İddianameler de dalga dalga gelecek

Ergenekon'un 10. ve 11. dalga operasyonlarda ele geçirilen evrakın incelemesi uzun zaman alacağı için üçüncü iddianame hazırlanabileceği belirtildi


13 Haziran 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda el bombası bulunması daha sonra dalga dalga sürecek olan Ergenekon operasyonlarının ilkiydi. Daha sonraki 13 ay boyunca operasyonlar sürdü. İkinci dalgada Eskişehir bombaları bulundu, üçüncüsünde yazar Ergün Poyraz tutuklandı. Ocak ayı geldiğinde iddianamenin hazırlandığı yönünde doğru olmayan bilgiler sızarken dördüncü dalgada 22 Ocak’ta emekli Tuğgeneral Veli Küçük, avukat Kemal Kerinçsiz gibi isimler tutuklandı. Ardından bir ay arayla akademisyenler, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet başyazarı İlhan Selçuk gözaltına alındı. Kamuoyunda ‘iddianame hazırlansın’ sesleri yükselmeye başlandı. Bu arada 1 Temmuz’da emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un gözaltına alındığı operasyon yapıldı. Fakat aynı günlerde iddianamenin de hazırlanacağı bilgisi ortaya çıktı. Böylece emekli orgenerallerin ikinci iddianamenin sanıkları olduğu anlaşıldı. 2 bin 455 sayfalık birinci iddianamede 46’sı tutuklu 86 sanık yer aldı.

‘Evrak çok, incelemek zor’
Aylardır tutuklu olan sanıklar için ikinci iddianame merakla beklenirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı dün yaptığı açıklamada son yapılan operasyonlarda ele geçirilen evrakın incelenmesinin uzun zaman alacağını belirterek, üçüncü iddianame hazırlanabileceğini söyledi.
Bu durumda ikinci iddianamenin kapsamı da netleşti. 1 Temmuz’daki operasyonda gözaltına alınan emekli orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur, geçen eylül ayında tutuklanan muvazzaf teğmenler, gazeteci Tuncay Özkan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ve eski polis müdürü Adil Serdar Saçan’ın ikinci iddianamenin şüphelileri arasında yer alması bekleniyor.

İkincisinde darbe planları
İkinci iddianamede emekli orgeneraller Eruygur ve Tolon hakkında özellikle darbe planları ve kaos planlarıyla ilgili suçlamalara yer verileceği tahmin ediliyor.