İddia makamına Özkan ithamları

Ergenekon duruşmasında çarpraz sorgusu yapılan Tuncay Özkan savcılarla tartıştı. Özkan savcı Taşkın'ın uyuşturucu çetesi üyesiyle telefon görüşmesi yaptığını öne sürerek sorularını yanıtlamadı

İSTANBUL - İkinci Ergenekon davasının 28’inci duruşmasında tutuklu sanık gazeteci Tuncay Özkan’la savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın arasında zaman zaman gerilim yaşandı. Özkan, savcı Pekgüzel’e “Ben yalancı değilim. Yalancı sizsiniz” dedi.
Silivri Cezaevi’nde kurulu 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davada dün Özkan’ın çapraz sorgusu yapıldı. Savcı Pekgüzel, davanın tutuklu sanığı gazeteci Mustafa Balbay’ın yaptığı bir konuşmada ‘Tuncay Özkan aynı konuyu üç kişiyede farklı anlatmış’ şeklindeki sözlerine okuyunca Özkan sinirlendi ve sanık kürsüsünü yumrukladı. 

‘Ben yalancı değilim’
Özkan, “Başkalarının yaptığı telefon görüşmelerinden dolayı beni yalancılıkla suçlayamazsınız. Ben yalancı değilim. Yalancı sizsiniz. İade ederim” diye konuştu. Ardından savcı Nihat Taşkın, Tuncay Özkan’a sorular yöneltti. Taşkın hakkında bir gazetede çıkan haberde, Taşkın’ın bir uyuşturucu çetesi üyesiyle telefonda görüştüğü iddiaların yer aldığını ifade eden Özkan, sorularına cevap vermeyeceğini ondan gelen soruları Başkan Köksal Şengün’den geldiğini farz ederek cevaplayacağını ifade etti.
Taşkın bu konuya cevap vermek istediğini belirtince haber küpürünü göstererek, “Verdiğiniz gazetede benden bahsetmiyor. Ben ne Rizeliyim ne de Trabzonlu. Uyuşturucu kaçakçısı arkadaşım yok. Sakaryalıyım. Madem bir güvensizlik oluştu. Sizin savcı seçme savcıların da sanık seçme hakkı yok” diye konuştu. Özkan ise, “Gazetenin birinci sayfasını getirmeyi unutmuşum. İsmi N.T. olan başka bir Ergenekon savcısı var mı?” ifadesini kullandı. (Radikal)