İdris Baluken: Çekilme 1-2 güne başlıyor

İdris Baluken: Çekilme 1-2 güne başlıyor
İdris Baluken: Çekilme 1-2 güne başlıyor
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "PKK'nın birkaç güne kadar geri çekilme sürecini başlatacağını, silahsızlanmaya doğru gidecek somut adımlar atılacağını görüyoruz" dedi.

ANKARA BDP heyetinin hafta sonu gerçekleştirdiği son İmralı ziyaretinin ardından Abdullah Öcalan'dan gelecek çekilme süreci mesajı beklenirken, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'den sürece ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Meclis'te konuşan Baluken, “Yürüyen sürece baktığımızda, PKK 'nın önce ateşkes sürecine geçtiğini ve birkaç güne kadar geri çekilme sürecini başlatacağını, silahsızlanmaya doğru gidecek somut adımlar atılacağını görüyoruz” dedi.

Abdullah Öcalan, dün İmralı'ya giden 5'inci BDP heyeti aracılığı ile çekilme sürecine ilişkin olarak bir iki güne kadar açıklama yapacağını söylemişti.

İmralı'daki beşinci görüşmenin ardından BDP İstanbul İl Başkanlığı'nda açıklama yapılmış, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile birlikte ziyareti gerçekleştiren BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'a ait olduğunu belirttiği notu, habercilere okumuştu.

Notta şu ifadelere yer verilmişti:
"Saygı değer Türkiye halkı, yaşamakta olduğumuz barış ve demokratik çözüm süreci bütün hassasiyeti ile devam etmektedir. Hem çatışmasızlık sürecinin kalıcılaşması hem de geri çekilme sürecenin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürütmekteyim. Gelinen aşamada daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmayı, birkaç gün içinde bütün Türkiye halkıyla paylaşacağım. Bu itibarla demokratik çözüm sürecine katkı sunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, eşit, demokratik ve adil bir barışa olan inancımla herkesi selamlıyorum."


  http://www.radikal.com.tr/112961811296186

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başa dönüldü.... - nazaret

  2000 yılındaki duruma dönüldü yani...

  musamere baris - HDI

  baris denilen seyinSOMUT bir altyapisi olur, aksi halde bir tarafin kafaya alinmasina veya ZORla kurukan barisa bask bir sey denir. kurdlere SOMUT hakl nedir? diye sordugumuzda ZAMANLA cevabi cikiyor herkesin agizndan . peki bu isin olacaginin GARANTISI nedir? diye sordugumuzda , hava civa cikiyor karsimiza. apo yu sevmeyenler bile onu taktir ediyor? nicin insanlar 80 gundur olmuyor diye, peki isin sonunda hepsi bumuydu diye itiraz eden olurda bunlarda daga bayira cikmaya kalkarsa ne olacak? bir kere inince bir daha cikmazlar ! diyen olabilir. vesselam muhurlu varaka var mi muhurlu varaka? yoksa bu isin sonu alevere dalevere kurd memed nobete!, her cesidinden turkun APO ya karsi artan asiri muhabbetinin arkasinda da turklerin bu isten en ucuz siyrilmasina yol acmasi olmali. turkler cikarlarini genel olarak iyi kolluyor. ya kurdler? "baris isteriz-em barişê dixwzın? demekten baska bir talepleri yok gibi gorunuyor, kolay prey diye buna denir, karislarinda 20 devlet kurmus tarihin en acimasiz ahali predatoru turkler var. allah sonlarini hayretsin. apo nun rehberligine isleri allaha kalmis!

  sakata gelmemek. - noname99

  Süreç bir taraftan sevindirmekte diğer taraftan korkutmakta. Zira ortada sorun çok ama somut plan yok. Sanki sürü yolda güdülecek. Diğer taraftan siyasi anlamda güvensizliğini ispatlamış, istediğini alana kadar kafa sallayan sonra da biz öyle demedik diyebilen bir hükümet var. Örnek hapisteki millet vekillleri, örnek 4-4-4 yasaları, örnek başkanlık sistemine endekslenmiş anayasa değişikliği vs vs. İnsan acaba AKP istediğini alınca yine 3 kağıda yatar mı diye düşünmeden edemiyor. Koltuk sevdası yüzünden böyle bir halt olursa 30 yıl boyunca gördüğümüzden daha fazla kan akar. Bu arada çok saydığım Nuray Mert, barış yolunda demokrasiyi biraz bekletebilirz gibisinden bir şeyler demiş. Bu yol daha önce ne İspanya iç savaşında ne Yunanistan iç savaşında ne de başka bir yerde oldu. Demokrasi üzerine kurulmamış bir barış rüzgarda tutunamaz.

  Çok güzel bir gelişme. - yilmaz-usb

  Bu sürecin ne olursa olsun olumlu bitmesi lazım.Ben şahsen CHP ve MHP gibi partilerin sevinmesini istemiyorum.Onların savaş çıgırtkanlığını artık duymak istemiyorum.

  Süreç ilerliyor.. - denizci-41

  Bir iki aydır PKK ile çatışma olmuyor..Şehit cenazeleri gelmiyor..Anneler ağlamıyor..Anneler çocuklarını bir başka şekilde vatan hizmetine gönderiyor..Askere gidecek çocukları ola annaelerin ve babaların içini serinleten bir hava var..PKK'nın çekilme planları yapılıyor..Halk bir şekilde çatışmasızlık umudunu sürdürmek istiyor..Ama, ülkemizde bu gelişmelerde rahatsız olanlar da var..CHP ve MHP, bu iyiye doğru gelişmelerden rahatsızlık duyuyor; tedirgin oluyor..Bu süreçte adeta hükümetin başarısız olmasını bekliyorlar..Aynı nedenle de, süreçle paralel yürütülen -aslında yürümeyen- insan merkezli yeni anayasaya destek vermiyorlar..Önceden PKK eylemlerinin devam ettiği için hükümete yüklenen bu iki muhalefet partisi, o malzemeleri ortadan kalktığı için bu kez de "bu sürecin ülkeyi böleceği"ni söyleyerek hükümete yükleniyorlar..Bu kadarla da kalmıyorlar; bir şekilde "karınca kararınca" sürece katkı yapmak isteyen "akil insanlar"la dalga geçiyorlar..Bu kadar da olmaz..

  BARIS GELIYOR ! - palenke

  Abdullah öcalan üstüne düsen görevi samimi bir sekilde yapiyor,kendisini hic sevmememe ragmen Baris icin yaptiklari gözardi edilemez,hergün sehit haberleri gelirken,akan kani kim durdurursa,Barisa kim hizmet ederse Elleri öpülecek insanlardir demistim.