İddia: HSYK krizi güze erteledi

HSYK'daki atama krizi önceki günkü açıklamalarla aşılmış gibi görünse de dün gelen mesajlar 'kriz güze ertelendi' yorumlarına neden oldu


MESUT HASAN BENLİ

ANKARA - Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), krize dönüşen ‘2009 Yaz Kararnamesi’ çalışmalarındaki tıkanıklığı, Olcay Seçkin’i aynı yetkilere sahip ikinci özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne atayarak aştı. Adalet Bakanlığı, HSYK toplantısında ayrıca Ergenekon savcılarıyla ilgili şikâyetler konusundaki soruşturma süreçlerinin işletilmesi kararı alındığına dair haberleri yalanladı. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ve dokuz üyenin imzasıyla yapılan açıklamada ise “Bugüne kadar Yüksek Kurul ve Adalet Bakanlığı’na intikal eden şikayet ve başvurular ile ilgili yasal işlemlerin başlatılıp tamamlanması ve Yüksek Kurula bilgi verilmesi, buna göre işlem yapılmasına oyçokluğuyla karar verilmiş bulunmaktadır” denildi.
HSYK, 1583 kişilik ‘2009 Yaz kararnamesi’ çalışmalarını önceki gün çıkardığı 164 unvanlı hâkim ve savcının yer değiştirilmesine ilişkin kararname ile tamamladı. Yaklaşık sekiz buçuk saat süren toplantıda geliştirilen yeni formüllerle kriz aşıldı. Kurulun seçilmiş üyeleri, söz konusu hâkim ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesi talebinde ısrarcı olsa da bakanlık bu talebi kabul etmedi. İki taraf Ergenekon soruşturmasının ‘denetlenmesi’ konusunda eşit yetkilere sahip ikinci bir başsavcıvekilinin Ergenekon soruşturmasını sürdüren mahkemeye atanmasına karar verdi. 164 kişilik kararnameyle, Olcay Seçkin, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak atandı. Kararnamede, daha önce ataması yapılan savcılar Kasım İlimoğlu ve Mustafa Çavuşoğlu’nun Özel Yetkili Başsavcılığı’na resmi görevlendirilmesi işlemi de tamamlandı.

Bakanlık’tan yalanlama
Kritik toplantıda, Ergenekon soruşturmasını sürdüren savcılar hakkında yapılan şikâyetlerin işleme konulup etkin bir biçim de soruşturulması ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in soruşturmalara aktif olarak katılması yönünde ilke kararı alındığı öne sürülmüştü. Adalet Bakanlığı, açıklama yaparak böyle bir ilke kararı bulunmadığını duyurdu. Açıklamada bugüne kadar Ergenekon soruşturmasını sürdüren savcılar ve davaya bakan hâkimler hakkında 38 şikâyet dosyası açıldığı belirtilerek şöyle denildi: “Bunlardan 28 dosya kapsamındaki şikâyetler hakkında inceleme yapılmış ve yeterli delil bulunmaması nedeniyle soruşturma başlatılmasına gerek görülmemiştir. 10 dosya kapsamındaki şikâyetlere ilişkin incelemeler ise devam etmektedir.”

HSYK’dan bakanlığa eleştiri
HSYK’nın dün yaptığı açıklamada ise, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili HSYK’ya yapılan başvuru ve şikâyetlere ilişkin dilekçelerin Adalet Bakanlığı’na gönderilmesinden sonra kurula herhangi bir yanıt verilmediği eleştirisi yer aldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “HSYK, devam eden dava ile (Ergenekon davası) ilgili yargı bağımsızlığının korunması amacıyla azami hassasiyeti göstermiş bulunmaktadır. HSYK’nın davaya bakan mahkemenin başkan ve üyeleri ile ilgili herhangi bir düşünce, öneri ve tasarrufu başından beri olmamıştır” denildi. Açıklamada soruşturma gizlilik kurallarına uyulmaması ve bazı hususların kişi haklarını ihlal edecek ve hâkimler üzerinde baskı oluşturabilecek şekilde önceden yayınlanması nedeniyle ikinci bir cumhuriyet başsavcıvekili (Olcay Seçkin) görevlendirildiği belirtildi. Açıklamada, “Ayrıca bugüne kadar Kurul ve Adalet Bakanlığı’na intikal eden şikâyet ve başvurular ile ilgili yasal işlemlerin başlatılıp tamamlanması ve Kurul’a bilgi verilmesi, buna göre işlem yapılmasına oyçokluğuyla karar verilmiş bulunmaktadır” denildi.
Bu açıklamalar çerçevesinde Kurul’un seçilmiş üyeleri ile atanmış üyeleri arasında süren krizin ‘Güz Kararnamesi’ne ertelendiği yorumları yapılıyor.
Yayımlanan kararname kapsamında Ergenekon savcıların tamamı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakadı ile Ergenekon davasına bakan hâkimler, Köksal Şengün, Sedat Sami Haşıloğlu, Hasan Hüseyin Özese görev yerlerinde kaldı. Kararname kapsamında, ‘AKP ve Gülen’i Bitirme Planı’ hazırladığı iddia edilen Albay Dursun Çiçek’i tutuklayan Hâkim Rüstem Eryılmaz ile, tutuklandıktan sonra tahliye edilmesine karşı çıkan hâkim Resul Çakır da yerinde kaldı. Çiçek’in tahliyesini sağlayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak ile Faik Saban’ın da görev yeri değişmedi.

Şemdinli’den Beyoğlu’na
HSYK, Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetleri araştıran Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak ile Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz hakkında iddianame hazırlayan savcı Ergün Tokgöz’ün görev yerlerini de değiştirmedi. Şemdinli davası ve Yücel Aşkın davalarının önemli isimlerinden Van Başsavcısı Yahya Akçadırcı da Beyoğlu Savcısı olarak atandı.