'İdealler daha yakın'

Başbakan Erdoğan 23 Nisan mesajında, savaş günlerinde TBMM'nin en kritik kararları verdiğini hatırlattı. 'Milletin değişim iradesini Meclis'in hayata geçirdiğini' ifade eden Erdoğan, "Cumhuriyet kuruluş ideallerine her zamankinden yakındır" dedi.
Erdoğan İstanbul'da katıldığı toplantılarda da şu mesajları verdi: "Milletin değerleriyle kavga ederek siyaset olmaz. Milletimizden kopmadık, kopmayacağız. Önümüzde iki seçim var. Milletimizin hizmetkârıyız."

ANKARA/İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer gibi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 23 Nisan mesajında da Meclis'in misyonuna vurgu vardı. Mesajında tarih boyunca kritik kararların altında TBMM'nin imzası olduğunu söyleyen Erdoğan, İstanbul'da AKP'li gençlere seslenirken de "Millete rağmen siyaset olmaz" dedi.
Başbakan Erdoğan, 23 Nisan mesajında şunları kaydetti: "1920 sadece TBMM'nin açılış tarihi değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayalı demokrasinin ve cumhuriyetin temellerinin atıldığı tarihtir. Savaşın en zor günlerinde, en kritik kararlar, istiklal mücadelemizin de karargâhı olan yüce Meclisimizde müzakere edilmiştir. Hiç kuşkusuz Atatürk'ün sahip olduğu çağdaş Türkiye vizyonunun temelinde, demokratik bir yönetim ideali vardır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletidir. Bu nitelikler birbirini tamamlamaktadır. Cumhuriyet kuruluş ideallerine her zamankinden daha yakındır. Bu başarı her şeyden önce aziz milletimizindir. Onun değişim iradesini hayata geçiren, tarihi reformlara, cesur kararlara imza atan Yüce Meclis'imizindir."
'Hesabı sandıkta sorar'
Başbakan Erdoğan, dün hafta sonunu geçirdiği İstanbul'da AKP İl Gençlik Kolları'nın düzenlediği toplantıya katıldı. Buradaki konuşmasında sözü cumhurbaşkanlığı seçimlerine getiren Erdoğan şöyle dedi: "Millete rağmen siyaset olamaz. Milletin değerleriyle kavga ederek siyaset olmaz. Bu ülkenin insanlarından bir kısmının üstünü çizmeye cüret ederek, bu milletin önüne çıkılmaz. Çıkılırsa, bu millet bunun hesabını sandıkta sorar ve soruyor. Merak etmeyin. 4 Kasım'da yine soracaktır. 40 yıldır siyaseti bu kaygan zemin üzerinde yapmaya alışmış, sırtını çatışma kültürüne dayamış, geçen zaman boyunca bu millete umut verecek bir tek cümle üretmemiş olanların bu alışkanlıklarını bırakmaları zordur. Çünkü kavgalar, çatışmalar, bu ülkenin geleceği adına bir düşüncesi, bir projesi, olmayanlar için en güvenli sığınak, en elverişli zemin oluyor. Dolayısıyla da kifayetsiz olanlar için bu bir bağımlılık hali alıyor."
'Yine toplantı yapalım'
Daha sonra Güngören'de bir açılışa katılan Başbakan Erdoğan'ın gündeminde yine seçimler vardı: "Milletin efendisi değiliz, hizmetkârıyız. Önümüzde iki seçim var. Bir tanesi Cumhurbaşkanlığı seçimi, bir tanesi de genel seçim, 4 Kasım'da. İnşallah biz milletimizden kopmadık, kopmayacağız. Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Gideceğimiz daha çok uzun yollar var."
Başbakan Erdoğan, ses düzeninin kötü olması nedeniyle, "Kısa bir zaman sonra Güngören'in en büyük meydanında sizlerle çok özel bir toplantı yapalım" diyerek, konuşmasını tamamladı.
'İnanç milliyetçiliği sakat bir şey'
Başbakan Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki konuşmasında, Malatya'daki saldırıyı değerlendirdi. Erdoğan şöyle dedi: "Görünen bir gerçek var. Bu, Hrant Dink olayıyla başlamış, daha öncesi de olan bir süreç. Kafatası milliyetçiliğini kabul etmiyoruz. Ülkemizde 36 etnik unsur var. Bir defa bunlar alt-kimliktir. Ama 'üstkimlik nedir?' diye sorulursa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Oradaki Türklük, bir etnik kimlik değil, bir anayasal kimliktir. İnanç milliyetçiliği de sakat bir şey. Malatya'daki görüntüye bakılırsa, orada sanki böyle bir hava da var. Parti olarak bizim kırmızı çizgilerimizden biri de inanç milliyetçiliğine, dinsel milliyetçiliğe de karşı olmamız. Benim ülkemde Müslüman olmayanlar da var. Her inanç sahibinin inancına aynı mesafedeyiz. Onları da güvence altına almak, bizim için görevdir. İnancına güvenen, inanç hürriyetinden korkmaz. Öfke ve kin üzerine dayalı bir Türkiye istemiyoruz. Malatya'daki olay, aynı zamanda uluslararası itibarımıza gölge düşürmenin de adımlarından biri olmuştur. Hafife alınacak bir olay değildir."