İdil'de bir yürüyüş olaysız bitti

İdil'de bir yürüyüş olaysız bitti
İdil'de bir yürüyüş olaysız bitti
İdil'de uzun zaman sonra ilk kez izin verilen bir yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi.

Şırnak'ın İdil ilçesinde Paris'te 3 PKK 'lı kadının öldürülmesini protesto etmek için Adile Naşit Caddesi üzerindeki Barış Parkında bir araya gelen bir grup kadın , çarşı merkezinde bulunan PTT şubesine doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde öldürülen 3 PKK'lının posterleri bulunan grup sık sık, "Şehit Namırın (Şehitler ölmez)", "Biji Serok Apo", "Selam selam İmralı'ya bin Selam" şeklinde sloganlar atarak çarşı merkezine kadar yürüdü.

PTT binasının önüne kadar gelen gruba polis müdahale etmedi. Burada bir basın açıklaması yapan grup, daha sonra oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından Emniyet yetkilileri, kadınlara yolu açmaları yönünde ikazda bulundu. Grup yolu açarak daha sonra PTT binasına temsilci gönderip Fransa İstanbul Başkonsolosluğuna protesto faksı çekti.

Grup, faks gönderdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı. İdil'de son yıllarda yapılan basın açıklamalarının hepsinde olaylar çıkmış ve karşılıklı çatışmalar yaşanmıştı. İlk kez bir yürüyüş ve etkinlik olaysız bir şekilde sona ermiş oldu.