'İddianamenin zamanlaması manidar'

Ergenekon soruşturmasının ikinci iddianamesinin 29 Mart yerel seçimleri öncesinde açıklanmasını muhalefet sözcüleri 'manidar' diyerek yorumladı
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Ergenekon ek iddianamesinin yayımlanmasının ardından muhalefet sözcüleri, iddianamenin 29 Mart yerel seçimleri öncesi açıklanmış olmasını ‘dikkat çekici’ buldu.  Dün iddianameyle ilgili açıklamalarda bulunan MHP?Grup Başkanvekili Oktay?Vural, “Bu tip konuların Türkiye’nin gündemine getirilme zamanları dikkat çekici” diye konuştu. Muhalefetin tepkisi şöyle:

Seçim zamanı
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay: Niye şimdi yayınlandı desem, bir hukuk ihlalinin devam etmesini arzu ediyor duruma düşeceğim. Mart başında yayımlanacağı önceden söylenmişti. Bu dönemde yayımlanması seçime aykırı, manidar ama aylardır insanlar hakkında da bir hukuksuzluk söz konusu. Niye tutuklu olduklarını bilmeden yatıyorlar. Siyaset ve hukuku yan yana getirince içimde de bir çelişki var.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Bu konuda yapmamız gereken şey, gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak olmalı. Bu tip konuların Türkiye’nin gündemine getirilme zamanları dikkat çekici. Ama ne olursa olsun sonuç olarak bu süreçte beklentimiz gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak olmalı.
DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş: Savcıların Adalet Bakanlığı’nın denetim ve gözetiminde çalıştığını biliyoruz. Bir önceki iddianamenin hazırlanma süresi ve bu iddianamenin hazırlanma süresini karşılaştırdığımız zaman; ne kadar hızlı hazırlanırsa sanıklar açısından o kadar olumludur. Ama bunu seçim öncesine denk getirmek manidardır. Savcılar da bunu gözetmiş olabilirler. Demokrat ve Kürt seçmenlere yönelik mesaj vermeye çalışıyorlar. AKP’nin demokrasi konusunda yıkılan imajını bu şekilde düzeltmeye çalışıyorlar. 

İyi niyetli görmüyorum
DSP Genel Başkan Yardımcısı Tayfun İçli: Elbette ki suçlular varsa cezasını çekmeli. Ama öylesine ilginç zamanlarda yapılıyor ki, muhalefeti sindirme korkutma amacı taşıyor sanki. Bu biraz manidar. Seçime iki hafta kalmış iddianame yayımlanıyor. Yine de tebrik ediyorum diğeri gibi 16 ayda değil 8 ayda hazırladılar. Son aylarda gelişen hiçbir olayı iyi niyetli olarak ele alamıyorum. Bir muhalif gazetenin Ankara temsilcisinin tutuklanması, Doğan grubuna kesilen para cezası, bu parçaların hepsini yan yana koyduğunuz zaman bulmaca tamamlanıyor ve eşit olması gereken seçimlerin bu nitelikten uzaklaştığını görüyorsunuz.