İddia: Hükümeti değiştirmek istiyordu, Ecevit'i iyileştirmedi!

İddia: Hükümeti değiştirmek istiyordu, Ecevit'i iyileştirmedi!
İddia: Hükümeti değiştirmek istiyordu, Ecevit'i iyileştirmedi!
Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal 'Terör örgütü kurma ve yönetme, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' ile suçlanıyor. Haberal'a yönelik suçlamaların dayanaklarından biri de eski Başbakan Bülent Ecevit'in tedavisiyle ilgili sorumluluğuna dayanıyor.İddianamede, örgütün yönetici konumunda olan Haberal’ın örgütün belirlediği strateji doğrultusunda üniversitelerde kadrolaşma faaliyetlerini yürüttüğü belirtiliyor. Öte yandan Haberal’ın örgütün medya yapılanması içinde yer aldığı, kendi medya kuruluşları dışında da örgütün merkez üssü olarak seçtiği yayın organlarına da doğrudan ve dolaylı olarak yardım ettikleri anlatılıyor.
Ayrıca, terör örgütünün üst düzey yapılanmasında görevli şüphelilerden Mehmet Şener Eruygur, Doğu Perinçek, Hurşit Tolon, İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu, Tuncay Özkan, Mustafa Özbek, Tuncer Kılınç, örgütün medya yapılanmasında bulunan Mustafa Balbay, Güler Kömürcü, Ergun Poyraz, İsmail Yıldız, Ercüment Ovalı ile örgütsel irtibatının bulunduğu tespit edilmiştir deniyor.
İddianamede Şener Eruygur ve Mümtaz S.’nin yaptığı, bir panelden bahsedilen telefon görüşmesinden yola çıkarak, Haberal’ın Ergenekon silahlı terör örgütünün dezenformasyon faaliyetleri için yaptığı çalışmalara bilerek ve isteyerek katkı sağladığı, kendisine bağlı yerleri Atatürkçü Düşünce Derneklerinin kullanıma tahsis ettiği belirtiliyor. Haberal’ın eski Başbakan Bülent Ecevit’in hastalığı süresince tedavisinin yapıldığı Başkent Ünivresitesi’nin kurucusu ve rektörü olduğu da hatırlatılıyor. Ecevit’in bu hastanede tedavi edildiği dönemde iyileşemediğine ancak hastaneden çıkarıldıktan sonra sağlığına kavuştuğuna yönelik iddialar anımsatılarak, bunun Ergenekon terör örgütünün hükümeti değiştirme planı olduğu söyleniyor. Ecevit 28 Mayıs 2002 tarihinde taburcu olmuş daha sonra sağlığında düzelme görüldüğü belirtilmiş ve uygulanan tedavi hakkında şüpheler ortaya atılmıştı.

‘Ordu göreve’ diyen rektörler
Eski İnönü Ünivresitesi Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Ferit Bernay ve eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran askeri müdahaleye zemin oluşturma kapsamında Jandarma Genel Komutanı Mehmet Şener Eruygur’un başkanlığında yapılan 19 Eylül 2003 tarihli gizli toplantıya katılmakla suçlanıyor. Hilmioğlu’nun 2003-2004 yılları arasında Cumhuriyet Çalışma Gurubu tarafından planlanan ve uygulamaya konulan darbe çalışmalarına iştirak ettiğinin tespit edildiği anlatılıyor. Bu rektörlerin ‘Ordu göreve, pankartının asıldığı Cumhuriyet Mitingi’ne katıldığının tespit edildiği belirtiliyor. Eski YÖK Başkanı Prof.Dr. Kemal Gürüz ‘Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgileri temin etme’ ile suçlanıyor. İddianamede Gürüz’ün üniversitede seçimlere haksız müdahalede bulunduğu söyleniyor. Gürüz’ün Mustafa Balbay ile de bu yönde birçok görüşmesinin bulunduğu, örgütün ara yönetici olduğu anlatılıyor.
(Radikal)