İddianame tamam: Aşkın'a 21 yıl ceza isteniyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Aşkın ve dokuz sanığa yönelik iddianame hazır. Sanıkların 21 yıla kadar hapsi istendi. Başsavcı: "İddianameyi bugün açıklamamızın Arpalı'nın intiharıyla ilgisi yok."
Haber: FEYAT ERDEMİR / Arşivi

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi'ne 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımıyla ilgili başlatılan soruşturma sonunda tamamlandı ve dün dava açıldı. Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, YYÜ Rektörü Prof. Yücel Aşkın'ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında 232 sayfalık iddianame hazırlandığını açıkladı. İddianamede Aşkın ile dokuz sanık için sekiz ile 21 yıl arasında hapis cezası istendi.
Başsavcı Kemal Kaçan, 'Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskı ile ihaleye fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik' yapmak suçlamasıyla tutuklanan Aşkın ile diğer sanıklarla ilgili soruşturmanın tamamlanıp iddianamenin ancak hazırlanabildiğini söyledi. Soruşturma kapsamında 11 Temmuz'da tutuklanan YYÜ Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı'nın 14 Kasım'da cezaevinde intiharından sonra sanık sayısının 10'a düştüğünü belirten Kaçan, "Bu iddianamenin bugün açıklanmasının, Arpalı'nın hemen ölümünden sonraya denk gelmesiyle ilgisi yok. Bu dosya zaten Şeker Bayramı'nın arifesinde tamamlanacaktı. Basındaki arkadaşlar sürekli soruyordu ve bu bilgiyi onlarla paylaşıyorduk. En son geçen cuma günü bitirilecekti ancak bitmedi. Bugün bitirebildik. Bu iddianameyi basına açıklamayacağız. İddianame taraflardan izin alınırsa yayımlanabilir" dedi.
Mahkemeye verildi
Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde İspanyol Expansion firmasından 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle 5 Nisan'da başlatılan soruşturmanın iddianamesi dün öğleden sonra Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Sanıkların avukatları da iddianameyi aldı. 232 sayfalık iddianamede Aşkın ile diğer dokuz sanığın sekiz ile 21'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. İddianamedeki suçlamalar, 'Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde ihale konusu edimin ifasına fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik' başlığı altında toplandı. İddianameye göre; Aşkın ve diğer sanıklara, 'maddi çıkar sağlamak amacıyla çete oluşturmak' suçundan iki-altı yıl, 'resmi evrakta sahtecilik' suçundan üç-sekiz yıl ve 'ihaleye fesat karıştırmak' suçundan üç-yedi yıl hapis cezası istendi. İddianamede, 14 Ekim'de tutuklanan Aşkın ve diğer sanıklar, 'haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla kurulmuş örgütün faaliyeti çerçevesinde ihale konusu edimi ifasına fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik' yapmakla suçlandı.
Cezaevine soruşturma
Başsavcı Kemal Kaçan, cezaevinde tutuklu olarak yatan genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı'nın intiharı ile ilgili olarak cezaevi yönetimi hakkında soruşturma başlatıldığını da söyledi.
Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, tutuklu bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın sağlık durumunun hâlã ciddiyetini koruduğunu belirtti.
Teziç'in yorumu
Teziç, bir gazetecinin, "Aşkın'la ilgili iddianame bugün (dün) açıklanıyor. Gecikmeyi ve zamanlamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, "İddianame, tamamlanması gereken bir belgeydi. Bir an evvel tamamlanıp verilirse hiç olmazsa yargılama süreci başlamış olur" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7632867632860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.