İdil'e 3 yeni karakol, 3 yeni güvenlik noktası kurulacak

İdil'e 3 yeni karakol, 3 yeni güvenlik noktası kurulacak
İdil'e 3 yeni karakol, 3 yeni güvenlik noktası kurulacak

Operasyonların bitmesinden sonra tuzaklanan patlayıcılar imha edilirken, ilçeden dumanların yükseldiği görüldü.

İdil'de 16 Şubat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra başlatılan hendek-barikat operasyonu dün sona ererken, yasak devam ediyor. İdil'de 3 karakol ve 3 güvenlik noktasının kurulacağı belirtiliyor.

ŞIRNAK - Şırnak'ın İdil ilçesinde bulunan Turgut Özal ve Yeni Mahallede bulunan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması için 16 Şubat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra asker ve polisin müşterek başlattığı operasyon dün itibariyle sona erdi. Yasağın halen devam ettiği ilçede operasyonların bitmesinden sonra tuzaklanan patlayıcılar imha edilirken, patlamalardan kaynaklı ilçeden dumanların yükseldiği görüldü.

10 TON PATLAYICI İMHA EDİLDİ

Operasyonun başladığı günden bu yana güvenlik güçlerinin İdil'in iki mahallesinde yaklaşık 10 ton patlayıcı kullanılarak hazırlanan 400 patlayıcı tuzağını imha ettiği belirtilirken, 170 barikat kaldırıldı, 60 hendek kapatıldı. Turgut Özal Mahallesinde tuzaklanan patlayıcıların imha edilmesine devam edilirken, şimdiye kadar toplam 5 Kanas keskin nişancı tüfeği, 5 M-16 otomatik silahı, 35 Kalaşnikof, bu silahlara ait çok sayıda mermi, roketatar mermileri, 144 el bombası ve patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, ilaç, örgütsel dokümanlar ve yaşam malzemelerinin ele geçirildiği belirtildi.

3 YENİ KARAKOL, 3 YENİ GÜVENLİK NOKTASI

Güvenlik kaynakları, ilçede Turgut Özal ve Yeni Mahallede biten operasyonlardan sonra 3 yeni karakol kurulacağı, ilçenin giriş çıkışlarını kontrol altına almak için ise 3 güvenlik noktası oluşturulacağını söyledi. Karakol ve güvenlik noktaları ile söz konusu mahallelerde bir daha hendek kazılması ve barikat kurulmasının engelleneceği belirtildi. Kurulacak olan Karakol ve Güvenlik noktalarında yaklaşık olarak 750 Polis Özel Harekat ve Çevik Kuvvet polisinin görev alacağı belirtildi.

(DHA)