İdil'de esnaftan 'çatışmalar bitsin' eylemi

İdil'de esnaftan 'çatışmalar bitsin' eylemi
İdil'de esnaftan 'çatışmalar bitsin' eylemi
Şırnak'ın İdil İlçesi'ndeki esnaf son günlerdeki terör olayları üzerine bir süre kepenk kapatarak, çatışmaların derhal bitmesini, barış ortamının sağlanmasını istedi.

RADİKAL - İdil İlçesi'nde esnaf bu sabah işyerlerini bir süre açmadı. İlçe merkezinde toplanan esnafa ilçedeki sivil toplum örgütleri de destek verdi. İdil esnafı adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Faik Kaplan, barış istediklerini belirterek şöyle dedi:

"Bizler 24 Temmuz tarihi itibariyle açıkça savaşın yeniden başlaması ile sonuçlanan gelişmelerden duyduğumuz kaygı ve endişelerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Yaşanan son gelişmeler karşısında halklarımızın özgürlük ve demokratik taleplerinin yaşam bulması için savaşa karşı tutum alıyoruz. Gerçek anlamda demokratik ve barışçıl bir çözüm sürecinin başlatılması için tüm halkları birlik ve dayanışma içerisinde hareket etmeye çağırıyoruz. Başta Türkiye demokratik kamuoyunu, kurumları, siyasi partileri, aydınları, kadınları ve özgürlükçü basını yeni bir savaşa karşı tutum almaya, karşı koymaya çağırıyoruz."

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eyleminde bulunan esnaf daha sonra sessizce dağılarak, kepenklerini açtı.
DHA-Bayram KAPLAN