İdare 'soyunma odası' öğrenciler 'mescit' diyor

İstanbul Bağcılar Lisesi'nde okuyan öğrencilere "Okulda mescit var mı?" diye sorduğumda aynı yanıtı veriyorlar: "Evet var, isterseniz götürelim." Mescit olduğu söylenen yere gittiğimizde bir yönetici beni engelleyip "Buranın mescide benzer tarafı mı var? Neresinde mescit yazıyor?" diyor. Diğer yöneticiler de odanın soyunma odası olduğunu, öğrencilerin yanlış bildiğini ileri sürüyor.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Haber Özel'in görüntüleri elimize ulaşınca soluğu Bağcılar Lisesi'nde alıyoruz. Ders arası. Bir grup öğrenci bahçede voleybol oynuyor. Yaz rehavetiyle kravatlar gevşetilmiş. Nöbetçi öğretmen, zil çalmasına karşın sınıfa girmemekte direnen öğrencileri içeri sokmaya çalışıyor. Bahçede birkaç erkek öğrenciye "Okulda mescit var mı?" diye soruyorum. Yanıt "Evet var, isteyenler ders arasında namaza gidiyor" oluyor. Okulun içine girip birkaç öğrenciye daha aynı soruyu yöneltiyorum. Hepsi okulda mescit olduğunu doğrularken, bazıları "İsterseniz götürelim sizi" diyor. Bir grup kız öğrenci de arkadaşlarının başlarını örtüp namaza indiklerini anlatıyor.
Öğrencilerin tarifiyle, okulun bodrum katında, etkinlik salonunun yanında yarısı camlı kapının önüne geliyorum. Kızlardan biri kapıyı tutuyor. Kapıyı açtığımda bir grup kızın yerde oturduğunu görüyorum. Kimi ayağa kalkarken, kimi ayakkabısını giyiyor. Soru sormama zaman kalmadan kızlar kapıyı kapatıyor ve çalışanlar yanıma geliyor. Merdivenlerde karşılaştığım okul yöneticisiyle, odanın kapısını tekrar açıyoruz.
Kızlar şaşkınlıkla bakarken "Namaz mı kılıyorsunuz?" sorusunu başlarını iki yana sallayarak yanıtlıyorlar.
Küçük odanın zemini ahşap malzemeyle biraz yükseltilmiş. Üzerinde eski halıfleksler serili. İçeride pencereye yaslanmış saat dışında hiçbir şey yok. Yönetici kapıyı kapatıyor. "Burası mescit mi?" diye soruyorum. O da, "Buranın mescide benzer tarafı mı var? Neresinde mescit yazıyor?" diye bana soruyor.
'Birkaçı namaz kılmış olabilir'
Resmi izin olmadığı için isimlerini açıklamayan yöneticilere, bir öğrencinin ailesinin burada toplu namaz kılındığını görüntülediğini ve buranın 'mescit' olarak kullanıldığını iddia ettiğini söylüyorum. Yanıt, "Yok öyle bir şey" oluyor. Okul yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, burası kız öğrencilerin soyunma odası. Ancak başka işlevleri de var. Örneğin, bayılan ya da rahatsızlanan bir öğrenci olursa o odaya götürülüyor. Hatta bazen de kız öğrenciler dinlenmek için bu odayı kullanıyor. 2 bin mecvutlu bir okulda, o küçük odanın 'soyunma' ve 'dinlenme odası' olarak kullanılması açısından kendileri için önemli olduğunu yineliyorlar. Ailenin çektiği görüntülerle ilgili olarak da 'komplo olabileceğini' söylüyorlar. "Öğrenciler 'sizin soyunma odası' dediğiniz yeri mescit olarak gösteriyor ve öyle biliyor" deyince de şu cevabı veriyorlar:
"Yanlış biliyorlardır. Kendi aralarında ne dediklerini bilmiyoruz. Birkaç öğrenci orada namaz kılmış olabilir. Bazıları da gelip görüntülemiş olabilir. Bu mescit olduğunu göstermez. Burada namazgâh olmaz. İzin vermeyiz böyle bir şeye."