İddia: ATAŞ itfaiyeyi almadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi suçluyor: "ATAŞ yetkilileri, yangını kimseye haber vermedi, köpük yüklü üç itfaiye aracını kapıda 55 dakika bekletti." Savcılık soruşturma yürütüyor.
Haber: ALİ EKBER ŞEN / Arşivi

MERSİN - Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.'de (ATAŞ Rafinerisi) benzin hammadesi olan 9 bin ton naftanın bulunduğu tankta çıkan yangının polise ve itfaiyeye bildirilmediği öne sürüldü. Kenti tehdit eden yangına müdahale etmeye gelen 1.5 ton köpük yüklü üç itfaiye aracının ise ATAŞ yönetimi tarafından 55 dakika bekletildiği ve bunun üzerine valiliğin "Kapıyı kırıp girin" talimatını verdiği iddia edildi. Savcılık soruşturma açarken ATAŞ yönetimi iddiaları yalanladı.
ATAŞ'taki nafta stoklu 102 numaralı tankta 25 Temmuz'da yangın çıkmıştı. Tankın yarısı eriyerek çökmüş ve yetkililer naftanın yanarak bitmesinin beklenmesine karar vermişti. 9 bin ton naftanın yanması 29 saat sonunda bitmişti.
Olayla ilgili skandal, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği suç duyurusuyla ortaya çıktı.
ATAŞ'ın, yangın ihbarı üzerine rafineriye giden köpük yüklü itfaiye araçları içeri almadığı, yangının bu nedenle büyüyerek kenti tehdit eder hale geldiği öne sürüldü.
Vatandaşlar haber verdi
Resmi kayıtlara göre yangın pazar günü saat 10.25'te başladı.
ATAŞ yetkilileri yangının çıktığını polis ve itfaiye dahil hiçbir kuruma haber vermedi. Bir vatandaşın 155'i arayıp, rafineriden dumanların yükseldiğini bildirmesi üzerine polis alarma geçti. Rafineriye bir polis ekibi sevk edildi ve itfaiyeye ihbarla ilgili bilgi verildi.
Rafineriye giden polis, kapıda güvenlik engeline takıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 1.5 ton köpük taşıyan 3 itfaiye aracı da, saat 10.35 sıralarında ATAŞ'ın önüne geldi. Ancak, kapıdaki görevliler, polisle birlikte itfaiye araçlarını içeri almadı.
ATAŞ, kendi olanaklarıyla yangını söndürmek için çaba harcarken, tankın tavanının çökmesiyle art arda iki patlama oldu. Çevrede büyük korku ve panik yaratan patlamalarla birlikte yangın genişledi. Bunun üzerine tam 55 dakika sonra belediye itfaiye araçları içeri alındı. Ancak, Mersin'in büyük bölümünden izlenebilen yangın, geç kalındığı için kontrolden çıktı. Patlamaların hemen ardından alevler 100-200 metre yükseldi, gökyüzünü duman kapladı.
Yangından haberdar edilen Valivekili Reşat Özdemir, durumun ciddiyeti nedeniyle çevre il ve ilçelerden yardım talebinde bulundu. Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri de harekete geçirildi, Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinden de takviye istendi. Ancak Özdemir, itfaiye ekiplerinin içeri alınmadığını öğrenince şoke oldu. Yine iddiaya göre Valivekili Özdemir, polise, "Gerekirse kapıyı kırıp içeri girin" talimatı verdi.
Suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Savcılık emriyle konu hakkında Büyükşehir Belediyesi'nden bilgiler gönderildi.
Yangına müdahalede ciddi bir ihmalin söz konusu olduğunu belirten savcılık yetkilileri, şunları söyledi: "Konu üzerinde ciddiyetle duruluyor. İlk soruşturmanın tamamlanmasından sonra itfaiye araçlarını içeriye zamanında almayan ATAŞ yetkilileri hakkında 'Devlet görevlilerinin görevlerine engel olmak ve yangına sebebiyet vermek' suçlarından dava açılabilecektir."
Mersin İtfaiyesi yetkilileri bölgede çok sayıda tesis olması nedeniyle petrol yangınlarına müdahale için malzeme ve donanıma sahip olduklarını belirtti.
ATAŞ: İddialar yalan
ATAŞ Rafinerisi İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürü Ali Can Sodan ise, iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Sodan, "Yangın anında ilgili yerlere haber verilmiş, itfaiye araçları içeriye zamanında alınmıştır. Yangın mahallinde ise söndürme çalışmaları koordineli şekilde yapılmıştır" dedi.Yangınlar korkutuyor
ATAŞ ile birlikte çok sayıda akaryakıt dolum tesisinin bulunduğu Karaduvar Mahallesi'nde faaliyet gösteren Petroleum Akaryakıt Dolum Tesisleri'nde de 15 Haziran'da yangın çıktı. Yangın, büyükşehir itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle söndürüldü. Yaklaşık 200 mahalle sakini tesislerin önünde olayı protesto etti. Bu olaydan 14 gün sonra ise Karaduvar Mahallesi'nin Atatürk Caddesi'nde gaz sıkışması sonucunda sekiz logar kapağı yerinden fırladı. Dolum tesislerinin atıklarının boşaltıldığı kanalizasyonun kapakları yaklaşık 4 metre yükseldikten sonra tekrar yere düştü. Bu arada Karaduvar Mahallesi'ndeki kuyu sularına ise dolum tesislerindeki sızıntılardan dolayı akaryakıt karıştı.
Mahalle sakinleri zaman zaman eylem yaparak, kuyu sularını ateşe verdi ve büyük bir bomba üzerinde oturduklarını söyledi.