İdam mahkûmuna 'sayın' diyen yanar

Abdullah Öcalan'a 'sayın' diye hitap eden Erzurum DEHAP İl Başkanı Bedri Fırat, 10 ay hapis, 400 YTL para cezasına çarptırıldı.

ERZURUM - Abdullah Öcalan'a 'sayın' diye hitap eden Erzurum DEHAP İl Başkanı Bedri Fırat, 10 ay hapis, 400 YTL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararında, idama mahkûm olmuş birinin bu saygı ifadesini hak etmediği kaydedildi.
Fırat, 29 Ocak 2004'te parti binasında 'KADEK Genel Başkanı sayın Abdullah Öcalan' ifadesini kullanmıştı. Fırat, 11 Mart 2004'te Erzurum DGM'de 10 ay hapis cezasına çarptırılmış an-cak ceza ertelenmişti. Yargıtay
9'uncu Ceza Dairesi 26 Mayıs 2004'te, 'Terör suçlarında ceza tecil edilemez' gerekçesiyle mahkemenin kararını bozmuştu.
Fırat hakkında, 'Şiddet ve terör yöntemlerine başvurmayı teşvik edecek şekilde silahlı çete niteliğindeki PKK/Kongra-Gel terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan yeniden dava açıldı. Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi, Fırat'ın, 3713 sayı-lı Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2'nci maddesi uyarınca 1 yıl hapis ve 25 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasını uygun gördü. Daha sonra Türk Ceza Kanunu'nun 62/1'inci maddesi uyarınca cezada altıda bir oranında indirim yaparak, 10 ay hapis ve 400 YTL adli para cezasıyla cezalandırılmasını kararlaştırdı. Mahkemenin gerekçeli kararındaki şu görüş dikkat çekti:
"Sanık Fırat, hakkındaki suçlamayı örtülü olarak da olsa kabullenmiştir.
'Sayın' ibaresi Türkçede saygın insanlar için onu, yüceltmek amacıyla söylenen bir sözdür. T.C. kanunlarına göre idam cezasına mahkûm olmuş bir suçlunun, bu saygı ifadelerini hak etmediği açıktır."


    http://www.radikal.com.tr/7532857532850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.