İddia: Polis bize hem dayak attı hem de dava açtı

İddia: Polis bize hem dayak attı hem de dava açtı
İddia: Polis bize hem dayak attı hem de dava açtı

Dayak yediklerini söyleyen amcayla yeğenleri ?Adalete güveniyoruz? dedi. fotoğraf: dha

MERSİN - Silifke’de sokakta yaşayan bir kişiye yardım edilmesi için 155 polis imdat telefonunu arayan iki kardeş ve amcaları, gelen polisler tarafından dövüldüklerini iddia etti. Polisler de amca ve iki yeğeni hakkında ‘hakaret ve görevi yapmalarına engel’ suçlamasıyla şikâyetçi oldu. “Yardım isterken dayak yedik” diyen amca ve yeğenleri için üç yıla kadar hapis isteniyor.
25 yaşındaki elektrik ustası Ercan ve 28 yaşındaki kardeşi kuaför Yalçın Ay, 16 Kasım 2008 tarihinde yolda yürerken 83 yaşındaki Mahmut Coşkun’u görüp acıdı. Kardeşler yardım için 155’i aradı. Gelen polisler “Bu bizim işimiz değil” deyince Ercan Ay, yardım yapılmadığı takdirde şikayette bulunacağını söyledi. İddiaya göre bu söz üzerine Ercan Ay, polislerden Mehmet Uç tarafından dövülüp, gözaltına alındı. Kardeşinin bırakılmaması üzerine karakola gittiğinde dayağa şahit olup, “Kardeşime neden vuruyorsunuz?” diye tepki gösterdiğini öne süren Yalçın Ay da gözaltına alınarak, dövüldüğünü iddia etti. Bir süre sonra gelen ve yeğenlerinin bırakılmasını isteyen işçi emeklisi amca Erdoğan Ay da gö-zaltına alındı. Geceyi karakolda geçiren amca ile yeğenlerindeki darp izleri hastane muayenesinde tespit edildi.
Soruşturma sonunda amca ve iki yeğeni hakkında polise küfür etme, karşı koyma iddiaları nedeniyle ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan TCK’nın 265/1 maddesi uyarınca, altışar aydan üçer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Silifke Emniyet Müdürü Mehmet Yüceli konunun adliyeye intikal etmesi nedeniyle herhangibir açıklama yapamayacağını belirtti. Gelecek ay yargılanacak olan Erdoğan, Ercan ve Yalçın Ay, “Türk adaletinin eninde sonunda doğruyu bularak suçluları cezalandıracağına inanıyoruz” dedi. (dha)