İdil'de 'Nusaybin protestosu' yapan gruba polis müdahalesi

İdil'de 'Nusaybin protestosu' yapan gruba polis müdahalesi
İdil'de 'Nusaybin protestosu' yapan gruba polis müdahalesi
Şırnak'ın İdil ilçesinde, Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağı ve operasyonları protesto eden gruba polis müdahale etti.

ŞIRNAK – Mardin'in Nusaybin ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı, Şırnak'ın İdil ilçesinde düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Çevre yoluna çıkmak isteyen grup içerisinde bulunan ve yoldan geçen bazı TIR ile kamyonları durdurarak barikat olarak kullanan YDG-H üyeleri ve gruba polis müdahale etti. Çevre yolunun kapanması nedeniyle karayolunda uzun araç kuyruğu oluştu.

13 Kasım'da sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başlandığı Nusaybin'den geçen İpek Yolu'nun da trafiğe kapanması nedeniyle, Cizre, Şırnak, Silopi ve Kuzey Irak yönüne giden araçlar, İdil'deki çevre yolunu kullanmaya başlamıştı.

ARAÇLARI DURDURUP BARİKAT KURDULAR

İdil İlçe merkezinde bugün saat 13.30 sıralarında toplanan yaklaşık 500 kişi, Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağı ve yaşanan ölümleri protesto etmek üzere çevre yoluna doğru yürüyüşe geçti. Çevre yoluna gelen kalabalık grup içerisinde bulunan terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri, yoldan geçen bir TIR ile bazı araçları silah zoruyla durdurarak, sürücülerini indirdikten sonra araçları yola barikat olarak kurdu. Güvenlik güçleri, gruba gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Çevre yolunun kapanması üzerine yolun her iki tarafından uzun TIR, kamyon ve araç kuyruğu oluştu.

Bayram KAPLAN - DHA