönderilen formların eksiksiz doldurulması ve 14 Eylül 2005'e kadar internet aracılığıyla Sağlık Bakanlığı'na gönderilmesi istendi.
Sonuçlar AB'ye iletilecek
Genelgeye göre, formların hazırlanması ve elektronik ortama aktarılması için il sağlık müdürlüklerinde iki kişi görevlendirilecek. Veriler hazırlanırken formda değişiklik yapılmayacak. İçme-kullanma sularında klorlama ve izleme formu, eylül itibariyle hazırlanacak, daha sonra yıllık form olarak düzenlenecek. Form, yıl boyunca içme-kullanma sularında bakanlıkça yapılan klorlama durumunu ve yönetmelikçe istenen denetim ve kontrol izlemelerinin durumunu ortaya koyacak.
'Belediyelik yerlerde içme-kullanma suları izleme ve klorlama envanteri' formunun da klorlama kısmı aylık, izleme kısımları yıllık hazırlanacak. Belirlenecek noktalardan numuneler alınarak laboratuvarlarda suların ana-lizleri yapılacak. Genelgede, "Veriler AB'ye de bildirilecek. Bu nedenle verilerin güvenilir olması ve gerçeği yansıtması çok önemli" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7551117551110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.