İddia: PKK Fethullah Gülen'e suikast planladı

PKK adına faaliyet yürüttükleri iddiasıyla tutuklanan DTP'lilerle ilgili ilk iddianamede örgütün Fethullah Gülen'e suikast düzenlenmesi teklifini değerlendirdiği öne sürüldü

DİYARBAKIR - Aralarında DTP’nin üç genel başkan yardımcısıyla çok sayıda yöneticisinin de yer aldığı 52 kişinin ‘PKK’nın Türkiye Meclisi’ni (Koma Ciwaken Kurdistan -KCK) oluşturmak için çalıştıkları’ iddiasıyla tutuklandığı operasyonla ilgili ilk iddianame hazırlandı. İddianamede PKK’nın 29 Mart yerel seçimlerinden sonra tarikat lideri Fethullah Gülen’e suikast düzenlenmesi yönünde teklifi değerlendirimeye aldığı öne sürüldü. Bu suikast planıyla ilgili telefon görüşmelerine de iddianame de yer verildi.

40 bin görüşme kaydı
Diyarbakı Başsavcılığı’nda özel yetkili beş savcının yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan 148 sayfalık iddianame, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Sanıklara ait 40 bin telefon görüşme kaydından bazılarına da yer verilen iddianamede ortaya atılan iddialardan bazıları şöyle:
KCK geçmişte PKK’nın cezaevleri sorumluluğunu üstlenen ve halen yurtdışında bulunan ‘Amed’ kod adlı Sabri Ok’ bağlı çalışıyordu.
Sabri Ok, AKP’nin 29 Mart yerel seçimleri öncesinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdiği ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katıldığı mitingle ilgili, DTP Genel Başkan Yardımcısı Yüksek ve avukat Şinasi Tur ile görüşmeler yaptı. Ok, görüşmede Yüksek ve Tur’a mitingin neden kalabalık olduğu yönünde sorular sordu ve bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Ok, bir başka telefon görüşmesinde Yüksek’e DTP Diyarbakır milletvekilleri Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ın bazı görüşmeler için Avrupa’ya gelmesi gerektiğini söyledi ve bu konuda ‘mazeret’ bildirmemelerini istedi.
Ok, Öcalan’ın avukatı Ebru Günay ile Mart 2009’da telefonla görüştü. Günay, Öcalan’la görüşmelerinde ‘sıkça kendisinden fırça’ yediğini anlattı.

Tatlıses’e konser yasağı
PKK arabeskçi İbrahim Tatlıses’e Avrupa’da konser yasağı getirdi. Yasağın kaldırılmasına yönelik yapılan girişimlerle ilgili telefon görüşmeleri yapıldı.
KCK mensupları sık sık örgütün Kandil’de bulunan kamplarına giderek toplantılara katıldı. Örgüt adına ‘yargılama’ faaliyetleri yaparak, bir kısım örgüt üyelerine ceza verdi.
KCK mensupları ‘özgür belediyecilik’ adı altında bir model çalışması yaptı. Bölgedeki bazı belediye başkanları KCK mensuplarına yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. PKK’nın Avrupa sorumlusu  Sabri Ok’un İ.U. için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile telefonda görüştüğü ve İ.U’yu listeye yerleştirmesini istedi.
PKK, 29 Mart yerel seçimlerinden sonra Fethullah Gülen’e suikast düzenlenmesi yönünde teklifi değerlendirildi. Suikast planıyla ilgili telefon görüşmeleri de iddianame de yer aldı.
İddianamede Kamuran Yüksek’in bilgisayarında ele geçirildiği öne sürülen ve PKK yöneticilerinden Duran Kalkan’a gönderildiği kaydedilen bir rapora da yer verildi. Yüksek, raporda Diyarbakır’da 3 Ocak 2008’de askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen ve altısı öğrenci yedi kişinin ölümüne neden olan saldırının PKK tarafından üstlenilmesinin kendilerine zarar verdiğini söyledi. Yüksek, saldırının neden üstlenildiğinin soruşturulmasını istedi. (aa)