İcralık madencilerin iş akitleri feshedilecek

İcralık madencilerin iş akitleri feshedilecek
İcralık madencilerin iş akitleri feshedilecek
TTK, maden kazalarını azaltmak için, borçlarından dolayı maaşlarına haciz konulan işçileri kovmayı planlıyor. Sebep ise basit: Kendilerini işlerine veremiyorlar.

ZONGULDAK – Türkiye son bir haftada maden kazalarına 9 kurban verirken TTK’dan bu kazaları azaltma yolunda tepki çekecek bir hamle geldi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan'ın 9 Ocak'ta yayımladığı genelgeye göre, ücretleri üzerinde haciz bulunan işçilerin 1 yıl içinde bunu kaldırmamaları durumunda akitleri feshedilebilecek.

İnan'ın yayımladığı genelgede, kurumun taş kömürü üretim faaliyetlerinde bulunduğu, yürütülen işlerin ağır ve tehlikeli işler kapsamında yer aldığı belirtildi.

Kurumda çalışan işçilerin çoğunluğunun yer altında istihdam edildiği ifade edilen genelgede, şunlar kaydedildi:

“İş yerlerimizde, büyük çoğunluğu yer altında çalışan işçilere ait icralık dosyaların bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle yer altında yürütülen işlerin tehlike oranı yüksek olduğundan, buradaki küçük bir dikkatsizliğin bile onarılamaz hasarlara, can ve mal kayıplarına neden olabileceği dikkate alındığında; icralık duruma düşen işçilerin akıllarının sürekli iş harici konularla meşgul olması ve konsantrasyon problemi yaşamalarının muhtemel bulunması nedenlerinden dolayı işlerini dikkatli yapamama olasılığı bulunmakta, kendilerinin ve yanında çalışanların sağlığı ve iş güvenliği açısından büyük risk oluşturmakta, bu da dolayısıyla iş verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca sık sık haciz ve icralık duruma düşen işçilerimizle ilgili kararlara ait dosyaların takibini ve işlemini yürüten personel, muhasebe ve hukuk birimlerimizi yoğun mesai harcamak zorunda bırakıp önemli zaman kaybına neden olmaktadır.”

İŞ AKİTLERİ FESHEDİLECEK

Genelgede, öncelikle çok sayıda icra takibi ve ücretinde hacizler bulunan işçilerin belirlenmesi istenerek, şöyle devam edildi:

“Bu işçiler, borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları için yazılı olarak uyarılacak ve kendilerine bir yıl süre verilecek. Verilecek bu sürenin sonunda halen icra ve hacizleri kaldırmaya yönelik işlem yapmayan veya yeni hacizlere maruz kalan işçilere; 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 18. ve 19. maddeleri uyarınca savunmaları alınmak suretiyle iş akitlerinin feshedileceği kendilerine yazılı olarak tebliğ edilecek. Yapılan yazılı tebligata rağmen durumlarında değişiklik olmayan işçilerin iş akitleri fesih edilecek.' (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  ZONGULDAK

  ,

  Maden

  ,

  Kurban

  ,

  personel

  ,

  hukuk

  ,

  ,

  zaman

  http://www.radikal.com.tr/1116383111638315

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TTK başkanından inciler... - uzunhikaye

  Dünyada bir tek Türkiye'de taşkömürü çıkarılıyor sanki.. Kimsenin aklına gelmemiş bu çözüm TTK başkanının aklına gelmiş.. Modern ülkelerde (Almanya gibi) iş kazalarında en az suçlanan işçidir, kanunen de etik olarak da asıl suçlu onu eğitmeyen işverendir.. Ama badem bıyık faşizminin yaşandığı ülkelerde "ölmek madencinin akderinde var"dır..

  akıl fikir vicdan ahlak vs - herkes için herhangi

  bu nasıl mantıktır. 1 sene insanları işten kovulma stresiyle çalıştırarak mı kafalarını işlerine vermelerini sağlayacak kurum. işçiniz borç içindeyse kurun bir fon tasarrufa yöneltin. işine gelince sektör ayırmadan taşeronlaştırıp işine gelince sendikasızlaştırıp yalnız bırakıp bir de kapı önüne koymakla tehdit edip.. aklım almıyor, bunu teklif edenin akıl sağlığından da şüphe ediyorum. kurum memleketin kurumu. yatırım yapacağın yurdunun insanı. bu kadar canavarlaşmamalı bir düzen. zira o yaratılan canavar gün gelir insanları da canavarlaştırır.

  İş kazası değil intehar - şoreş haki

  Akıl sağlığını zorlayan şeyler. Neyin kafası bu! İş kazalarındaki dünya sıralamanızı böyle mi değiştireceksiniz? İş kazası değil inteha diyerek mi?

  Sorunlu kişi yanındakilere zarar vermesin - Mustafaaa

  Çok mükemmel genelge; ağzı eğri, gözü şaşı ensesinden belli olur.TDK

  "ölmek madencinin kaderinde var" - atılımşahan

  Önce bir istatistik: Dünya çapında kömür madenciliği sektöründe milyon ton başına ölüm oranları Çin'de 1,27, A.B.D.'de 0,25 iken Türkiye'de 7,22 dir. İşyeri kuruluş yeri seçiminden, tesislerde kullanılacak iş makinelerine, çalışma saatlerinden güvenlik önlemlerine kadar a'dan z'ye tüm veriler üretim araçları mülkiyetlerinin sahiplerince (bizim dilimize tercümesi patronlarca) belirlenmesine rağmen, işçilerin üretim kararlarına aktif, katılım payı çoğu durumda sıfır olmasına rağmen, nasıl oluyor da oluyorsa kendi ölümlerimizden yine biz sorumlu oluyoruz. İş güvenliği ve işçi sağlığı konularında daha iyi koşullara kavuşmak için işverenlerin "ekmek veren", "karın doyuran", "babacanlık gösteren" güzide özelliklerinden medet umuyor değiliz. Özel hayatlarında her biri ayrı ayrı hassas, duyarlı bireyler olsaydı bile sistemin kendisi canavarca olduğu için sistem içindeki kurumlaşmış rolleriyle onlar da yaşamın değil -kapitalizmin reflekslerine koşullanmış halde- paranın peşinden koşacaklardır. işçi hayatı ucuz iş güvenliği maliyetlidir. Peki devlet neden gerekli önlemleri almaz, kamu gücünü kullanarak neden gerekli tehçizat ve uygulamaları suyun başındaki kodmanlardan isteyemez. Yeterli denetim ağı mı yoktur. Peşisıra gelen ölümlerden sonra Tuzla'daki tersanelere nihayet teftiş heyeti gönderip, onca eksiğin, yanlışın arasında sadece işyerinde mescit olmaması ile ilgili fikir beyan eden müfettişleri düşününce, hemencecik uyanıveriyoruz mevzuya. egemenlerin insan kaynağı açısından sorunu yoktur da insanlıkları açısından maluliyetleri oldukça büyüktür.

  biraz vicdan - karanol

  vicdan yoksulu anladık da akıl mantık da yok anlaşılan.demekki madenciler lüks harcamalar yapmak için borca batıyor sonrada hacze maruz kalıyorlar,yada verilen üç kuruş maaş yetmiyor.hangisi dersiniz.umalım bu zihniyetle uğraşacak işçi sorunlarıyla ilgilenen bir sendika vardır.

  AĞZINIZ AÇTIĞINIZ VAKİT... - 727272

  TTK'ya "ZONGULDAK MADEN İŞÇİLERİNİN HAYATI, 1820-1920:BAŞLANGIÇ NİTELİĞİNDE BAZI GÖZLEMLER" başlıklı Donald Quataret'in makalesini öneriyorum. Makalede, Zonguldak madenleri ve maden işçilerinin hayatları üzerine yapılan başka birçok çalışmadan da alıntılar yapılıyor. TTK bundan böyle ağzını açmak istediğinde daha dolu laflarla kapatabilmesi için bu makaleyi ve atıfta bulunulan diğer kaynakları okumaları umuduyla http://www.sosyalsiyaset.net/documents/zonguldak.htm