'İdam sehpasını çekeni polis getirdi'

ANKARA -?12 Eylül döneminde 40 kadar idam kararı veren eski Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan, Sabah gazetesine anılarını anlatmıştı. 12 Eylül cuntasının ilk idamları olan ve 8 Ekim 1980 günü gerçekleşen solcu Necdet Adalı ile ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun idamına tanıklık eden Kayacan, Adalı’nın altındaki sandalyeyi ve boyu uzun olduğu için ayağının değdiği masayı çeken celladın bulunuşunu şöyle anlatmıştı:
“Tutanakta, ‘Ankara emniyetinde görevli bir başkomiser tarafından temin edilen cellat tarafından’ ifadesi yer alıyor. Türkiye’de böyle bir meslek yok. Başkomiser, sürekli içeri girip çıkan, hırsızlık gibi suçlardan sabıkası bulunan birini alıp Emniyet’e getirtiyor. Adam, ‘Abi, vallahi ben bugün hiçbir şey yapmadım. Beni niye getirdiniz?’ diyor. Kimsenin haberi yok zaten, bir şey söylemiyorlar. Akşam saatlerinde başkomiser, bu kişiyi Ulucanlar Cezaevi’ne getiriyor. Adam bir odaya konuyor, her şeyden habersiz, ‘Vallahi bir suçum yok,’ diyor. İnfaza birkaç saat kala, başkomiser bu kişinin yanına gidip, cellatlık yapacağını anlatıyor. Bunun karşılığı para da kendisine ödeniyor. Ve bu kişi, sandalyeyi çekiyor.” İdam cezasının uygulandığı dönemlerde Adalet Bakanlığı’nın bazı cezaevlerinde ‘geçici kadrolu’ cellatlar istihdam ettiği de öne sürülüyordu.
Ancak, dönemin tanıkları genel uygulamanın emniyet tarafından bulunan kişilere para verilerek bu işin yaptırılması yönünde olduğuna işaret ediyor. (Radikal)?