İddia: Emir Roj TV'den ulaştırıldı

İddia: Emir Roj TV'den ulaştırıldı
İddia: Emir Roj TV'den ulaştırıldı

Canlı bomba Vedat Acar ın PKK kampında çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı.

Canlı bomba Vedat Acar'a eylem emrinin, PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV üzerinden verildiği ileri sürüldü.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim’de 32 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında canlı bomba Vedat Acar’ın Şirinevler’deki evinde arama yapan polisin ilginç bilgilere ulaştığı belirtildi.
31 Ekim’de meydana gelen olayın üzerinden 48 saat geçmeden eylemcinin 24 yaşındaki PKK ’lı Vedat Acar olduğunu tespit eden polis, 2 Kasım’da sabaha karşı Acar’ın Şirinevler’de yaşadığı eve baskın yaptı. Burada ve Acar’ın ailesinin Bağcılar’daki evinde arama yapan polis bazı bilgilere ulaştı. İddialara göre, Acar evine kısa bir süre önce yurtdışından PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV’yi izleyebilmek için anten aldı. İstanbul ’a geldikten sonra örgütle temasa geçmeyen Acar’ın Roj TV üzerinden şifreli gelen bir talimatla saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülüyor. Polis, bu şifrenin bir şarkı olabileceğini düşünüyor.
Bu arada soruşturma kapsamında Acar’ın ailesi ve mahallesindeki esnafın bilgisine başvuruldu ve bu kişiler daha sonra serbest bırakıldı.
Saldırıda ikinci bir kişinin olduğu iddiasıyla kesin dille yalanlandı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın “Bu tamamen gazetelerimizin kendi değerlendirmeleri, yorumları. Böyle bir şey yok” derken, Vali Hüseyin Avni Mutlu da olayda ikinci kişinin olmadığını söyledi. 

‘Kardeşi de dağda’
Bu arada Acar’ın Van ’ın Gürpınar ilçe merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunan 50 haneli Uzungedik Köyü Muhtarı Hadi Bilek, yaklaşık bir ay önce jandarmanın köye gelerek Acar’ı sorduğunu belirtti ve “Vedat’ın bir kız kardeşi ile kuzeninin de üç ay önce PKK’ya katıldığı söylendi.

PKK ‘derin PKK’yı araştırıyor
PKK’nın ‘bizimle ilgisi yok’ açıklamasına rağmen, Taksim’deki intihar saldırganı Vedat Acar’ın PKK’lı olduğunun ortaya çıkması, örgütü ve BDP ’yi zor durumda bıraktı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Halis, “Örgüt bu durumu araştırarak sonucu kamuoyuna açıklamalı” dedi. Bu arada PKK’nın da olayı araştırdığı belirtildi. PKK yönetimi eylemi örgüt içinde silahsızlanmaya direnin bir grubun eylemi yaptırmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.