İddia: Töre tuzağını küçük kız kurdu

İddia: Töre tuzağını küçük kız kurdu
İddia: Töre tuzağını küçük kız kurdu

15 yaşındaki P.S., sevgilisini öldürtmekle suçlandı.

BOLU - Otobüs terminalinde başına tek el ateş eldilerek öldürülen 23 yaşındaki Mehmet Samur ile ilgili sır perdesi aralandı. Samur’u evli olduğunu öğrenince öfkelenen 15 yaşındaki sevgilisinin tuzağa düşürdüğü, ardından ağabeyine öldürttüğü iddia ediliyor.
23 yaşındaki Mehmet Samur ile 15 yaşındaki P.S., Samur’un askerliği sırasında, Iğdır’da tanışmıştı. P.S., tezkere alınca memleketi Eskişehir’e döndü. Dört ay sonra P.S. de Samur’un peşinden Eskişehir’e gitti. Küçük kızın ailesi şikâyetçi oldu. İkili, bu durumu öğrenince ‘töre cinayeti’ korkusuyla polise başvurdu. Ancak karakolda Samur’un aslında evli olduğunu öğrenen 15 yaşındaki P.S., koruma altına alındı. Önce Bilecik sonra da Bolu’daki yetiştirme yurduna konuldu.
Başından geçenleri ağabeylerine anlatan P.S., iddiaya göre intikam için Mehmet Samur’u Bolu’ya çağırdı. Samur 17 Ocak cumartesi günü Bolu Otobüs Terminali’ne geldi. Burada bir yazıhanede P.S.’nin 28 yaşındaki ağabeyi Kemal S. ile karşılaştı. Küfürleştiler. Yazıhaneden dışarı çıktıklarında, Kemal S. cep telefonuyla konuşmakta olan Samur’un başına tek el ateş etti. Üzerine koşanları görünce havaya ateş açıp “Üzerime gelmeyin. Bu bir namus cinayetidir” diyen Kemal S., D-100 Karayolu’na çıktı. Kendisini bekleyen kardeşi Mustafa S. ile taksiye binerek kaçtı. Araç jandarma tarafından durduruldu. Mustafa ve Kemal S. ile P.S. tutuklandı. Samur kaldırıldığı Köroğlu Devlet Hastanesi’nde öldü. (dha)