İdamda adım vakti

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni Türk Ceza Yasası (TCY) tasarısı taslağının yasalaşabilmesi için dün düğmeye bastı.

ANKARA - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni Türk Ceza Yasası (TCY) tasarısı taslağının yasalaşabilmesi için dün düğmeye bastı. Taslağı en kısa zamanda Bakanlar Kurulu'na sevk edeceklerini açıklayan Türk, "İdam cezasının kaldırılması için en kararlı adımı atma zamanı geldi" dedi.
TCY Komisyonu Başkanı Ord. Prof. Sulhi Dönmezer, hazırladıkları TCY tasarısı taslağını dün törenle Türk'e sundu. Türk basın toplantısında, taslağın, yasa dilini sadeleştirdiğini, ağır hapis ayrımına son verdiğini, hafif hapis cezasının ise cürüm ve kabahat ayrımı nedeniyle korunduğunu söyledi. Türk, taslakta açıkdeniz ve bu denizlerin üzerindeki hava sahalarında işlenen suçların Türkiye'de işlenmiş sayıldığını açıkladı.
Karaparaya ceza
Taslağın TCY'deki hafif ve ağır tahrik ayrımına son verdiğini ve 'etkin pişmanlık' ile 'uzlaşma' yöntemlerini içerdiğini kaydeden Türk, "Suç nedeniyle mülkiyetin devlete geçmesi, müsadere yanında öngörülen fer'i cezadır. Bu ceza, özellikle karaparanın aklanması suçları bakımından büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.
Taslakta cezai sorumluluk yaşının 12'ye yükseltildiğini, çocuk mahkemelerindeki 15 yaş sınırının da 18'e çıkarıldığını belirten Türk, göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretinin de suç sayıldığını söyledi.
'Ötanazi cinayet değil'
Türk, 'acıyı dindirme saikiyle adam öldürme suçunun' ayrı düzenlendiğini açıklayarak şunları söyledi:
"Merhamet saikiyle umutsuz bir hastayı öldüren kimseye ceza verilmektedir. Ama bu, adam öldürme cürmüne verilen cezaya göre daha azdır. Hastayı öldüren doktor da olsa, aynı ceza uygulanacak."
Tasarının, insan üzerinde deney yapılmasını, ayrımcılığı, radyasyona maruz bırakma suçlarını da cezalandırdığını ifade eden Türk, 'inşaat sanatının kurallarına aykırılık' suçunun da topluma karşı işlenen suçlar arasına alındığını ve genel tehlike yaratan suçlar kapsamında cezalandırıldığını belirtti. Türk, "Hükümlü ve tutukluların açlık grevine ya da ölüm orucuna teşvik edilmesi veya bu yolda kendilerine talimat verilmesi ve beslenmenin engellenmesi sayılmak suretiyle suç haline getirilmiştir" dedi.
Adalet Bakanı Türk, idam cezasına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi: "Bizim içinde yer almak istediğimiz uluslararası topluluk, ölüm cezasını kabul etmemektedir. Sanıyorum ki çağdaş ceza hukuku anlayışı ve ülke yararları, en sağlıklı sonuca varmamıza yardımcı olacaktır. İdam cezasının kaldırılması yönünde en kararlı adımı atma zamanı geldi."