Cumhuriyet Mitingi'ne yüz binler aktı
Kadınların gücü

'Sağ ve sol partiler birleşsin' Miting için 7 bin polis görev yaptı, miting alanı üstünde uçuş yasağı uygulandı. Vatandaşlar, Çağlayan'a gidene kadar 18 ayrı arama noktasından geçti. Bulutsuzluk Özlemi, Sadık Gürbüz, Tolga Çandar, Ayten Alpman ve Edip Akbayram'ın şarkılarıyla coşan göstericiler merkez sağ ve sol partilerin birleşmesi için sık sık slogan attı.
Fotoğraflar:Erhan Sevenler / aa, Hüseyin Özdemir


İnsan seli
14 Nisan'da Ankara'da yapılan ve yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı Cumhuriyet Mitingi'nin İstanbul ayağı daha kalabalıktı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin organize ettiği mitinge katılanların çoğu da kadındı.
Sloganlar
600'e yakın sivil toplum örgütünün destek verdiği mitingde atılan sloganların tamamı hükümete yönelikti. En sık atılan sloganlar "Türkiye ayıldı, imam bayıldı", "Çankaya laiktir laik kalacak", "Hükümet istifa", "Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana" oldu.
Orduya övgü
Prof. Necla Arat, "Laik rejimi sinsi bir biçimde değiştirmek isteyenleri durdurmak için buradayız" dedi. Prof. Nur Serter ise askerin bildirisini savundu: "Genelkurmay Başkanımıza 'memur' diyen bir zihniyete karşı, şanlı Türk ordumuzun önünde eğiliyoruz."
'Darbe yanlış'
İşçilerin 1 Mayıs'ını kutlayan ve Çankaya'da çağdaş bir çift görmek istediklerini söyleyen Prof. Türkan Saylan darbe isteyenleri eleştirdi: "Bölücülük, terör istemiyoruz. Irkçı cinayet emirleri verenlerin karşısındayız. Tüm bunların çözümünün darbeler olmadığını da kurbanlar vererek öğrendik."

Timur Soykan, Umay Aktaş, Demet Bilge Ergün, İsmail Saymaz, Serkan Ocak, Emre Boztepe, Ecem Engin'in haberleri