İdris Naim'i protesto için sakal bırakan milletvekili

İçişleri Bakanlığı'ndan giden İdris Naim Şahin'le ilgili 19 aydır 'sır' olarak kalan ilginç bir protestoyu açıklıyoruz! Son seçimde Şahin, memleketi Ordu'da liste başı olunca Enver Yılmaz Ordu'dan İstanbul'a kaydırıldı. Çok bozulan Yılmaz, Şahin'le küstü ve protesto için 'sakal' bıraktı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

İdris Naim Bey tıpkı Binali Yıldırım, Ömer Dinçer, Veysel Eroğlu gibi Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir kadrosundan siyasete taşıdığı isim. AK Parti ’nin kurucu kadrosundan. İlk iki dönem milletvekili olarak tercihi ‘doyduğu’ kent İstanbul oldu. ‘Doğduğu’ yer Ordu ile ilişkisi daha çok kültürel boyutta kaldı. Yaz ayları köylüleri buluşturmak için ‘komşu günü’ düzenledi. Atı ve ata sporlarını sevdiğini biliyoruz. Yaz ayları festivallere katıldı. Ordu’nun ‘Güreş Ağa’sı da oluvermişti.
2011 seçimlerine girerken İdris Naim Bey’e ‘Güreş Ağa’sı olduğu memleketi Ordu’ya dönüş yolu göründü. Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler’in yerine Ordu listesinin başına yerleşti. Bir nevi ‘siyaset ağa’sı olmuştu. Listeyi de şekillendirdi. Tabanda sevilen ve 2 dönemdir Ordu milletvekili olan Enver Yılmaz’ı istemiyordu. Enver Yılmaz, Başbakan’ın da güvendiği genç siyasetçilerdir. Partinin teşkilat başkan yardımcısıydı. Yine de çiziği yemişti İdris Bey’den. Kendisi ‘Ordu liste başı’ olurken Enver Yılmaz İstanbul’a gönderildi. Bu durum Yılmaz’a çok dokundu. O günden sonra Şahin’le konuşmadı. Mecbur kalmadıkça aynı ortamda bulunmadı. Küskünlük, kırgınlık, Şahin İçişleri Bakanı olunca siyasi tarihte eşine az rastlanan bir eyleme dönüştü. Sakal bırakmıştı. ‘Hacı’ sakalına benzemiyordu. Görenler şaşırdı. Bunun protesto amaçlı olduğunu yakın dostları dışında kimseye söylemese de kulaktan kulağa yayıldı. Başbakan Erdoğan da öğrenmişti. Partiden gelen “Barışın artık”, “Protestoyu bırak” telkinleri sonuç vermedi. Yılmaz, “O, bakanlıktan gidene kadar sakalı kesmeyeceğim” diyordu. İdris Bey, dün itibariyle bakanlığı devretti. Enver Bey’in sakalı kesip kesmeyeceğini salı günü AK Parti Grup toplantısında göreceğiz. 

AK Parti –Ordu ilişkileri Numan Bey’den sorulacak
Ordu demişken kısa bir not. İdris Naim Şahin gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan Ertuğrul Günay da Ordulu. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da eş durumundan Ordulu. Kabine değişiminden sonra “ AKP ile Ordu’nun arası bozuldu” diye ironi yapıldı. Bunu diyenlere şunu hatırlatalım: AK Parti yönetimine giren Numan Kurtulmuş Ordulu. Hem de İdris Naim Şahin gibi Ünye doğumlu. Artık Ordu ile ilişkiler Numan Bey’den sorulacak!!!

Şamil Tayyar’ın hedefindeki bakan kim?
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, kabine revizyonunun ardından Twitter’a ilginç bir mesaj yazdı:
“4 yeni bakanımıza hayırlı olsun, Allah mahcup etmesin. Görevden ayrılan 3 bakanımıza ise emekleri için sonsuz teşekkürler...” Tayyar’ın teşekkür etmediği bakan kim acaba? Sakın o da İ. Naim Şahin olmasın...
Ömer Çelik bakan, Adanalı Sevindirik oldu
Ömer Çelik’in Kültür ve Turizm Bakanı olması memleketi Adana’da coşkuyla karşılandı. 10 yıldır bakan hasreti duyan Adanalıların bir 21 pare top atışıyla kutlanmadığı kaldı. Adana’da bir fotoğrafçı, “Adana’nın ağabeyi Ömer Çelik bakan oldu, bugün vesikalıklar ücretsiz” yazısı astı. Bir günlüğüne vesikalıklardan para almadı ama kendisini de tüm Türkiye ’ye tanıttı.

Kim bu ‘fake’ Nabi Avcı?
Nabi Avcı’nın bakanlığı kadar kendi adını taşıyan sahte Twitter adresi de gündemde. MEBNabiAvci isimli adres bir günde 7 bine yakın insan tarafından takip edildi. Bazı AK Partili siyasetçiler bile gerçeği sanıp “Hayırlı olsun Sayın Bakanım” mesajları attı. Bu ‘fake’ adresin sahibi bilinmiyor. AK Parti içinden ‘Hoca’yı iyi tanıyan biri olabileceği gibi, CHP ’li bir ‘muhalif’ olacağı da söyleniyor. Twitter’ın yeni fenomeni sahte Nabi Hoca’dan neşeli birkaç örnek:
Sabah tarhana alıyordum pazardan, akşamına bakan oldum. Türkiyemiz fırsatlar ülkesi, umutsuz olmayın.
Akıllı tahtaları inceledim. Beğendim de. Ama bunlarda oyun yok. Çocuklar boş derslerde ne yapacak? Müsteşarım derhal eksiği giderelim
Bugün karne günü Veliler, çocukların üzerine gitmeyin. Sizin de ne olduğunuzu biliyoruz. Hepsinin kaydı bakanlıkta var
Sabahın dördünde Yokohama Eğitim Ateşemiz tebrik telefonu açtılar. Sağolsunlar. Kendileri için Mali Eğitim Ateşeliği düşünüyorum.